Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

ESL Clash of Nations Bangkok 2019

< ESL
[e][h]ESL Clash of Nations Bangkok 2019
League Information
Series:
ESL Clash of Nations ESL Clash of Nations
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Offline
Location:
Thailand Bangkok
Venue:
Royal Paragon Hall,
Siam Paragon
Dates:
Oct 24 - 27, 2019
Teams:
8
Format:
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
$50,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on October 23, 2019.[8]

  • Commentator & Analysts:
    • Malaysia Arthur (Leon Lee)
    • Malaysia Keith (Keith Lee)
    • Malaysia Adam (Adam Erwann Shah bin Akhtar Hussein)
    • Malaysia HusKKiee (Zhen Chuan Ng)

The talent for the Thai broadcast was announced on October 20, 2019.[9]

  • Host:
  • Commentator & Analysts:

The talent for the Vietnamese broadcast was announced on October 22, 2019.[10]

The talent for the Indonesian broadcast was announced on October 22, 2019.[11]

  • Commentator & Analysts:

Prize Distribution[edit]

Total prize pool for the tournament is $50,000 USD.

Participants[edit]

Main Event Teams[edit]

Play-In Teams[edit]

Results[edit]

Play-In[edit]

Semi-finals
Team Adroit
2
October 24, 2019 - 10:00 ICT
Mirana Night Stalker Oracle Monkey King Gyrocopter
Spirit Breaker Disruptor Bounty Hunter Axe Storm Spirit
54m10s
Tiny Faceless Void Shadow Demon Abaddon Dazzle
Lina Sand King Disruptor Tidehunter Storm Spirit
40m29s
Shadow Demon Leshrac Morphling Earthshaker Necrophos
Lina Abaddon Sand King Bloodseeker Legion Commander
24m41s
Athletico Esports
1
Global Esports
0
October 24, 2019 - 10:00 ICT
Sand King Keeper of the Light Phoenix Ember Spirit Naga Siren
Ogre Magi Spectre Abaddon Invoker Skywrath Mage
34m27s
Sand King Leshrac Grimstroke Oracle Anti-Mage
Keeper of the Light Ember Spirit Earth Spirit Spectre Omniknight
35m05s
Team Oracle
2
Upper Bracket Finals
Team Adroit
2
October 24, 2019 - 14:00 ICT
Treant Protector Gyrocopter Sand King Shadow Demon Alchemist
Leshrac Abaddon Chen Slark Invoker
36m02s
Treant Protector Beastmaster Shadow Demon Phantom Lancer Storm Spirit
Ogre Magi Leshrac Nature's Prophet Spectre Timbersaw
33m36s
Team Oracle
0
Lower Bracket R1
Athletico Esports
2
October 24, 2019 - 14:00 ICT
Lina Witch Doctor Faceless Void Underlord Ember Spirit
Ogre Magi Shadow Demon Legion Commander Gyrocopter Templar Assassin
35m08s
Chen Lina Vengeful Spirit Drow Ranger Weaver
Earthshaker Morphling Tiny Winter Wyvern Batrider
21m59s
Global Esports
0
Lower Bracket Finals
Team Oracle
2
October 24, 2019 - 16:00 ICT
Treant Protector Ember Spirit Ogre Magi Axe Phantom Assassin
Chen Tiny Enchantress Faceless Void Timbersaw
27m02s
Treant Protector Gyrocopter Enchantress Oracle Puck
Keeper of the Light Ember Spirit Lina Batrider Alchemist
49m29s
Athletico Esports
0
Qualified
Team Adroit
Team Oracle

Main Event[edit]

Quarterfinals
496 Gaming
0
October 25, 2019 - 11:00 ICT
Mirana Sand King Naga Siren Jakiro Outworld Devourer
Tiny Shadow Demon Leshrac Legion Commander Morphling
34m15s
Team Adroit
1
Reality Rift
0
October 25, 2019 - 13:30 ICT
Ancient Apparition Sand King Earth Spirit Phantom Lancer Templar Assassin
Abaddon Invoker Disruptor Phantom Assassin Elder Titan
48m49s
Team Oracle
1
Semifinals
BOOM Esports
1
October 25, 2019 - 15:30 ICT
Kunkka Invoker Grimstroke Bloodseeker Leshrac
Phoenix Gyrocopter Tiny Legion Commander Storm Spirit
39m56s
Team Adroit
0
RRQ.Trust
1
October 25, 2019 - 17:00 ICT
Gyrocopter Night Stalker Jakiro Lina Kunkka
Keeper of the Light Treant Protector Morphling Earthshaker Shadow Fiend
38m27s
Team Oracle
0
Winners' Finals
BOOM Esports
2
October 26, 2019 - 14:00 ICT
Keeper of the Light Tiny Beastmaster Outworld Devourer Drow Ranger
Faceless Void Ogre Magi Lina Abaddon Pugna
31m26s
Earthshaker Ancient Apparition Axe Drow Ranger Invoker
Abaddon Morphling Lina Tiny Batrider
34m31s
RRQ.Trust
0
Losers' Round 1
496 Gaming
2
October 26, 2019 - 10:30 ICT
Mirana Sand King Naga Siren Disruptor Viper
Treant Protector Ember Spirit Chen Abaddon Spectre
32m12s
Mirana Sand King Puck Alchemist Monkey King
Invoker Disruptor Gyrocopter Elder Titan Batrider
32m08s
Mirana Batrider Monkey King Axe Silencer
Invoker Disruptor Gyrocopter Elder Titan Venomancer
38m40s
Team Oracle
1
Reality Rift
1
October 25, 2019 - 18:30 ICT
Night Stalker Enigma Grimstroke Lifestealer Outworld Devourer
Keeper of the Light Naga Siren Rubick Bounty Hunter Razor
53m50s
Magnus Phantom Assassin Rubick Pugna Underlord
Treant Protector Gyrocopter Tidehunter Mirana Invoker
47m45s
Tiny Bane Lina Omniknight Spectre
Treant Protector Gyrocopter Sand King Mirana Alchemist
48m17s
Team Adroit
2
Losers' Round 2
496 Gaming
1
October 26, 2019 - 16:00 ICT
Lina Puck Monkey King Tidehunter Rubick
Shadow Demon Sand King Leshrac Tiny Arc Warden
59m21s
Lina Naga Siren Disruptor Sand King Queen of Pain
Shadow Demon Night Stalker Rubick Gyrocopter Invoker
47m45s
Lina Sand King Naga Siren Disruptor Winter Wyvern
Shadow Demon Night Stalker Leshrac Rubick Sven
41m38s
Team Adroit
2
Losers' Finals
RRQ.Trust
1
October 27, 2019 - 12:30 ICT
Gyrocopter Invoker Undying Axe Dragon Knight
Keeper of the Light Night Stalker Leshrac Alchemist Jakiro
60m05s
Magnus Phantom Assassin Rubick Centaur Warrunner Invoker
Winter Wyvern Ogre Magi Lina Troll Warlord Lion
28m47s
Earthshaker Morphling Undying Legion Commander Tiny
Night Stalker Keeper of the Light Disruptor Naga Siren Beastmaster
37m11s
Team Adroit
2
Grand Finals
BOOM Esports
1
October 27, 2019 - 16:50 ICT
Leshrac Tiny Grimstroke Lycan Juggernaut
Shadow Demon Night Stalker Gyrocopter Underlord Invoker
47m03s
Shadow Demon Earth Spirit Axe Bloodseeker Templar Assassin
Invoker Gyrocopter Elder Titan Legion Commander Monkey King
35m44s
Ogre Magi Leshrac Gyrocopter Beastmaster Sven
Mirana Night Stalker Bane Phantom Lancer Ember Spirit
56m46s
Team Adroit
2

Show Match[edit]

Participants[edit]

Results[edit]

Showmatch
Chula Esports
0
Chula Esports
Thammasat Esports Club
October 27, 2019 10:15 ICT
Thammasat Esports Club
1

Streams[edit]

LanguageEnglish SpeakingThailandVietnamIndonesia
Streams

References[edit]

  1. 1.0 1.1 "BOOM ESPORTS is the first team to secure a spot at the ESL Clash of Nations Bangkok 2019 Main Event". ESL. 2019-09-16.
  2. 2.0 2.1 "RRQ.Trust are the Champions of the ESL Thailand Championship Season 2 and will represent Thailand at the ESL Clash of Nations Bangkok 2019 Main Event". ESL. 2019-09-16.
  3. 3.0 3.1 "496 Gaming proves to-be the best dota-2 team in vietnam once again as they claim back to back titles at the ESL Vietnam Championship". ESL. 2019-10-01.
  4. 4.0 4.1 "Reality Rift are the champions of the ESL MYSG Championship and will represent the malaysia singapore region at the ESL Clash of Nations Bangkok 2019 presented by mercedes benz". ESL. 2019-10-01.
  5. 5.0 5.1 5.2 "Athletico Esports and Team Oracle are your 2 final teams for the play in phase at ESL Clash of Nations Bangkok 2019". ESL. 2019-10-01.
  6. 6.0 6.1 ESL Asia (2019-09-24). "The Philippines Closed Qualifier for the #ESLClashofNations Bangkok 2019". Twitter.com.
  7. 7.0 7.1 "Global Esports will be representing India at the ESL Clash of Nations Bangkok 2019!". ESL. 2019-09-20.
  8. ESL Asia (2019-10-23). "Here are your English casters that will take you through the next 4 days of #Dota2 action for the #ESLClashofNations Bangkok 2019!". ESL Asia.
  9. ESL Thailand (2019-10-20). "ขอแนะนำ 5 แคสเตอร์😍 ที่จะมาแต่งเติมสีสันให้กับการแข่งขัน #Dota2 #ESLClashofNations Bangkok 2019, presented by Mercedes-Benz". ESL Thailand.
  10. ESL Vietnam (2019-10-22). "ESL Vietnam xin được trân trọng công bố 3 caster sẽ đồng hành cùng giải #ESLClashofNations Bangkok 2019, tài trợ bởi Mercedes Benz.". ESL Vietnam.
  11. ESL Indonesia (2019-10-22). "Inilah caster Indonesia untuk #ESLClashofNations Bangkok 2019". ESL Indonesia.