ESL Meisterschaft 2020 Season 2 Relegation

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]ESL Meisterschaft 2020 Season 2 Relegation
League Information
Series:
ESL Meisterschaft ESL Meisterschaft
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
Germany Germany
Dates:
Dec 1 - 3, 2020
Teams:
8
Format:
Double-elimination
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Eight invited teams
  • Double-Elimination bracket
  • Upper Bracket Round 1 are Bo1, all other matches are Bo3
  • Top four teams qualify to ESL Meisterschaft 2021 Season 1

Broadcast Talent[edit]

Prize Distribution[edit]

Participants[edit]

Results[edit]

Upper Bracket Round 1
Team Destiny
1
December 1, 2020 - 19:15 CET
Undying Void Spirit Tusk Underlord Terrorblade
Windranger Magnus Doom Lich Faceless Void
25m06s
Dr. MuKK und seine Akademik
0
Playing Ducks
1
December 1, 2020 - 19:08 CET
Snapfire Chaos Knight Spectre Phoenix Puck
Lina Earth Spirit Jakiro Sven Tidehunter
31m54s
TT Willhaben
0
Abfahrt
1
December 1, 2020 - 19:21 CET
Io Sven Lina Beastmaster Pugna
Snapfire Faceless Void Legion Commander Lich Kunkka
42m58s
True Pumpers
0
Die Otter trumpfen auf
1
December 1, 2020 - 19:24 CET
Vengeful Spirit Slardar Medusa Tusk Pugna
Rubick Mars Jakiro Arc Warden Kunkka
26m29s
404 Multigaming
0
Upper Bracket Round 2
Team Destiny
2
December 1, 2020 - 20:18 CET
Undying Tusk Legion Commander Monkey King Ember Spirit
Lina Magnus Treant Protector Timbersaw Riki
24m00s
Undying Legion Commander Rubick Terrorblade Ember Spirit
Snapfire Lina Sven Axe Tiny
37m42s
Undying Rubick Underlord Phantom Assassin Nature's Prophet
Phoenix Faceless Void Treant Protector Pangolier Death Prophet
35m55s
Playing Ducks
1
Abfahrt
1
December 1, 2020 - 20:51 CET
Snapfire Tidehunter Clockwerk Drow Ranger Ember Spirit
Lina Bloodseeker Oracle Troll Warlord Tiny
34m38s
Lina Phoenix Axe Faceless Void Necrophos
Clockwerk Morphling Earth Spirit Witch Doctor Lifestealer
37m29s
Windranger Troll Warlord Clockwerk Beastmaster Puck
Undying Slardar Shadow Demon Terrorblade Storm Spirit
24m57s
Die Otter trumpfen auf
2
Qualified
Team Destiny
Die Otter trumpfen auf
Lower Bracket Round 1
Dr. MuKK und seine Akademik
1
December 2, 2020 - 19:34 CET
Windranger Chaos Knight Undying Leshrac Lifestealer
Void Spirit Omniknight Viper Anti-Mage Earthshaker
26m22s
Lina Magnus Jakiro Ursa Ember Spirit
Faceless Void Lich Rubick Zeus Bloodseeker
49m16s
Windranger Slardar Undying Phantom Assassin Magnus
Lina Lich Juggernaut Alchemist Bloodseeker
45m10s
TT Willhaben
2
True Pumpers
2
December 2, 2020 - 19:41 CET
Undying Spectre Windranger Kunkka Axe
Lina Chaos Knight Oracle Troll Warlord Magnus
37m41s
Lina Spectre Vengeful Spirit Sand King Leshrac
Rubick Mars Viper Lone Druid Phoenix
65m54s
404 Multigaming
0
Lower Bracket Round 2
Abfahrt
2
December 3, 2020 - 19:31 CET
Undying Snapfire Juggernaut Axe Storm Spirit
Phoenix Lich Mars Zeus Anti-Mage
57m15s
Lich Spectre Earth Spirit Venomancer Ember Spirit
Faceless Void Invoker Spirit Breaker Void Spirit Snapfire
39m17s
Lina Sven Shadow Demon Night Stalker Void Spirit
Io Terrorblade Legion Commander Lich Puck
36m24s
TT Willhaben
1
Playing Ducks
2
December 3, 2020 - 19:39 CET
Mars Viper Spectre Snapfire Undying
Lina Sven Oracle Sand King Shadow Fiend
29m52s
Mars Viper Undying Tusk Riki
Lina Spectre Warlock Leshrac Legion Commander
18m13s
True Pumpers
0
Qualified
Abfahrt
Playing Ducks

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageGerman Speaking
Streams

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 1 044
Average Viewers 381
Hours Watched 4 569

References[edit]