Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

EPICENTER Major 2019 Europe Closed Qualifier

< EPICENTER‎ | 2019
[e][h]EPICENTER Major 2019 Europe Closed Qualifier
League Information
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Dates:
May 15 - 18, 2019
Teams:
8
Format:
Round-Robin Group Stage
GSL Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Qualifier and invites[1]
    • Eight Teams:
      • Six invites
      • Two teams from two open qualifiers
  • Group Stage
    • Bo1 Round-Robin
    • Top team qualifies to EPICENTER Major 2019
    • 2nd-5th placed teams advance to the Playoffs
    • Bottom teams are eliminated
    • Click here for information about tiebreaker rules
  1. If teams have an equal amount of points and compete for the 1st place they should play tie-breaker best-of-one matches
  2. If teams have an equal amount of points and compete for advance to the Second phase they should play tie-breaker best-of-one matches
  3. If the 2nd, the 3rd, the 4th and the 5th place teams have an equal amount of points, a team that won highest placed team will placed higher
  4. All tiebreakers are Bo1
  • Playoffs:
    • Four teams play in a GSL bracket
    • All matches are played in a Bo3
    • Two teams qualify to EPICENTER Major 2019

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Group Stage
1. OG4-0
2. Alliance3-1
2. Team Secret3-0
4. Ninjas in Pyjamas2-1
5. Aachen City Esports1-3
5. Team Liquid1-2
7. Team Singularity0-3
7. The Final Tribe0-4
1. Team Secret▲16-1
2. Ninjas in Pyjamas▲25-2
3. OG▼25-2
4. Team Liquid▲13-4
5. Alliance▼33-4
6. Aachen City Esports▼13-4
7. The Final Tribe2-5
8. Team Singularity▼11-6

Matches[edit]

May 15[edit]

Series 1[edit]
Series 2[edit]
Series 3[edit]
Series 4[edit]
Series 5[edit]
Series 6[edit]
Series 7[edit]

May 16[edit]

Series 8[edit]
Series 9[edit]
Series 10[edit]
Series 11[edit]
Series 12[edit]
Series 13[edit]
Series 14[edit]
4th-5th Place Tiebreakers[edit]

Playoffs[edit]

Semi-finals
Ninjas in Pyjamas
1
May 17, 2019 - 14:00 CEST
Razor Shadow Shaman Ancient Apparition Sven Anti-Mage
Sand King Morphling Mirana Pangolier Oracle
25m04s
Nature's Prophet Shadow Shaman Tidehunter Timbersaw Luna
Shadow Demon Centaur Warrunner Magnus Phantom Assassin Storm Spirit
31m38s
Troll Warlord Rubick Oracle Earthshaker Death Prophet
Sand King Morphling Winter Wyvern Lone Druid Axe
38m44s
Alliance
2
OG
1
May 17, 2019 - 14:00 CEST
Earthshaker Monkey King Winter Wyvern Nature's Prophet Naga Siren
Sand King Enigma Shadow Shaman Venomancer Terrorblade
49m48s
Earthshaker Monkey King Silencer Morphling Undying
Sand King Enigma Oracle Sven Broodmother
49m27s
Earthshaker Nature's Prophet Terrorblade Pugna Sand King
Abaddon Shadow Shaman Beastmaster Leshrac Medusa
33m58s
Team Liquid
2
Upper Bracket Finals
Alliance
1
May 17, 2019 - 18:00 CEST
Sand King Keeper of the Light Tiny Medusa Weaver
Enigma Morphling Oracle Batrider Monkey King
44m10s
Enigma Troll Warlord Keeper of the Light Storm Spirit Bounty Hunter
Shadow Shaman Nature's Prophet Warlock Medusa Ember Spirit
49m35s
Enigma Troll Warlord Jakiro Kunkka Brewmaster
Nyx Assassin Nature's Prophet Chen Viper Sven
45m58s
Team Liquid
2
Lower Bracket R1
Ninjas in Pyjamas
0
May 18, 2019 - 14:00 CEST
Nature's Prophet Drow Ranger Tiny Tidehunter Mirana
Troll Warlord Abaddon Earth Spirit Batrider Monkey King
34m14s
Drow Ranger Nature's Prophet Batrider Shadow Shaman Templar Assassin
Doom Troll Warlord Oracle Omniknight Ember Spirit
40m10s
OG
2
Lower Bracket Finals
Alliance
1
May 18, 2019 - 16:30 CEST
Shadow Shaman Morphling Jakiro Lone Druid Tiny
Nature's Prophet Earth Spirit Drow Ranger Lina Necrophos
19m59s
Abaddon Morphling Pangolier Dark Willow Broodmother
Doom Grimstroke Lina Undying Juggernaut
24m37s
Shadow Shaman Morphling Vengeful Spirit Weaver Brewmaster
Oracle Batrider Earth Spirit Troll Warlord Phantom Lancer
58m05s
OG
2
Qualified
Team Liquid
OG

Streams[edit]

References[edit]