Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

DreamLeague Season 13 SEA Open Qualifier

[e][h]DreamLeague Season 13 SEA Open Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
South East Asia Southeast Asia
Dates:
Nov 28 - 29, 2019
Teams:
49
Format:
Single Elimination
Liquipedia Tier:
Links

DreamLeague Season 13 Southeast Asia Open Qualifier determines two teams that advance to the closed qualifier.

Format[edit]

  • Single elimination bracket
  • Matches until Quarterfinals are played in a Bo1
  • Semifinals are played in a Bo3
  • Top two qualify to the closed qualifier

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Quarterfinalists[edit]

Results[edit]

Round of 16
Brothers United
1
November 28, 2019 - 20:00 SGT
Dark Seer Pangolier Disruptor Leshrac Phantom Lancer
Venomancer Slark Mirana Omniknight Batrider
44m47s
496 Gaming
0
Neon Esports
1
November 28, 2019 - 20:00 SGT
Legion Commander Lina Ogre Magi Lifestealer Storm Spirit
Keeper of the Light Kunkka Enigma Omniknight Terrorblade
50m07s
Lowkey Esports
0
Team Amplfy
0
November 28, 2019 - 20:00 SGT
Magnus Phantom Assassin Mirana Crystal Maiden Storm Spirit
Vengeful Spirit Razor Lina Timbersaw Doom
29m30s
SETH Gaming
1
Team Oracle
0
November 28, 2019 - 19:00 SGT
Tiny Mirana Luna Undying Timbersaw
Puck Legion Commander Keeper of the Light Templar Assassin Skywrath Mage
25m49s
Resurgence
1
T1
1
November 28, 2019 - 20:00 SGT
Lifestealer Luna Disruptor Tiny Queen of Pain
Razor Mirana Sven Bounty Hunter Invoker
54m34s
Execration
0
Impunity
1
November 28, 2019 - 20:00 SGT
Crystal Maiden Mirana Legion Commander Ursa Storm Spirit
Lycan Vengeful Spirit Lich Venomancer Leshrac
36m45s
KingPins
0
hehe123
0
November 28, 2019 - 20:15 SGT
Lone Druid Lich Mirana Naga Siren Dazzle
Undying Gyrocopter Ogre Magi Batrider Dragon Knight
27m52s
Alpha x Hashtag
1
SEAMonkeys
1
Oracle SEA
November 28, 2019 - 20:00 SGT
Vengeful Spirit Crystal Maiden Lina Kunkka Pugna
Venomancer Ogre Magi Rubick Slark Huskar
21m44s
Oracle SEA
0
Round of 8
Brothers United
0
November 28, 2019 - 21:00 SGT
Shadow Demon Enchantress Pangolier Razor Faceless Void
Vengeful Spirit Kunkka Venomancer Nyx Assassin Phantom Lancer
29m50s
Neon Esports
1
SETH Gaming
1
November 28, 2019 - 21:00 SGT
Vengeful Spirit Crystal Maiden Doom Wraith King Meepo
Lina Legion Commander Keeper of the Light Phantom Lancer Nature's Prophet
43m49s
Resurgence
0
T1
1
November 28, 2019 - 21:00 SGT
Io Razor Disruptor Templar Assassin Tiny
Lich Gyrocopter Mirana Zeus Clockwerk
31m51s
Impunity
0
Alpha x Hashtag
1
November 28, 2019 - 21:00 SGT
Ogre Magi Gyrocopter Grimstroke Legion Commander Dragon Knight
Enchantress Centaur Warrunner Rubick Lifestealer Lina
34m08s
SEAMonkeys
0
Round of 4
Neon Esports
2
November 29, 2019 - 18:00 SGT
Nature's Prophet Kunkka Rubick Lifestealer Omniknight
Io Tiny Lina Doom Timbersaw
37m31s
Nature's Prophet Tiny Puck Magnus Phantom Assassin
Vengeful Spirit Night Stalker Disruptor Beastmaster Batrider
25m18s
SETH Gaming
0
T1
0
November 29, 2019 - 18:00 SGT
Ogre Magi Tiny Keeper of the Light Wraith King Queen of Pain
Shadow Demon Leshrac Clockwerk Centaur Warrunner Phantom Lancer
33m43s
Keeper of the Light Gyrocopter Rubick Bristleback Razor
Clockwerk Undying Puck Lone Druid Leshrac
30m24s
Alpha x Hashtag
2
Qualified
Neon Esports
Alpha x Hashtag

External Links[edit]

Streams[edit]

References[edit]