Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

DreamLeague Season 11 Southeast Asia Qualifier

[e][h]DreamLeague Season 11 Southeast Asia Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
South East Asia Southeast Asia
Dates:
Feb 1 - 3, 2019
Teams:
8
Format:
GSL Group Stage
Double-Elimination Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on January 28, 2019.[1]

1 USA Fogged was replaced by Bosnia and Herzegovina LizZard, due to illness.[2]

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Two double-elimination format (GSL) Groups[3]
      • Each group has 4 teams
      • All matches are Bo3
    • All teams from each group advance to the Playoffs:
      • Top two teams proceed to the upper-bracket
      • Bottom two teams proceed to the lower-bracket
  • Playoffs:
    • Double-Elimination bracket
    • All matches are Bo3

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Mineski 2-0 4-0
2. Lotac 2-1 4-3
3. TNC Predator 1-2 3-5
4. DeToNator 0-2 1-4

Group B[edit]

Group B
1. Fnatic 2-0 4-0
2. BOOM ID 2-1 4-2
3. PG.Barracx 1-2 2-4
4. WarriorsGaming.Unity 0-2 0-4


Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Mineski
2
February 2, 2019 - 17:15 SGT
Elder Titan Nature's Prophet Sven Ember Spirit Templar Assassin
Grimstroke Phantom Assassin Centaur Warrunner Lina Jakiro
24m07s
Grimstroke Brewmaster Morphling Rubick Nyx Assassin
Elder Titan Juggernaut Lion Dark Seer Templar Assassin
30m13s
BOOM ID
0
Fnatic
2
February 2, 2019 - 17:15 SGT
Earth Spirit Shadow Shaman Brewmaster Monkey King Lifestealer
Elder Titan Kunkka Morphling Lion Sven
25m59s
Lich Ursa Tusk Medusa Pangolier
Juggernaut Sven Shadow Shaman Puck Shadow Fiend
43m26s
Lotac
0
Upper Bracket Finals
Mineski
1
February 3, 2019 - 14:00 SGT
Grimstroke Sven Puck Enigma Morphling
Lich Juggernaut Earth Spirit Dark Seer Dragon Knight
44m10s
Grimstroke Puck Magnus Phantom Assassin Doom
Windranger Pangolier Earth Spirit Lifestealer Visage
31m25s
Elder Titan Grimstroke Naga Siren Ember Spirit Death Prophet
Tiny Shadow Shaman Undying Timbersaw Lifestealer
32m33s
Fnatic
2
Lower Bracket R1
TNC Predator
1
February 2, 2019 - 14:00 SGT
Dazzle Terrorblade Witch Doctor Nyx Assassin Dragon Knight
Lich Juggernaut Shadow Demon Brewmaster Morphling
50m21s
Tiny Terrorblade Winter Wyvern Puck Nature's Prophet
Witch Doctor Juggernaut Shadow Demon Batrider Timbersaw
30m38s
Dazzle Terrorblade Sven Witch Doctor Rubick
Lich Juggernaut Shadow Demon Timbersaw Pugna
26m40s
WG.Unity
2
PG.Barracx
2
February 2, 2019 - 14:00 SGT
Jakiro Troll Warlord Shadow Shaman Brewmaster Razor
Elder Titan Rubick Doom Morphling Dragon Knight
37m15s
Troll Warlord Undying Shadow Shaman Tidehunter Juggernaut
Lich Nyx Assassin Batrider Naga Siren Queen of Pain
31m11s
Tusk Jakiro Doom Ember Spirit Phantom Assassin
Brewmaster Rubick Outworld Devourer Witch Doctor Drow Ranger
36m02s
DeToNator
1
Lower Bracket R2
Lotac
2
February 2, 2019 - 19:45 SGT
Witch Doctor Juggernaut Tusk Tidehunter Dragon Knight
Sven Oracle Magnus Phantom Assassin Puck
39m01s
Sven Juggernaut Shadow Shaman Witch Doctor Razor
Lich Rubick Tidehunter Lifestealer Medusa
47m33s
Tiny Terrorblade Nature's Prophet Rubick Brewmaster
Lich Juggernaut Centaur Warrunner Tusk Timbersaw
36m33s
WG.Unity
1
BOOM ID
2
February 2, 2019 - 19:25 SGT
Elder Titan Brewmaster Nature's Prophet Ember Spirit Templar Assassin
Tiny Jakiro Phantom Assassin Timbersaw Skywrath Mage
39m29s
Sven Shadow Shaman Doom Kunkka Anti-Mage
Jakiro Brewmaster Faceless Void Skywrath Mage Razor
41m23s
Keeper of the Light Puck Tusk Medusa Razor
Lich Juggernaut Lion Doom Invoker
45m56s
PG.Barracx
1
Lower Bracket R3
Lotac
0
February 3, 2019 - 17:50 SGT
Witch Doctor Juggernaut Grimstroke Morphling Timbersaw
Tiny Tusk Shadow Demon Brewmaster Doom
36m37s
Tusk Terrorblade Rubick Centaur Warrunner Outworld Devourer
Tiny Shadow Demon Elder Titan Batrider Juggernaut
44m55s
BOOM ID
2
Lower Bracket Finals
Mineski
2
February 3, 2019 - 20:20 SGT
Tiny Nature's Prophet Brewmaster Anti-Mage Nyx Assassin
Kunkka Shadow Shaman Dark Seer Earth Spirit Phantom Assassin
34m38s
Brewmaster Grimstroke Earth Spirit Phantom Lancer Rubick
Sven Shadow Shaman Luna Leshrac Timbersaw
27m12s
Elder Titan Shadow Shaman Juggernaut Batrider Clinkz
Sven Grimstroke Monkey King Outworld Devourer Doom
34m25s
BOOM ID
1
Qualified
Fnatic
Mineski

References[edit]

  1. DreamHackDota (28 January 2019). "Qualifiers are nearly here, so welcome the 6 awesome people who will be bringing you all the action from the studio!". Twitter.
  2. DreamHackDota (31 January 2019). "Unfortunately sickness has hit Fogged, and he'll be unable to join us for the Qualifiers.". Twitter.
  3. DreamHack (2019-01-17). "Qualifier Information". DreamHack.com. Retrieved 2019-01-17.
  4. 4.0 4.1 4.2 4.3 DreamHack (2019-01-17). "CORSAIR DreamLeague Season 11 — The Stockholm Major Qualifiers". DreamHack.com. Retrieved 2019-01-17.