Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

ESL Thailand Championship 2020 Season 1

< ESL
[e][h]ESL Thailand Championship 2020 Season 1
League Information
Series:
ESL Thailand Championship ESL Thailand Championship
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
Thailand Thailand
Dates:
Jul 26 - Aug 12, 2020
Teams:
4
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
฿ 1,020,000 THB
(≃ $32,739 USD)
Liquipedia Tier:
Links
Upcoming Matches
? vs. MG.Trust
August 11, 2020 - 11:00 UTC

Format[edit]

  • Participants
    • Four teams invited
    • Eight teams from two open qualifiers
  • Group Stage - July 26th - August 5th, 2020
    • Two groups of six teams each
    • Single round-robin
    • All matches are Bo2
    • Top two teams from each group advance to the Upper Bracket
    • 3rd and 4th place teams from each group advance to the Lower Bracket
    • Bottom two teams from each group are eliminated
  • Playoffs - August 7th - August 12th, 2020
    • Double elimination
    • Grand Final and Lower Bracket Final is played in a Bo5, all other matches are played in a Bo3

Broadcast Talent[edit]

  • Casters:

Prize Pool[edit]

฿ 1,020,000 THB (≃$32,739 USD) is spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Aug 10, 2020: 1 THB ≃ 0.0321 USD.)

Participants[edit]

MS Chonburi
1Philippines Skadilicious
2Philippines Nikko
3Thailand Seri
4Thailand tnt
5Thailand bonuspower
Substitutes
SThailand Whatthe
Main Roster
Hashtag?.DOTA
1Thailand KNP
2Thailand MikaeL
3Thailand MyPro
4Thailand LionaX
5Thailand Leaf
Substitutes
2Laos BeeBie
Main Roster
Team Unknown
1Thailand Toy
2Thailand Mcnas
3Thailand wmn
4Thailand varen
5Thailand Pysiaz
The Mel
1Thailand Mel m
2Thailand Gusgus
3Laos Nevermine
4Laos Akito
5Thailand Tawan
SubstitutesFormer
SThailand Mel R
Main RosterFormer
2Thailand MikaeL
Main RosterSubstitutes
PALADIN
1Thailand Javyy-
2Thailand RDP
3Thailand SoLotic
4Thailand 3ukku-
5Thailand mavis
Substitutes
SThailand Fouradd-
Main Roster

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group B[edit]

Matches[edit]

July 26[edit]

July 27[edit]

July 28[edit]

July 29[edit]

July 30[edit]

July 31[edit]

August 1[edit]

August 2[edit]

August 3[edit]

August 4[edit]

August 5[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Motivade.Trust
2
August 7, 2020 - 17:07 ICT
Rubick Magnus Ogre Magi Troll Warlord Sand King
Phoenix Spectre Bane Legion Commander Pangolier
34m15s
Arc Warden Vengeful Spirit Shadow Demon Elder Titan Dark Seer
Doom Ember Spirit Drow Ranger Lycan Night Stalker
52m22s
Void Spirit Grimstroke Nyx Assassin Slark Queen of Pain
Snapfire Terrorblade Batrider Sand King Night Stalker
53m44s
MS Chonburi
1
Question Mark
2
August 7, 2020 - 21:11 ICT
Tiny Faceless Void Jakiro Legion Commander Void Spirit
Grimstroke Venomancer Mars Earth Spirit Sven
30m14s
Faceless Void Necrophos Nyx Assassin Chen Invoker
Phoenix Spectre Clockwerk Earth Spirit Axe
25m17s
The Mel
0
Upper Bracket Final
Motivade.Trust
0
August 9, 2020 - 16:58 ICT
Tusk Timbersaw Spectre Witch Doctor Death Prophet
Doom Earth Spirit Crystal Maiden Phantom Assassin Necrophos
48m05s
Tusk Kunkka Snapfire Slark Centaur Warrunner
Doom Earth Spirit Phantom Assassin Grimstroke Nature's Prophet
41m29s
Question Mark
2
Lower Bracket R1
Team Unknown
2
August 6, 2020 - 17:00 ICT
Magnus Mirana Lich Venomancer Ursa
Sand King Faceless Void Grimstroke Skywrath Mage Viper
37m16s
Mirana Clockwerk Venomancer Slark Shadow Fiend
Tiny Spectre Dark Willow Brewmaster Zeus
47m32s
Doom Grimstroke Juggernaut Pugna Snapfire
Tiny Phoenix Terrorblade Axe Puck
37m17s
Yalaboyandmyfriend
1
PALADIN
2
August 6, 2020 - 20:56 ICT
Earth Spirit Phoenix Ursa Oracle Viper
Treant Protector Rubick Venomancer Spectre Storm Spirit
32m28s
Tiny Faceless Void Ancient Apparition Invoker Naga Siren
Snapfire Slardar Rubick Ember Spirit Phantom Assassin
37m10s
you don't know us
0
Lower Bracket R2
MS Chonburi
2
August 8, 2020 - 17:07 ICT
Winter Wyvern Necrophos Bane Slark Night Stalker
Magnus Spectre Oracle Pugna Earth Spirit
26m21s
Winter Wyvern Spectre Abaddon Bane Pangolier
Magnus Mirana Lich Phantom Assassin Ember Spirit
33m16s
Team Unknown
0
The Mel
2
August 8, 2020 - 19:34 ICT
Doom Rubick Treant Protector Terrorblade Ember Spirit
Grimstroke Tiny Spectre Nature's Prophet Puck
51m07s
Mirana Tiny Vengeful Spirit Treant Protector Drow Ranger
Faceless Void Phoenix Grimstroke Ember Spirit Tidehunter
23m20s
Phoenix Mars Winter Wyvern Juggernaut Dragon Knight
Tiny Grimstroke Riki Slardar Templar Assassin
44m31s
PALADIN
1
Lower Bracket R3
MS Chonburi
2
August 9, 2020 - 20:01 ICT
Doom Phoenix Bane Terrorblade Sand King
Grimstroke Nature's Prophet Clockwerk Juggernaut Pudge
38m50s
Snapfire Faceless Void Pangolier Legion Commander Shadow Demon
Mirana Ember Spirit Winter Wyvern Vengeful Spirit Luna
38m12s
Snapfire Faceless Void Queen of Pain Magnus Centaur Warrunner
Mirana Ember Spirit Keeper of the Light Slardar Slark
30m12s
The Mel
1
Lower Bracket Final
Motivade.Trust
3
August 10, 2020 - 18:00 ICT
Faceless Void Skywrath Mage Legion Commander Undying Void Spirit
Snapfire Winter Wyvern Wraith King Dark Seer Puck
28m00s
Faceless Void Rubick Tidehunter Invoker Enchantress
Vengeful Spirit Wraith King Ogre Magi Queen of Pain Kunkka
35m11s
Faceless Void Nature's Prophet Clockwerk Dark Seer Ember Spirit
Venomancer Magnus Void Spirit Snapfire Riki
37m33s
MS Chonburi
0
Grand Final
Question Mark
August 11, 2020 - 18:00 ICT
Motivade.Trust

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageThailandRussia
Streams

References[edit]