EPIC League Season 2 Division 1

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]EPIC League Season 2 Division 1
League Information
Series:
Epic League Epic League
Organizer:
Sponsor:
Version:
Server:
Luxembourg
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Dec 8 - 13, 2020
Teams:
8
Format:
Double-elimination playoffs
Prize Pool:
$500,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Epic Esports Events presents EPIC League, an online tournament with ten teams across Europe/CIS competing for a total prize pool of $500,000 USD.[1]

Format[edit]

  • Participants
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • Grand Final and Lower Bracket Final are Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

  • Hosts:
  • Commentators:
    • Belarus Lex (Alexey Filippov)
    • Russia 4ce (Nikita Kotkov)
    • Russia Mortalles (Dmitry Arzhylovsky)
    • Russia Adekvat (Rustam Mavliutov)
    • Russia JAM (Alexander Korotkov)
    • Russia Maelstorm (Vladimir Kuzminov)
  • Commentators:
  • Commentators:

Prize Pool[edit]

$500,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Virtus.pro
2
December 9, 2020 - 19:00 MSK
Sven Omniknight Lina Invoker Underlord
Phoenix Drow Ranger Mars Puck Riki
33m03s
Faceless Void Lina Crystal Maiden Timbersaw Elder Titan
Chen Storm Spirit Earth Spirit Pangolier Ursa
27m58s
Team Secret
0
Vikin.gg
2
December 9, 2020 - 22:00 MSK
Slardar Lifestealer Snapfire Dark Willow Shadow Fiend
Io Sven Witch Doctor Puck Night Stalker
35m28s
Io Phantom Assassin Enchantress Beastmaster Shadow Fiend
Lina Sven Phoenix Void Spirit Ember Spirit
24m23s
Sven Undying Beastmaster Shadow Demon Leshrac
Lina Io Void Spirit Troll Warlord Nature's Prophet
41m05s
Natus Vincere
1
Upper Bracket Final
Virtus.pro
2
December 11, 2020 - 22:12 MSK
Slardar Faceless Void Crystal Maiden Windranger Death Prophet
Io Phantom Assassin Tidehunter Earth Spirit Doom
46m31s
Faceless Void Magnus Crystal Maiden Snapfire Elder Titan
Io Sven Dark Willow Tidehunter Doom
49m06s
Vikin.gg
0
Lower Bracket R1
Team Nigma
1
December 8, 2020 - 19:00 MSK
Earth Spirit Shadow Fiend Vengeful Spirit Batrider Nature's Prophet
Undying Tiny Drow Ranger Mars Weaver
36m43s
Vengeful Spirit Medusa Elder Titan Death Prophet Night Stalker
Dark Willow Mars Warlock Luna Dragon Knight
24m21s
Earth Spirit Medusa Ancient Apparition Timbersaw Lina
Io Tiny Bristleback Snapfire Monkey King
29m51s
Team Liquid
2
OG
2
December 8, 2020 - 22:00 MSK
Omniknight Sven Shadow Demon Tiny Night Stalker
Ancient Apparition Faceless Void Void Spirit Lina Bloodseeker
27m52s
Sven Enigma Lina Timbersaw Troll Warlord
Omniknight Mars Enchantress Terrorblade Invoker
36m51s
Yellow Submarine
0
Lower Bracket R2
Team Secret
0
December 10, 2020 - 19:00 MSK
Magnus Sven Rubick Underlord Silencer
Earth Spirit Timbersaw Crystal Maiden Storm Spirit Ursa
40m49s
Omniknight Leshrac Tiny Troll Warlord Bloodseeker
Earth Spirit Timbersaw Undying Drow Ranger Visage
51m25s
Team Liquid
2
Natus Vincere
0
December 10, 2020 - 22:00 MSK
Sven Lina Void Spirit Undying Zeus
Io Ursa Shadow Demon Tiny Underlord
33m22s
Lina Lifestealer Undying Mars Kunkka
Io Sven Shadow Shaman Pugna Tidehunter
34m02s
OG
2
Lower Bracket R3
Team Liquid
1
December 11, 2020 - 19:00 MSK
Dark Willow Slardar Crystal Maiden Faceless Void Broodmother
Io Shadow Demon Drow Ranger Mars Invoker
31m40s
Earth Spirit Timbersaw Crystal Maiden Visage Outworld Devourer
Io Ursa Mirana Legion Commander Void Spirit
35m22s
Earth Spirit Viper Oracle Spectre Pangolier
Io Luna Tusk Enigma Vengeful Spirit
25m42s
OG
2
Lower Bracket Final
Vikin.gg
0
December 12, 2020 - 20:40 MSK
Lina Bloodseeker Undying Sven Zeus
Morphling Earth Spirit Nyx Assassin Batrider Clinkz
23m42s
Earth Spirit Faceless Void Lina Snapfire Axe
Morphling Spirit Breaker Shadow Demon Sven Doom
37m02s
Shadow Demon Faceless Void Undying Axe Invoker
Sven Omniknight Shadow Shaman Void Spirit Enigma
25m33s
OG
3
Grand Final
Virtus.pro
3
December 13, 2020 - 20:30 MSK
Lina Sven Crystal Maiden Mars Kunkka
Morphling Earth Spirit Enigma Clinkz Clockwerk
42m04s
Lina Sven Enchantress Axe Rubick
Morphling Earth Spirit Enigma Venomancer Chaos Knight
36m21s
Lina Sven Oracle Void Spirit Timbersaw
Morphling Earth Spirit Keeper of the Light Bloodseeker Night Stalker
18m27s
Omniknight Ursa Rubick Mars Death Prophet
Sven Enigma Windranger Tusk Ancient Apparition
39m09s
Phantom Assassin Timbersaw Shadow Demon Undying Viper
Omniknight Magnus Slark Puck Dark Willow
43m20s
OG
2

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaUkrainePortuguese SpeakingPhilippinesChina
Streams

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 263 542
Average Viewers 108 581
Hours Watched 21 607 600

*Viewership stats for this page does not include the Chinese streams

Others[edit]

Interviews[edit]

References[edit]