ESL One Birmingham 2020 - Online: China

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]ESL One Birmingham 2020 - Online: China
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Dates:
May 26 - Jun 7, 2020
Teams:
8
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
$55,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
  • Group Stage - May 26th - May 28th, 2020
    • Two groups of four team
    • Round-robin
    • All matches are Bo3
    • Top two teams advance to the Upper Bracket
    • Bottom two teams are eliminated
  • Playoffs - June 2nd - June 7th, 2020
    • Double-elimination bracket
    • Grand Final is Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

  • Casters:

Prize Pool[edit]

$55,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. PSG.LGD3-06-1
2. Royal Never Give Up2-15-2
3. Team Aster1-22-4
4. Longinus0-30-6

Group B[edit]

Group B
1. CDEC Gaming3-06-1
2. Invictus Gaming2-14-3
3. EHOME1-23-5
4. Sparking Arrow Gaming0-32-6

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
PSG.LGD
2
June 2, 2020 - 19:00 CST
Queen of Pain Oracle Rubick Lifestealer Centaur Warrunner
Phoenix Mars Shadow Demon Void Spirit Morphling
45m21s
Ember Spirit Keeper of the Light Rubick Brewmaster Templar Assassin
Nyx Assassin Morphling Lich Ursa Dazzle
42m25s
Invictus Gaming
0
CDEC Gaming
1
June 3, 2020 - 19:00 CST
Mars Vengeful Spirit Weaver Lycan Puck
Tusk Disruptor Death Prophet Clockwerk Naga Siren
25m16s
Enchantress Clockwerk Monkey King Centaur Warrunner Viper
Earthshaker Bane Dazzle Ursa Storm Spirit
42m55s
Phoenix Beastmaster Bane Necrophos Ursa
Queen of Pain Nyx Assassin Kunkka Jakiro Lina
37m07s
Royal Never Give Up
2
Upper Bracket Final
PSG.LGD
2
June 4, 2020 - 19:00 CST
Queen of Pain Rubick Elder Titan Beastmaster Spectre
Puck Earthshaker Nature's Prophet Bane Kunkka
34m09s
Clockwerk Arc Warden Troll Warlord Brewmaster Viper
Earthshaker Dazzle Disruptor Outworld Devourer Ursa
23m50s
Royal Never Give Up
0
Lower Bracket Round 1
Invictus Gaming
2
June 5, 2020 - 19:00 CST
Rubick Centaur Warrunner Oracle Void Spirit Slark
Earthshaker Lich Ursa Templar Assassin Underlord
39m53s
Phoenix Dragon Knight Tusk Clinkz Razor
Beastmaster Enchantress Snapfire Troll Warlord Lycan
32m39s
CDEC Gaming
0
Lower Bracket Final
Royal Never Give Up
0
June 6, 2020 - 19:00 CST
Nature's Prophet Tusk Bane Sand King Kunkka
Shadow Demon Nyx Assassin Naga Siren Enigma Puck
43m52s
Nature's Prophet Clockwerk Shadow Shaman Clinkz Underlord
Shadow Demon Mirana Beastmaster Lycan Storm Spirit
37m28s
Invictus Gaming
2
Grand Final
PSG.LGD
3
June 7, 2020 - 16:00 CST
Shadow Demon Lina Kunkka Lifestealer Invoker
Phoenix Centaur Warrunner Treant Protector Storm Spirit Monkey King
46m35s
Snapfire Nature's Prophet Queen of Pain Rubick Wraith King
Phoenix Winter Wyvern Magnus Juggernaut Legion Commander
31m07s
Shadow Demon Lycan Rubick Batrider Monkey King
Nyx Assassin Nature's Prophet Timbersaw Troll Warlord Winter Wyvern
20m06s
Tiny Nature's Prophet Oracle Spectre Templar Assassin
Shadow Demon Mars Lina Ursa Puck
29m35s
Invictus Gaming
1

External Links[edit]

Streams[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 50 299
Average Viewers 23 223
Hours Watched 894 075

*Viewership stats for this page does not include the Chinese streams

References[edit]