Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

ESL Championnat National Winter 2019

< ESL
[e][h]ESL Championnat National Winter 2019
League Information
Series:
ESL Championnat National ESL Championnat National
FroggedTV League
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
France France
Dates:
Sep 22 - Dec 1, 2019
Teams:
8
Format:
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
€ 3,000 EUR
(≃ $3,295 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Round robin
    • All matches are played in a Bo2
    • Top four advance to playoffs
  • Playoffs
    • Single elimination bracket
    • Semifinals are played in a Bo3
    • Final and third place match are played in a Bo5

Prize Distribution[edit]

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Dec 1, 2019: 1 EUR ≃ 1.0982 USD.)

Participating Teams[edit]

Zero Respect
1France Cry
2France Joraal
3France Snow
4France LINK
5France Dayshi
Ad Honores
1Ukraine Kvothe
2Finland MTD
3France Zeppelin
4France Quézac
5France Yzann
KingsMan
1Romania Waves_
2France Lexounet
3Jordan Dee3
4France adrinain
5France `Szadek-
UnTag Gaming
1France Khéops-
2France Okja
3France Meziane
4France Cutter
5France Atouf
Eternel Retour
1France Cornichon
2France Artatak
3France Yokoo
4Switzerland Davy
5France Mooo
1 GPM Esport was signed by Warthox Esport on November 21st.

Results[edit]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Standings
1. Zero Respect6-0-112-2
2. Ad Honores6-0-112-2
3. GPM Esport5-1-111-3
4. KingsMan2-1-45-9
5. Eternel Retour2-1-45-9
6. SNKSSS Esport Club2-1-45-9
7. UnTag Gaming2-0-54-10
8. AOC Beaufs De France1-0-62-12

Matches[edit]

Week 1[edit]
Week 2[edit]
Week 3[edit]
Week 4[edit]
Week 5[edit]
Week 6[edit]
Week 7[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Ad Honores
2
November 30, 2019 - 14:00 CET
Tiny Ogre Magi Leshrac Viper Venomancer
Crystal Maiden Axe Bristleback Rubick Outworld Devourer
25m16s
Storm Spirit Anti-Mage Rubick Pudge Anti-Mage
Venomancer Treant Protector Ursa Disruptor Slardar
33m45s
KingsMan
0
Zero Respect
2
November 30, 2019 - 16:30 CET
Crystal Maiden Doom Chaos Knight Grimstroke Timbersaw
Earth Spirit Io Centaur Warrunner Tiny Phantom Lancer
24m52s
Doom Chen Lone Druid Pugna Beastmaster
Lich Rubick Ursa Axe Invoker
16m01s
Warthox Esport
0
Upper Bracket Finals
Ad Honores
1
November 30, 2019 - 20:00 CET
Jakiro Pangolier Spirit Breaker Troll Warlord Ember Spirit
Crystal Maiden Sand King Skywrath Mage Slark Invoker
42m09s
Jakiro Sand King Lina Ursa Razor
Crystal Maiden Treant Protector Underlord Bloodseeker Mirana
31m22s
Jakiro Troll Warlord Venomancer Enigma Mirana
Crystal Maiden Underlord Tiny Slark Broodmother
27m53s
Zero Respect
2
Lower Bracket R1
KingsMan
0
November 30, 2019 - 19:00 CET
Doom Keeper of the Light Bristleback Axe Dazzle
Earth Spirit Chen Huskar Centaur Warrunner Shadow Fiend
29m34s
Treant Protector Leshrac Lich Templar Assassin Spectre
Doom Earth Spirit Techies Pudge Clinkz
21m32s
Warthox Esport
2
Lower Bracket Finals
Ad Honores
2
December 1, 2019 - 14:00 CET
Spirit Breaker Troll Warlord Disruptor Mars Templar Assassin
Doom Winter Wyvern Earth Spirit Juggernaut Windranger
42m45s
Zeus Troll Warlord Pangolier Templar Assassin Lina
Doom Crystal Maiden Terrorblade Techies Pudge
93m05s
Warthox Esport
0
Grand Finals
Zero Respect
3
December 1, 2019 - 17:30 CET
Spirit Breaker Undying Grimstroke Gyrocopter Kunkka
Doom Crystal Maiden Lina Bloodseeker Ursa
20m02s
Doom Puck Crystal Maiden Chaos Knight Phoenix
Spirit Breaker Ember Spirit Pangolier Jakiro Lone Druid
28m07s
Doom Bloodseeker Disruptor Mirana Axe
Crystal Maiden Troll Warlord Lina Slardar Kunkka
63m17s
Doom Lich Phoenix Lone Druid Storm Spirit
Crystal Maiden Bloodseeker Lina Morphling Centaur Warrunner
34m55s
Doom Chen Chaos Knight Tiny Ursa
Crystal Maiden Bloodseeker Phoenix Kunkka Timbersaw
31m04s
Ad Honores
2

Streams[edit]

France FroggedTV | 2

References[edit]