DreamLeague Season 9

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]DreamLeague Season 9
League Information
Organizer:
Version:
Type:
Offline
Location:
Sweden Stockholm
Venue:
Monster Energy DreamHack Studios
Teams:
8
Format:
Double Elimination Bracket
Prize Pool:
$300,000 USD
Start Date:
2018-03-21
End Date:
2018-03-25
Pro Circuit Points:
300
Pro Circuit Tier:
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

DreamLeague held its ninth tournament, entitled Season 9, in March 2018.[1] It was featured on Valve's Dota Pro Circuit with 300 points counting for qualification to The International 2018. Eight teams travelled to the Monster Energy DreamHack Studios in Stockholm, Sweden, for a chance to win qualification points and the $300,000 prize pool.

Format[edit]

  • Eight teams:
    • Six qualified teams, one from each region
    • Two invites, based on DPC standings
  • All matches are Bo3
  • Bo5 Grand Finals

Broadcast Talent[edit]

The broadcast talent was announced on March 14th, 2018:[2]

  • Host:
    • Netherlands Sheever (Jorien van der Heijden)
  • Observers:
    • Sweden Weppas (Johan Westberg)
    • Sweden skrff (Rikard Holm Melin)

Prize Pool[edit]

The prize pool for the finals was $300,000 USD and 300 Pro Circuit Points.[1]

Participants[edit]

1 South Korea Heen stood in for Jordan Miracle-.[4]
2 Team Empire's coach Russia JotM didn't attend the tournament. Later it was announced that he left the team.[5]

Results[edit]

Quarterfinals
Team Liquid
2
21 March 2018 - 18:00 CET
Ancient Apparition Venomancer Rubick Pugna Alchemist
Omniknight Sand King Disruptor Tiny Sniper
43m50s
Rubick Ancient Apparition Viper Magnus Chaos Knight
Omniknight Disruptor Nature's Prophet Visage Luna
30m03s
paiN Gaming
0
OG
0
21 March 2018 - 10:30 CET
Death Prophet Tusk Warlock Puck Lifestealer
Chen Sand King Disruptor Phantom Lancer Weaver
31m47s
Bane Earthshaker Leshrac Omniknight Dragon Knight
Tusk Gyrocopter Disruptor Lone Druid Pugna
23m36s
Fnatic
2
Newbee
2
21 March 2018 - 13:00 CET
Disruptor Sand King Brewmaster Juggernaut Death Prophet
Elder Titan Gyrocopter Witch Doctor Beastmaster Outworld Devourer
31m50s
Tusk Tiny Rubick Monkey King Medusa
Disruptor Elder Titan Underlord Lifestealer Dragon Knight
36m00s
Immortals
0
Team Secret
2
21 March 2018 - 15:00 CET
Bounty Hunter Kunkka Witch Doctor Lone Druid Abaddon
Gyrocopter Omniknight Earth Spirit Bane Death Prophet
17m29s
Bounty Hunter Rubick Phoenix Abaddon Chaos Knight
Sand King Ancient Apparition Beastmaster Wraith King Queen of Pain
32m16s
Team Empire
0
Semifinals
Team Liquid
2
22 March 2018 - 16:15 CET
Gyrocopter Rubick Dazzle Beastmaster Dragon Knight
Clockwerk Disruptor Phantom Lancer Centaur Warrunner Lone Druid
25m32s
Gyrocopter Sand King Ancient Apparition Tidehunter Timbersaw
Tusk Phantom Lancer Dark Willow Centaur Warrunner Shadow Shaman
17m23s
Ancient Apparition Sand King Enchantress Lifestealer Visage
Gyrocopter Tusk Witch Doctor Enigma Ursa
51m35s
Fnatic
1
Newbee
0
22 March 2018 - 19:30 CET
Elder Titan Rubick Batrider Medusa Pugna
Sand King Witch Doctor Terrorblade Lifestealer Arc Warden
21m30s
Sand King Tidehunter Dazzle Terrorblade Death Prophet
Rubick Slardar Razor Abaddon Pugna
34m42s
Team Secret
2
Winners' Finals
Team Liquid
0
23 March 2018 - 18:30 CET
Io Beastmaster Witch Doctor Lifestealer Phantom Lancer
Rubick Night Stalker Tiny Pugna Weaver
27m25s
Io Gyrocopter Disruptor Lifestealer Tidehunter
Witch Doctor Night Stalker Tiny Batrider Ursa
27m27s
Team Secret
2
Losers' Round 1
paiN Gaming
0
22 March 2018 - 13:30 CET
Ancient Apparition Viper Night Stalker Beastmaster Medusa
Tusk Brewmaster Disruptor Terrorblade Pugna
28m43s
Tusk Omniknight Witch Doctor Venomancer Juggernaut
Dark Willow Night Stalker Razor Puck Lycan
22m47s
OG
2
Immortals
1
22 March 2018 - 10:30 CET
Omniknight Tusk Ancient Apparition Faceless Void Queen of Pain
Sand King Rubick Brewmaster Outworld Devourer Phantom Lancer
45m29s
Lifestealer Witch Doctor Tusk Underlord Gyrocopter
Tiny Bane Sand King Razor Enigma
33m50s
Io Razor Tusk Puck Phantom Assassin
Rubick Gyrocopter Disruptor Phantom Lancer Nature's Prophet
31m25s
Team Empire
2
Losers' Round 2
Newbee
2
23 March 2018 - 13:30 CET
Gyrocopter Dark Willow Earthshaker Enchantress Lycan
Earth Spirit Puck Oracle Huskar Razor
28m53s
Dark Willow Gyrocopter Earthshaker Abaddon Lina
Earth Spirit Death Prophet Warlock Faceless Void Tiny
44m35s
OG
0
Fnatic
2
23 March 2018 - 16:00 CET
Razor Omniknight Sand King Visage Lone Druid
Tiny Rubick Shadow Shaman Batrider Terrorblade
32m34s
Dark Willow Disruptor Tiny Earth Spirit Tinker
Naga Siren Shadow Shaman Nature's Prophet Lone Druid Visage
38m29s
Team Empire
0
Losers' Round 3
Newbee
1
24 March 2018 - 13:30 CET
Disruptor Elder Titan Viper Puck Medusa
Sand King Death Prophet Warlock Phantom Lancer Beastmaster
55m06s
Disruptor Earthshaker Underlord Lifestealer Pugna
Death Prophet Earth Spirit Nature's Prophet Batrider Medusa
40m57s
Disruptor Tiny Earth Spirit Weaver Templar Assassin
Sand King Warlock Lifestealer Centaur Warrunner Invoker
45m16s
Fnatic
2
Losers' Finals
Team Liquid
0
24 March 2018 - 17:30 CET
Sand King Venomancer Witch Doctor Tiny Outworld Devourer
Gyrocopter Rubick Elder Titan Weaver Underlord
56m09s
Ancient Apparition Venomancer Earth Spirit Nature's Prophet Pugna
Sand King Abaddon Visage Timbersaw Lycan
37m53s
Fnatic
2
Grand Finals
Team Secret
3
25 March 2018 - 16:30 CEST
Witch Doctor Lone Druid Night Stalker Batrider Visage
Razor Omniknight Shadow Shaman Enchantress Weaver
34m39s
Sand King Batrider Io Phantom Lancer Bristleback
Lone Druid Chen Rubick Tiny Timbersaw
46m26s
Razor Bounty Hunter Rubick Tiny Kunkka
Sand King Gyrocopter Ancient Apparition Nature's Prophet Death Prophet
34m01s
Fnatic
0

External Links[edit]

Streams[edit]

Videos[edit]

References[edit]