Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

ESL One Birmingham 2020 - Online: Europe & CIS Qualifier

[e][h]ESL One Birmingham 2020 - Online: Europe & CIS Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Version:
Server:
Luxembourg
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
May 12 - 14, 2020
Teams:
4
Format:
Double-elimination
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
    • Two invited teams
    • Two teams from an open qualifier
  • Playoffs:

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
    • United Kingdom Nomad (Jared Bajina)
    • Canada 1437 (Sivatheeban Sivanathapillai)

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Results[edit]

Semi-finals
Winstrike Team
1
May 12, 2020 - 17:00 CEST
Void Spirit Grimstroke Lycan Witch Doctor Storm Spirit
Bane Pugna Beastmaster Batrider Phantom Assassin
37m49s
Ember Spirit Oracle Dark Willow Mars Troll Warlord
Keeper of the Light Centaur Warrunner Pangolier Lycan Monkey King
38m03s
Grimstroke Void Spirit Dark Willow Riki Alchemist
Bane Queen of Pain Pugna Chen Troll Warlord
18m04s
Aggressive Mode
2
Team Unique
2
May 12, 2020 - 20:20 CEST
Tusk Grimstroke Timbersaw Medusa Clinkz
Lich Rubick Brewmaster Monkey King Storm Spirit
33m03s
Grimstroke Tusk Void Spirit Bristleback Anti-Mage
Ember Spirit Lich Jakiro Faceless Void Necrophos
33m25s
5dog
0
Upper Bracket Final
Aggressive Mode
3
May 13, 2020 - 20:45 CEST
Queen of Pain Beastmaster Undying Terrorblade Skywrath Mage
Rubick Treant Protector Dragon Knight Void Spirit Phantom Lancer
24m32s
Undying Shadow Demon Mars Bloodseeker Anti-Mage
Tusk Weaver Rubick Storm Spirit Juggernaut
27m28s
Beastmaster Grimstroke Earthshaker Ember Spirit Templar Assassin
Tusk Rubick Centaur Warrunner Clinkz Nature's Prophet
28m12s
Team Unique
0
Lower Bracket R1
Winstrike Team
2
May 13, 2020 - 17:00 CEST
Dark Willow Mars Ogre Magi Queen of Pain Spectre
Phoenix Monkey King Bane Axe Dragon Knight
42m05s
Ember Spirit Rubick Keeper of the Light Medusa Centaur Warrunner
Oracle Earthshaker Death Prophet Axe Riki
38m31s
Enchantress Void Spirit Shadow Demon Phantom Lancer Shadow Fiend
Beastmaster Rubick Bane Meepo Legion Commander
42m29s
5dog
1
Lower Bracket Final
Team Unique
3
May 14, 2020 - 17:00 CEST
Keeper of the Light Queen of Pain Mars Clinkz Tusk
Ember Spirit Shadow Demon Beastmaster Oracle Phantom Assassin
35m40s
Treant Protector Beastmaster Shadow Demon Luna Razor
Grimstroke Enchantress Centaur Warrunner Phantom Lancer Kunkka
32m37s
Beastmaster Treant Protector Grimstroke Juggernaut Invoker
Shadow Demon Enchantress Mars Morphling Lina
48m32s
Beastmaster Grimstroke Tusk Invoker Terrorblade
Shadow Demon Enchantress Queen of Pain Phantom Assassin Sand King
33m51s
Grimstroke Void Spirit Rubick Death Prophet Bloodseeker
Ember Spirit Phoenix Ogre Magi Phantom Assassin Axe
31m43s
Winstrike Team
2
Qualified
Aggressive Mode
Team Unique

External Links[edit]

Streams[edit]

References[edit]