Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

DreamLeague Season 13 CIS Closed Qualifier

[e][h]DreamLeague Season 13 CIS Closed Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
CIS CIS
Dates:
Dec 1 - 4, 2019
Teams:
10
Format:
Round-Robin Groups
Double-Elimination Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Qualifier and Invites
    • Top eight teams with DPC points are invited[1]
    • Two teams from an open qualifier
  • Group Stage
    • Two Bo2 groups of five teams each
    • Top two teams from each group advance to playoffs.
    • 3rd placed team from each group advances to WePlay! Bukovel Minor 2020 CIS Qualifier.
    • Bottom two teams from each group are eliminated.
    • Eliminated team gets 10 DPC points.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Gambit Esports3-1-07p
2. Team Spirit1-3-05p
3. Gentlemen1-2-14p
4. jfshfh1780-2-22p
4. Khan0-2-22p

Group B[edit]

Standings
1. Natus Vincere3-1-07p
2. Virtus.pro2-1-15p
3. HellRaisers2-1-15p
4. Winstrike Team1-1-23p
5. Unique Nova0-0-40p

Matches[edit]

Group A[edit]

Dec 1-A[edit]
December 1-A
Gambit 1
December 1, 2019 - 12:00 MSK
Treant Protector Brewmaster Batrider Bloodseeker Zeus
Chen Pangolier Slark Invoker Enigma
68m27s
Lone Druid Viper Tusk Invoker Weaver
Io Bristleback Vengeful Spirit Gyrocopter Centaur Warrunner
28m35s
1 TSpirit
178 0
December 1, 2019 - 14:00 MSK
Chaos Knight Dazzle Sand King Lich Viper
Vengeful Spirit Razor Leshrac Kunkka Sven
43m39s
Ogre Magi Leshrac Centaur Warrunner Morphling Puck
Keeper of the Light Razor Clockwerk Beastmaster Weaver
36m57s
2 Gentle
TSpirit 2
December 1, 2019 - 17:00 MSK
Enchantress Earth Spirit Brewmaster Morphling Lina
Crystal Maiden Doom Omniknight Huskar Nature's Prophet
20m56s
Earth Spirit Undying Lone Druid Batrider Ember Spirit
Vengeful Spirit Sand King Bloodseeker Venomancer Oracle
18m08s
0 Khan
Gambit 2
December 1, 2019 - 18:00 MSK
Lone Druid Treant Protector Earth Spirit Invoker Necrophos
Winter Wyvern Kunkka Vengeful Spirit Weaver Shadow Fiend
37m53s
Lone Druid Tusk Treant Protector Weaver Zeus
Keeper of the Light Tiny Leshrac Bloodseeker Sand King
37m49s
0 Gentle
178 1
December 1, 2019 - 20:00 MSK
Viper Crystal Maiden Lifestealer Sand King Templar Assassin
Keeper of the Light Pangolier Lina Alchemist Beastmaster
25m09s
Viper Crystal Maiden Centaur Warrunner Weaver Naga Siren
Tusk Razor Shadow Shaman Gyrocopter Slardar
50m30s
1 Khan
Dec 2-A[edit]
December 2-A
TSpirit 1
December 2, 2019 - 12:00 MSK
Night Stalker Crystal Maiden Oracle Ursa Meepo
Vengeful Spirit Ember Spirit Clockwerk Venomancer Templar Assassin
37m06s
Brewmaster Earth Spirit Invoker Undying Terrorblade
Crystal Maiden Leshrac Nyx Assassin Beastmaster Templar Assassin
22m41s
1 Gentle
Gambit 2
December 2, 2019 - 14:00 MSK
Doom Nature's Prophet Puck Slark Magnus
Chen Kunkka Batrider Shadow Fiend Lycan
23m52s
Io Tiny Winter Wyvern Doom Templar Assassin
Puck Magnus Skywrath Mage Wraith King Sand King
15m30s
0 178
Gentle 1
December 2, 2019 - 15:30 MSK
Dazzle Ember Spirit Doom Disruptor Outworld Devourer
Puck Omniknight Shadow Shaman Slark Kunkka
40m17s
Vengeful Spirit Clockwerk Shadow Fiend Chaos Knight Batrider
Shadow Shaman Gyrocopter Doom Ursa Naga Siren
26m17s
1 Khan
178 1
December 2, 2019 - 18:00 MSK
Shadow Demon Magnus Zeus Bloodseeker Mars
Enchantress Pangolier Invoker Enigma Ursa
21m00s
Earth Spirit Death Prophet Lich Sven Abaddon
Lone Druid Elder Titan Chen Invoker Troll Warlord
51m14s
1 TSpirit
Gambit 2
December 2, 2019 - 20:00 MSK
Tiny Treant Protector Puck Morphling Invoker
Gyrocopter Io Kunkka Jakiro Night Stalker
24m34s
Nature's Prophet Doom Dark Willow Tiny Morphling
Puck Crystal Maiden Shadow Fiend Bounty Hunter Omniknight
18m27s
0 Khan

Group B[edit]

Dec 1-B[edit]
December 1-B
VP 2
December 1, 2019 - 12:00 MSK
Skywrath Mage Gyrocopter Warlock Legion Commander Viper
Sand King Lina Lich Wraith King Brewmaster
39m58s
Gyrocopter Grimstroke Dazzle Puck Dragon Knight
Leshrac Legion Commander Treant Protector Lina Ursa
23m06s
0 U.Nova
HR 0
December 1, 2019 - 14:00 MSK
Enchantress Tusk Ursa Ogre Magi Kunkka
Vengeful Spirit Doom Disruptor Weaver Shadow Fiend
26m22s
Crystal Maiden Night Stalker Skywrath Mage Kunkka Axe
Brewmaster Disruptor Dazzle Shadow Fiend Gyrocopter
33m20s
2 Na`Vi
U.Nova 0
December 1, 2019 - 16:00 MSK
Disruptor Tiny Lina Bristleback Earth Spirit
Io Lifestealer Crystal Maiden Legion Commander Leshrac
27m24s
Gyrocopter Warlock Rubick Centaur Warrunner Ember Spirit
Doom Crystal Maiden Lina Wraith King Invoker
31m08s
2 Winstrike
VP 0
December 1, 2019 - 18:00 MSK
Omniknight Alchemist Dazzle Lina Storm Spirit
Crystal Maiden Brewmaster Shadow Demon Lifestealer Shadow Fiend
28m47s
Centaur Warrunner Crystal Maiden Dark Willow Viper Morphling
Gyrocopter Ogre Magi Disruptor Shadow Fiend Abaddon
51m47s
2 Na`Vi
HR 2
December 1, 2019 - 20:00 MSK
Ogre Magi Abaddon Disruptor Morphling Puck
Viper Crystal Maiden Tusk Chaos Knight Meepo
36m48s
Ogre Magi Beastmaster Dazzle Lycan Templar Assassin
Night Stalker Keeper of the Light Lina Sand King Ember Spirit
42m15s
0 Winstrike
Dec 2-B[edit]
December 2-B
U.Nova 0
December 2, 2019 - 12:00 MSK
Gyrocopter Disruptor Leshrac Abaddon Storm Spirit
Vengeful Spirit Lifestealer Crystal Maiden Razor Sven
31m54s
Tiny Ember Spirit Lich Venomancer Omniknight
Vengeful Spirit Templar Assassin Disruptor Winter Wyvern Weaver
21m39s
2 Na`Vi
VP 1
December 2, 2019 - 13:30 MSK
Skywrath Mage Axe Dazzle Terrorblade Invoker
Abaddon Ogre Magi Ursa Disruptor Pugna
32m27s
Io Legion Commander Vengeful Spirit Sniper Brewmaster
Abaddon Tiny Ogre Magi Shadow Fiend Morphling
34m13s
1 HR
Na`Vi 1
December 2, 2019 - 16:00 MSK
Shadow Fiend Dazzle Lifestealer Centaur Warrunner Shadow Demon
Disruptor Kunkka Tusk Slark Omniknight
39m13s
Crystal Maiden Lifestealer Brewmaster Phantom Lancer Lina
Disruptor Doom Dazzle Weaver Magnus
34m47s
1 Winstrike
HR 2
December 2, 2019 - 18:00 MSK
Ogre Magi Gyrocopter Rubick Brewmaster Sniper
Leshrac Omniknight Lich Huskar Lina
21m46s
Ogre Magi Gyrocopter Rubick Puck Omniknight
Crystal Maiden Doom Tusk Wraith King Shadow Fiend
27m07s
0 U.Nova
VP 2
December 2, 2019 - 19:30 MSK
Io Tiny Crystal Maiden Beastmaster Templar Assassin
Disruptor Shadow Fiend Venomancer Legion Commander Tusk
24m03s
Gyrocopter Warlock Rubick Beastmaster Sniper
Doom Disruptor Puck Wraith King Storm Spirit
25m49s
0 Winstrike
Tiebreaker-B[edit]
Tiebreaker-B
2nd-3rd Place
VP 1
December 2, 2019 - 21:30 MSK
Disruptor Io Brewmaster Phantom Lancer Shadow Fiend
Abaddon Rubick Warlock Night Stalker Leshrac
21m31s
0 HR

Playoffs[edit]

Semi-finals
Gambit Esports
0
December 3, 2019 - 13:00 MSK
Doom Puck Necrophos Lifestealer Sniper
Gyrocopter Abaddon Skywrath Mage Brewmaster Viper
44m47s
Treant Protector Doom Skywrath Mage Weaver Magnus
Abaddon Phantom Lancer Rubick Centaur Warrunner Shadow Fiend
27m02s
Virtus.pro
2
Natus Vincere
1
December 3, 2019 - 15:30 MSK
Viper Disruptor Winter Wyvern Centaur Warrunner Faceless Void
Chen Invoker Pangolier Batrider Lifestealer
29m47s
Viper Winter Wyvern Centaur Warrunner Crystal Maiden Chaos Knight
Chen Invoker Rubick Morphling Slardar
56m30s
Shadow Demon Razor Puck Brewmaster Lifestealer
Viper Tusk Lina Ember Spirit Enigma
34m14s
Team Spirit
2
Upper Bracket Finals
Virtus.pro
2
December 3, 2019 - 19:30 MSK
Gyrocopter Warlock Brewmaster Phantom Lancer Rubick
Tiny Earth Spirit Oracle Morphling Tidehunter
27m00s
Disruptor Brewmaster Io Legion Commander Shadow Fiend
Warlock Earth Spirit Venomancer Sven Lina
35m55s
Abaddon Rubick Crystal Maiden Ember Spirit Razor
Viper Earth Spirit Undying Brewmaster Sven
36m04s
Team Spirit
1
Lower Bracket R1
Gambit Esports
1
December 4, 2019 - 15:00 MSK
Nature's Prophet Earth Spirit Abaddon Phantom Lancer Lina
Doom Dazzle Disruptor Weaver Tiny
26m02s
Disruptor Beastmaster Treant Protector Terrorblade Kunkka
Vengeful Spirit Tiny Weaver Dazzle Crystal Maiden
50m35s
Tiny Disruptor Treant Protector Legion Commander Phantom Lancer
Doom Vengeful Spirit Gyrocopter Lich Ursa
29m06s
Natus Vincere
2
Lower Bracket Finals
Team Spirit
0
December 4, 2019 - 18:00 MSK
Warlock Tiny Rubick Slardar Lycan
Doom Vengeful Spirit Disruptor Ursa Necrophos
18m58s
Enchantress Tiny Rubick Abaddon Bloodseeker
Viper Disruptor Dazzle Weaver Timbersaw
49m42s
Natus Vincere
2
Qualified
Virtus.pro
Natus Vincere

External Links[edit]

Streams[edit]

References[edit]

  1. 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 1.8 Dreamhack (2019-11-26). "DreamLeague Season 13 Qualifiiers". dreamhack.com.