Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Isolation Cup

[e][h]Isolation Cup
League Information
Organizer:
Burning Fire Studio
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
May 4 - 16, 2020
Teams:
12
Format:
Double-elimination
Prize Pool:
$5,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
    • Eight invited teams
    • Eight teams from closed qualifiers
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:

Prize Pool[edit]

$5,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

CR4ZY
1Slovakia Skiter
2Canada Bryle
3Germany KheZu
4Canada Aui_2000
5Canada MoonMeander
Khan
1Kazakhstan Naive-
2Kazakhstan ArrOw
3Belarus chshrct
4Russia yamich
5Belarus j4
Substitutes
5Kazakhstan BLACKARXANGEL
Main Roster
Team Unique2
1Russia Zitraks
2Russia 19teen
3Russia 633
4Ukraine illusion
5Russia VANSKOR
Substitutes
S
Belarus Palantimos
Main Roster
KBU
1Russia BarabaN
2Russia UnderShock
3Russia Dread
4Kazakhstan goddam
5Russia NS
Substitutes
SBelarus Sunlight
Main Roster
TPB
1Russia Mariachi
2Russia kodos
3Russia Maden
4Kazakhstan b1kA
5Russia KaHT
Substitutes
SNorth Macedonia lekovskill
Main Roster
FlyToMoon 2.0
1Kyrgyzstan dream`
2Germany Stormstormer
3Russia nongrata
4
Russia KingR
5Russia Nofear
SubstitutesFormer
1Netherlands Crystallis
SRussia agressive child
Main RosterFormer
5Belarus Fishman
Main RosterSubstitutes
1 Vikin.gg withdrew from the tournament, they were replaced by Team Empire Hope.
2 OG Seed withdrew from the tournament, they were replaced by Team Unique.

Results[edit]

Winners' Round 1
KVP
2
May 05, 2020 - 13:05 MSK
Earth Spirit Death Prophet Axe Witch Doctor Phantom Lancer
Oracle Riki Spirit Breaker Queen of Pain Treant Protector
31m23s
Void Spirit Earthshaker Oracle Underlord Spectre
Riki Grimstroke Lich Centaur Warrunner Monkey King
45m56s
FlyToMoon 2.0
0
miaww^^
2
May 05, 2020 - 15:20 MSK
Enigma Dragon Knight Witch Doctor Void Spirit Batrider
Pangolier Lich Rubick Monkey King Bristleback
31m48s
Pugna Earthshaker Clinkz Dragon Knight Necrophos
Void Spirit Lich Clockwerk Lifestealer Weaver
30m31s
Jakiro Sand King Spirit Breaker Ember Spirit Anti-Mage
Void Spirit Oracle Clockwerk Juggernaut Necrophos
32m56s
Cascade
1
Nemiga Gaming
2
May 04, 2020 - 13:00 MSK
Dragon Knight Grimstroke Lina Queen of Pain Slardar
Pangolier Warlock Monkey King Sand King Templar Assassin
16m08s
Bristleback Enchantress Clockwerk Death Prophet Wraith King
Grimstroke Necrophos Tiny Bloodseeker Nature's Prophet
58m06s
KBU
0
NOVA
2
May 04, 2020 - 17:15 MSK
Bounty Hunter Queen of Pain Oracle Troll Warlord Shadow Fiend
Grimstroke Void Spirit Dark Willow Riki Broodmother
30m20s
Phoenix Disruptor Riki Shadow Fiend Pangolier
Void Spirit Weaver Bane Bristleback Arc Warden
44m31s
Phoenix Riki Oracle Templar Assassin Pangolier
Void Spirit Bane Dark Willow Shadow Fiend Bristleback
22m49s
TPB
1
Winners' Round 2
Empire Hope
1
May 05, 2020 - 18:25 MSK
Timbersaw Ember Spirit Shadow Demon Mirana Troll Warlord
Grimstroke Batrider Storm Spirit Beastmaster Ursa
31m51s
Timbersaw Grimstroke Earthshaker Shadow Fiend Lycan
Nyx Assassin Ember Spirit Ancient Apparition Necrophos Tidehunter
42m10s
Grimstroke Weaver Dark Willow Riki Kunkka
Ember Spirit Rubick Nyx Assassin Lycan Slardar
22m25s
KVP
2
CR4ZY
2
May 05, 2020 - 21:30 MSK
Keeper of the Light Pangolier Dark Willow Batrider Alchemist
Jakiro Weaver Dragon Knight Storm Spirit Faceless Void
29m52s
Death Prophet Tusk Oracle Legion Commander Riki
Jakiro Sand King Spirit Breaker Morphling Storm Spirit
39m12s
Nature's Prophet Rubick Bane Centaur Warrunner Spectre
Enigma Witch Doctor Sand King Templar Assassin Clinkz
42m12s
miaww^^
1
Khan
0
May 04, 2020 - 15:20 MSK
Mars Dark Willow Witch Doctor Terrorblade Bounty Hunter
Dragon Knight Oracle Clockwerk Leshrac Juggernaut
38m17s
Oracle Tusk Slark Puck Slardar
Void Spirit Death Prophet Bristleback Enigma Kunkka
34m17s
Nemiga Gaming
2
Team Unique
2
May 06, 2020 - 19:30 MSK
Treant Protector Weaver Crystal Maiden Bloodseeker Shadow Fiend
Phoenix Riki Disruptor Mars Clinkz
31m48s
Weaver Treant Protector Ogre Magi Medusa Underlord
Phoenix Disruptor Legion Commander Phantom Lancer Shadow Fiend
40m20s
NOVA
0
Winners' Round 3
KVP
1
May 11, 2020 - 20:30 MSK
Nyx Assassin Phoenix Dragon Knight Mars Phantom Assassin
Keeper of the Light Beastmaster Rubick Gyrocopter Kunkka
32m24s
Centaur Warrunner Oracle Dark Willow Queen of Pain Riki
Rubick Mars Vengeful Spirit Dragon Knight Templar Assassin
32m02s
Void Spirit Oracle Rubick Mars Phantom Lancer
Grimstroke Dragon Knight Nyx Assassin Nature's Prophet Riki
28m29s
CR4ZY
2
Nemiga Gaming
2
May 7, 2020 - 16:05 MSK
Enchantress Bristleback Nyx Assassin Queen of Pain Lifestealer
Keeper of the Light Batrider Mars Dragon Knight Phantom Assassin
37m05s
Void Spirit Oracle Tusk Troll Warlord Puck
Shadow Demon Ember Spirit Earth Spirit Nature's Prophet Axe
32m26s
Team Unique
0
Winners' Finals
CR4ZY
1
May 12, 2020 - 18:00 MSK
Chen Ember Spirit Mars Rubick Spectre
Void Spirit Bristleback Ancient Apparition Kunkka Axe
38m57s
Phoenix Centaur Warrunner Witch Doctor Storm Spirit Juggernaut
Shadow Demon Enchantress Monkey King Mars Kunkka
36m03s
Rubick Keeper of the Light Beastmaster Lycan Invoker
Void Spirit Death Prophet Clockwerk Enchantress Alchemist
35m11s
Nemiga Gaming
2

 

Losers' Round 1
NOVA
0
May 11, 2020 - 17:55 MSK
Phoenix Centaur Warrunner Witch Doctor Troll Warlord Void Spirit
Nature's Prophet Undying Earthshaker Slark Lina
24m49s
Pangolier Death Prophet Rubick Shadow Fiend Phantom Assassin
Bounty Hunter Dragon Knight Ancient Apparition Phantom Lancer Invoker
27m52s
FlyToMoon 2.0
2
Khan
2
May 7, 2020 - 19:05 MSK
Rubick Morphling Undying Kunkka Mars
Bounty Hunter Queen of Pain Lion Bloodseeker Outworld Devourer
26m25s
Pangolier Lich Morphling Queen of Pain Underlord
Grimstroke Bounty Hunter Void Spirit Axe Phantom Lancer
44m12s
Mars Phoenix Treant Protector Lycan Necrophos
Grimstroke Pangolier Axe Phantom Lancer Kunkka
28m07s
Cascade
1
miaww^^
2
May 6, 2020 - 15:00 MSK
Jakiro Beastmaster Bounty Hunter Void Spirit Weaver
Mars Grimstroke Clinkz Tusk Dragon Knight
18m43s
Nature's Prophet Sniper Jakiro Templar Assassin Clinkz
Enigma Queen of Pain Grimstroke Batrider Spectre
51m14s
KBU
0
Empire Hope
2
May 6, 2020 - 13:05 MSK
Timbersaw Shadow Demon Mirana Queen of Pain Troll Warlord
Death Prophet Grimstroke Pangolier Monkey King Puck
28m58s
Nature's Prophet Mirana Oracle Troll Warlord Underlord
Phoenix Centaur Warrunner Spirit Breaker Phantom Assassin Razor
35m32s
TPB
0
Losers' Round 2
FlyToMoon 2.0
2
May 11, 2020 - 23:20 MSK
Dragon Knight Rubick Ancient Apparition Lina Terrorblade
Bane Death Prophet Ember Spirit Clockwerk Templar Assassin
31m27s
Rubick Undying Pangolier Juggernaut Puck
Phoenix Mars Witch Doctor Lycan Death Prophet
30m46s
Khan
0
miaww^^
2
May 6, 2020 - 17:10 MSK
Jakiro Spirit Breaker Storm Spirit Beastmaster Monkey King
Timbersaw Mirana Ember Spirit Disruptor Troll Warlord
43m00s
Jakiro Spirit Breaker Morphling Centaur Warrunner Ember Spirit
Timbersaw Shadow Demon Witch Doctor Phantom Lancer Death Prophet
35m57s
Empire Hope
0
Losers' Round 3
KVP
2
May 12, 2020 - 22:05 MSK
Void Spirit Dark Willow Lich Centaur Warrunner Anti-Mage
Dragon Knight Rubick Puck Lina Phantom Assassin
25m46s
Ember Spirit Keeper of the Light Tusk Legion Commander Lycan
Queen of Pain Bounty Hunter Disruptor Dragon Knight Monkey King
28m02s
FlyToMoon 2.0
0
Team Unique
2
May 11, 2020 - 15:30 MSK
Ember Spirit Queen of Pain Oracle Troll Warlord Razor
Bounty Hunter Jakiro Legion Commander Templar Assassin Timbersaw
37m36s
Enigma Tusk Death Prophet Void Spirit Phantom Assassin
Jakiro Bounty Hunter Storm Spirit Clinkz Centaur Warrunner
25m04s
miaww^^
0
Losers' Round 4
KVP
0
May 15, 2020 - 16:30 MSK
Centaur Warrunner Dark Willow Witch Doctor Queen of Pain Riki
Shadow Demon Treant Protector Necrophos Templar Assassin Luna
22m15s
Grimstroke Dragon Knight Death Prophet Phoenix Luna
Tusk Rubick Medusa Clinkz Centaur Warrunner
23m05s
Team Unique
2
Losers' Finals
CR4ZY
1
May 15, 2020 - 19:05 MSK
Grimstroke Queen of Pain Earthshaker Batrider Morphling
Tusk Death Prophet Disruptor Dragon Knight Anti-Mage
32m04s
Earthshaker Queen of Pain Witch Doctor Phantom Assassin Death Prophet
Tusk Beastmaster Rubick Templar Assassin Bloodseeker
43m22s
Jakiro Void Spirit Tusk Enigma Ursa
Shadow Demon Death Prophet Earth Spirit Bloodseeker Timbersaw
47m06s
Team Unique
2
Grand Finals
Nemiga Gaming
2
May 16, 2020 - 17:00 MSK
Death Prophet Keeper of the Light Earthshaker Lycan Kunkka
Nature's Prophet Tusk Rubick Void Spirit Troll Warlord
38m57s
Phoenix Void Spirit Disruptor Lycan Axe
Weaver Keeper of the Light Earth Spirit Beastmaster Alchemist
43m29s
Dragon Knight Enchantress Clockwerk Alchemist Leshrac
Void Spirit Rubick Death Prophet Oracle Shadow Fiend
43m17s
Dragon Knight Enchantress Grimstroke Monkey King Lina
Shadow Demon Timbersaw Clockwerk Troll Warlord Razor
31m24s
Dragon Knight Rubick Queen of Pain Enchantress Riki
Shadow Demon Death Prophet Oracle Templar Assassin Mars
65m18s
Team Unique
3

External Links[edit]

Streams[edit]

References[edit]