EPICENTER XL CIS Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
< EPICENTER‎ | 2018

[e][h]EPICENTER XL: CIS Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
CIS CIS
Teams:
8
Format:
GSL Group Stage
Double Elimination Playoffs
Start Date:
2018-02-26
End Date:
2018-03-08
Liquipedia Tier:
Links

The CIS Qualifier consists of eight teams competing for one spot in the EPICENTER XL.

Format[edit]

  • Eight teams, four invites, four spots from Open Qualifiers.
  • Group Stage:
    • Eight teams are divided into two groups of four teams each where they play in a double-elimination (GSL) format
    • All matches are played in a Bo3.[1]
    • The top two teams from each group advance to the playoffs.
  • Playoffs:
    • Four teams play in a double-elimination bracket.
    • Semifinals are played in a Bo3, while the finals are played in a Bo5.
    • Winner qualifies to the Main Tournament.

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

1 slozhniy memas was replaced by SFTe-sports.[2]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Team Empire 2-0 4-1
2. Gambit Esports 2-1 5-3
3. SFTe-sports 1-2 3-5
4. Team Kazakhstan 0-2 1-4

Group B[edit]

Standings
1. FlyToMoon 2-0 4-1
2. Effect 2-1 4-2
3. Team Spirit 1-2 3-4
4. Vega Squadron 0-2 0-4

Playoffs[edit]

Semifinals
Team Empire
2
28 February 2018 - 14:00 MSK
Enchantress Bounty Hunter Shadow Shaman Viper Wraith King
Witch Doctor Dragon Knight Earth Spirit Pugna Chaos Knight
38m33s
Gyrocopter Sand King Ancient Apparition Beastmaster Storm Spirit
Bane Lifestealer Elder Titan Queen of Pain Witch Doctor
58m19s
Effect
0
FlyToMoon
2
28 February 2018 - 17:00 MSK
Naga Siren Death Prophet Jakiro Dragon Knight Keeper of the Light
Elder Titan Disruptor Sand King Queen of Pain Terrorblade
46m51s
Gyrocopter Elder Titan Rubick Nature's Prophet Pugna
Naga Siren Disruptor Lifestealer Sand King Dragon Knight
53m59s
Gambit Esports
0
Winners' Finals
Team Empire
1
2 March 2018 - 18:00 MSK
Omniknight Death Prophet Naga Siren Disruptor Batrider
Rubick Sand King Elder Titan Terrorblade Queen of Pain
29m51s
Omniknight Gyrocopter Bane Earthshaker Outworld Devourer
Dark Willow Razor Jakiro Clockwerk Luna
54m05s
Disruptor Sand King Viper Beastmaster Luna
Dark Willow Death Prophet Rubick Legion Commander Lifestealer
38m33s
FlyToMoon
2
Losers' Round 1
Effect
2
28 February 2018 - 20:00 MSK
Bane Tusk Viper Lifestealer Batrider
Clockwerk Shadow Fiend Sand King Witch Doctor Faceless Void
21m39s
Bane Brewmaster Gyrocopter Earth Spirit Terrorblade
Omniknight Death Prophet Shadow Shaman Juggernaut Earthshaker
24m00s
Naga Siren Gyrocopter Witch Doctor Terrorblade Earth Spirit
Disruptor Elder Titan Abaddon Razor Outworld Devourer
59m22s
Gambit Esports
1
Losers' Finals
Team Empire
2
8 March 2018 - 16:00 MSK
Omniknight Disruptor Earth Spirit Pugna Faceless Void
Witch Doctor Terrorblade Doom Viper Tidehunter
42m13s
Dark Willow Disruptor Nature's Prophet Queen of Pain Troll Warlord
Gyrocopter Elder Titan Witch Doctor Dragon Knight Legion Commander
31m15s
Omniknight Disruptor Earthshaker Troll Warlord Shadow Fiend
Terrorblade Witch Doctor Earth Spirit Viper Enigma
37m55s
Effect
1
Grand Finals
FlyToMoon
1
8 March 2018 - 20:00 MSK
Sand King Witch Doctor Nyx Assassin Death Prophet Lone Druid
Dark Willow Rubick Night Stalker Shadow Fiend Juggernaut
64m12s
Sand King Death Prophet Oracle Elder Titan Slark
Disruptor Night Stalker Batrider Terrorblade Queen of Pain
36m14s
Lifestealer Ancient Apparition Tusk Death Prophet Batrider
Tiny Bane Puck Phantom Lancer Earthshaker
35m29s
Sand King Lifestealer Warlock Tinker Elder Titan
Tiny Shadow Shaman Rubick Legion Commander Invoker
56m24s
Team Empire
3

References[edit]