EPIC League Season 3 Division 1

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]EPIC League Season 3 Division 1
League Information
Series:
Epic League Epic League
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Mar 14 - 21, 2021
Teams:
8
Format:
Double-elimination
Prize Pool:
$85,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • Grand Final is Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:

Prize Pool[edit]

$85,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
Dota Team
1
March 14, 2021 - 19:00 MSK
Rubick Beastmaster Witch Doctor Invoker Ursa
Death Prophet Earth Spirit Crystal Maiden Troll Warlord Kunkka
37m11s
Alchemist Oracle Snapfire Puck Pangolier
Elder Titan Beastmaster Phoenix Juggernaut Templar Assassin
40m50s
Puck Mars Rubick Medusa Kunkka
Death Prophet Shadow Shaman Elder Titan Lycan Juggernaut
51m00s
Brame
2
Vikin.gg
2
March 14, 2021 - 22:50 MSK
Tusk Tidehunter Lion Phantom Assassin Ember Spirit
Keeper of the Light Storm Spirit Earth Spirit Juggernaut Bloodseeker
37m30s
Tusk Nature's Prophet Troll Warlord Rubick Leshrac
Oracle Monkey King Enigma Pangolier Naga Siren
48m38s
Tidehunter Tusk Weaver Windranger Razor
Grimstroke Ursa Viper Nyx Assassin Lina
37m34s
HellRaisers
1
Team Spirit
2
March 15, 2021 - 19:00 MSK
Keeper of the Light Void Spirit Dark Willow Phantom Assassin Windranger
Tusk Monkey King Lion Tidehunter Invoker
50m41s
Keeper of the Light Storm Spirit Rubick Mars Juggernaut
Oracle Troll Warlord Earthshaker Leshrac Kunkka
35m53s
High Coast Esports
0
Tundra Esports
2
March 15, 2021 - 22:00 MSK
Tidehunter Lion Grimstroke Phantom Assassin Earth Spirit
Crystal Maiden Juggernaut Pangolier Enigma Puck
26m59s
Tidehunter Earth Spirit Void Spirit Wraith King Dark Seer
Crystal Maiden Juggernaut Grimstroke Storm Spirit Brewmaster
36m52s
Tidehunter Void Spirit Dark Seer Wraith King Tiny
Crystal Maiden Monkey King Grimstroke Alchemist Underlord
30m24s
Winstrike Team
1
Upper Bracket Round 2
Brame
1
March 17, 2021 - 19:00 MSK
Phoenix Beastmaster Elder Titan Bristleback Lina
Tusk Alchemist Keeper of the Light Storm Spirit Weaver
33m56s
Beastmaster Mirana Bristleback Elder Titan Morphling
Tusk Enchantress Ember Spirit Phantom Assassin Venomancer
31m35s
Tusk Tidehunter Nature's Prophet Pugna Troll Warlord
Enigma Monkey King Crystal Maiden Timbersaw Mars
41m54s
Vikin.gg
2
Team Spirit
2
March 17, 2021 - 23:15 MSK
Lion Mars Oracle Juggernaut Outworld Devourer
Tidehunter Void Spirit Grimstroke Ursa Puck
37m13s
Tidehunter Ursa Witch Doctor Dark Willow Ember Spirit
Lion Timbersaw Lich Wraith King Mars
46m47s
Tundra Esports
0
Upper Bracket Final
Vikin.gg
0
March 19, 2021 - 22:00 MSK
Tidehunter Alchemist Io Bounty Hunter Rubick
Lion Mars Weaver Grimstroke Razor
53m18s
Alchemist Tusk Enigma Puck Storm Spirit
Lion Mars Crystal Maiden Juggernaut Doom
35m41s
Team Spirit
2
Lower Bracket Round 1
Dota Team
0
March 16, 2021 - 19:00 MSK
Shadow Demon Bloodseeker Lion Beastmaster Doom
Shadow Shaman Timbersaw Puck Dark Willow Wraith King
40m23s
Shadow Shaman Bloodseeker Puck Phantom Assassin Witch Doctor
Death Prophet Tusk Lion Viper Ursa
27m51s
HellRaisers
2
High Coast Esports
2
March 16, 2021 - 22:05 MSK
Lion Puck Tusk Phantom Assassin Magnus
Crystal Maiden Juggernaut Shadow Shaman Mars Doom
45m04s
Keeper of the Light Void Spirit Tusk Phantom Assassin Doom
Tidehunter Monkey King Oracle Enigma Wraith King
30m20s
Keeper of the Light Void Spirit Troll Warlord Phoenix Invoker
Tidehunter Monkey King Oracle Shadow Shaman Outworld Devourer
35m18s
Winstrike Team
1
Lower Bracket Round 2
Tundra Esports
2
March 18, 2021 - 19:00 MSK
Gyrocopter Timbersaw Tusk Troll Warlord Invoker
Shadow Shaman Monkey King Oracle Puck Bloodseeker
20m13s
Gyrocopter Earth Spirit Leshrac Alchemist Mars
Tusk Wraith King Puck Dark Willow Phoenix
50m55s
HellRaisers
0
Brame
0
March 18, 2021 - 22:00 MSK
Tusk Enigma Dark Willow Ursa Lina
Io Weaver Shadow Shaman Mars Templar Assassin
30m31s
Oracle Pugna Dragon Knight Monkey King Shadow Shaman
Io Weaver Lion Tidehunter Sniper
33m37s
High Coast Esports
2
Lower Bracket Round 3
Tundra Esports
0
March 19, 2021 - 19:00 MSK
Gyrocopter Troll Warlord Earth Spirit Viper Doom
Death Prophet Tusk Tidehunter Juggernaut Lina
26m33s
Keeper of the Light Void Spirit Tiny Ember Spirit Wraith King
Tusk Alchemist Enchantress Puck Morphling
25m50s
High Coast Esports
2
Lower Bracket Final
Vikin.gg
2
March 20, 2021 - 22:00 MSK
Keeper of the Light Storm Spirit Grimstroke Axe Clinkz
Io Weaver Shadow Shaman Dragon Knight Pangolier
26m22s
Grimstroke Weaver Mars Dark Willow Lina
Io Tusk Rubick Wraith King Shadow Fiend
30m32s
Keeper of the Light Storm Spirit Undying Axe Bristleback
Io Tidehunter Rubick Leshrac Abaddon
26m16s
High Coast Esports
1
Grand Final
Team Spirit
1
March 21, 2021 - 19:00 MSK
Oracle Tusk Puck Phantom Assassin Razor
Death Prophet Keeper of the Light Tidehunter Medusa Dragon Knight
37m49s
Oracle Tusk Nature's Prophet Phantom Assassin Ember Spirit
Death Prophet Tidehunter Keeper of the Light Storm Spirit Lycan
22m16s
Death Prophet Tidehunter Abaddon Morphling Puck
Keeper of the Light Tusk Viper Alchemist Night Stalker
48m38s
Keeper of the Light Tusk Puck Juggernaut Grimstroke
Death Prophet Lion Tidehunter Phantom Assassin Ember Spirit
38m40s
Vikin.gg
3

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageRussiaChinaSpanish Speaking
Streams

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 56 290
Average Viewers 23 975
Hours Watched 1 160 771

References[edit]