Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.
Download the Liquipedia App here!Download the Liquipedia App on Android or iOS!Want to be updated on everything you love in esports? Download the Liquipedia app on iOS or Android and never miss a beat of your favorite tournaments, teams, players, and matches!

ESL One Germany 2020

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]ESL One Germany 2020
League Information
Series:
Organizer:
Server:
Luxembourg
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Format:
Group Stage
Swiss-system
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
$400,000 USD
Start Date:
2020-10-05
End Date:
2020-11-01
Game:
Version:
Teams:
16
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

ESL One Germany 2020 powered by Intel features 16 of the best teams from Europe and CIS to clash for an overall prize pool of $400,000 USD.[1]

Format[edit]

  • Participants
  • Group Stage - October 5th - October 20th, 2020
    • One pool of 16 teams
    • Modified Swiss-system format (teams will stop playing after 3 wins or 3 losses)
      • Five round of matches
      • Teams never play an opponent twice
      • Three wins to proceed to playoffs (a total of eight teams)
    • All matches are Bo3
    • Top eight teams advance to the upper bracket of the Playoffs
    • Bottom eight teams are eliminated
  • Playoffs - October 23rd - November 1st, 2020
    • Double-elimination bracket
    • All matches except Grand Final are Bo3
    • Grand Final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

  • Hosts:
  • Analysts:
    • Australia Danog (Matt Joyce)
    • Australia Godot (Darcy Milho Jose)
    • United States Kyle (Kyle Freedman)
    • South Korea QO (Kim Sun Yeob)
    • Denmark Synderen (Troels Lyngholt Nielsen)
  • Off-site Commentators:
  • Host:
  • Analysts:
    • Ukraine Belony (Yehor Dovhyi)
    • Ukraine DkPhobos (Alexander Kucheria)
    • Ukraine Goblak (Artur Kostenko)
    • Russia PGG (Vladimir Anosov)
    • Ukraine Sm1Ley (Petro Banakh)
    • Russia TpoH (Maxim Vernikov)
    • Ukraine XBOCT (Oleksandr Dashkevych)
  • Commentators:

Prize Pool[edit]

$400,000 USD are spread among the participants as seen below:

Participants[edit]

OG
1Malaysia midone
2Finland Topson
3France Ceb
4North Macedonia Saksa
5Denmark N0tail
Team Nigma3
4Egypt SuperRudy
Main Roster
1Jordan Miracle-
2Romania w33
3Bulgaria MinD_ContRoL
4Lebanon GH
5Germany rmN-
Substitutes
Vikin.gg
1Netherlands Shad
2Czechia BOOM
3Austria Tobi
4Israel Aramis
5Netherlands Seleri
HellRaisers
5
Winstrike TeamWinstrike Team
Russia kickeed
Main Roster
1Russia Nix
2Russia ksani
3Ukraine funn1k
4Ukraine LIL ME ALONE
5Russia kingr-
Substitutes
1 FlyToMoon was signed on a trial basis by Natus Vincere on September 22nd, 2020.[2]
2 Virtus.pro withdrew from the tournament on September 23rd,[3] they were replaced by Cyber Legacy.[4]
3 Germany rmN- will stand-in for Germany KuroKy.[5]

Group Stage[edit]

#TeamMatchesRound 1Round 2Round 3Round 4Round 5
1.AllianceAlliance Alliance3-0EXTREMUMEXTREMUM
2:0
Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas
2:1
OGOG
2:1
1.Team SecretTeam Secret Team Secret3-0Tempo EsportsTempo Esports
2:0
Yellow SubmarineYellow Submarine
2:0
Team LiquidTeam Liquid
2:0
3.mudgolemsmudgolems mudgolems3-1Team LiquidTeam Liquid
0:2
Cyber LegacyCyber Legacy
2:0
Team NigmaTeam Nigma
2:0
Natus VincereNatus Vincere
2:0
3.OGOG OG3-1Winstrike TeamWinstrike Team
2:0
Vikin.ggVikin.gg
2:0
AllianceAlliance
1:2
Yellow SubmarineYellow Submarine
2:0
3.Team LiquidTeam Liquid Team Liquid3-1mudgolemsmudgolems
2:0
Natus VincereNatus Vincere
2:1
Team SecretTeam Secret
0:2
5men5men
2:0
6.Natus VincereNatus Vincere Natus Vincere3-2Cyber LegacyCyber Legacy
2:0
Team LiquidTeam Liquid
1:2
Winstrike TeamWinstrike Team
2:0
mudgolemsmudgolems
0:2
Yellow SubmarineYellow Submarine
2:1
6.Team NigmaTeam Nigma Team Nigma3-2Yellow SubmarineYellow Submarine
0:2
Tempo EsportsTempo Esports
2:0
mudgolemsmudgolems
0:2
Winstrike TeamWinstrike Team
2:0
5men5men
2:1
6.Vikin.ggVikin.gg Vikin.gg3-2HellRaisersHellRaisers
2:1
OGOG
0:2
5men5men
1:2
Cyber LegacyCyber Legacy
2:0
Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas
2:1
9.5men5men 5men2-3Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas
0:2
EXTREMUMEXTREMUM
2:0
Vikin.ggVikin.gg
2:1
Team LiquidTeam Liquid
0:2
Team NigmaTeam Nigma
1:2
9.Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas Ninjas in Pyjamas2-35men5men
2:0
AllianceAlliance
1:2
Yellow SubmarineYellow Submarine
1:2
HellRaisersHellRaisers
2:0
Vikin.ggVikin.gg
1:2
9.Yellow SubmarineYellow Submarine Yellow Submarine2-3Team NigmaTeam Nigma
2:0
Team SecretTeam Secret
0:2
Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas
2:1
OGOG
0:2
Natus VincereNatus Vincere
1:2
12.Cyber LegacyCyber Legacy Cyber Legacy1-3Natus VincereNatus Vincere
0:2
mudgolemsmudgolems
0:2
EXTREMUMEXTREMUM
2:1
Vikin.ggVikin.gg
0:2
12.HellRaisersHellRaisers HellRaisers1-3Vikin.ggVikin.gg
1:2
Winstrike TeamWinstrike Team
1:2
Tempo EsportsTempo Esports
2:1
Ninjas in PyjamasNinjas in Pyjamas
0:2
12.Winstrike TeamWinstrike Team Winstrike Team1-3OGOG
0:2
HellRaisersHellRaisers
2:1
Natus VincereNatus Vincere
0:2
Team NigmaTeam Nigma
0:2
15.EXTREMUMEXTREMUM EXTREMUM0-3AllianceAlliance
0:2
5men5men
0:2
Cyber LegacyCyber Legacy
1:2
15.Tempo EsportsTempo Esports Tempo Esports0-3Team SecretTeam Secret
0:2
Team NigmaTeam Nigma
0:2
HellRaisersHellRaisers
1:2
  • For detailed match results, click HERE.


Playoffs[edit]

Upper Bracket Quarterfinals
Upper Bracket Quarterfinals
UB Quarterfinals
UBQF
Upper Bracket Semifinals
Upper Bracket Semifinals
UB Semifinals
UBSF
Upper Bracket Final
Upper Bracket Final
UB Final
UBF
Grand Final
Grand Final
Final
GF
Team SecretTeam SecretSecret
2
Team NigmaTeam NigmaNigma
1
October 23, 2020 - 20:35 CEST
Pugna
Spectre
Skywrath Mage
Chaos Knight
Storm Spirit
46m32s
Tiny
Snapfire
Rubick
Magnus
Faceless Void
Magnus
Snapfire
Lina
Rubick
Alchemist
32m43s
Kunkka
Spectre
Warlock
Mars
Phoenix
Io
Mars
Rubick
Phantom Assassin
Pugna
40m39s
Sand King
Snapfire
Shadow Demon
Batrider
Sven
Team LiquidTeam LiquidLiquid
1
mudgolemsmudgolemsmg
2
October 24, 2020 - 19:40 CEST
Void Spirit
Shadow Demon
Pangolier
Troll Warlord
Invoker
37m22s
Storm Spirit
Doom
Rubick
Spectre
Oracle
Void Spirit
Rubick
Chen
Morphling
Dragon Knight
41m04s
Lina
Doom
Earth Spirit
Spectre
Oracle
Rubick
Night Stalker
Snapfire
Earth Spirit
Lycan
40m54s
Legion Commander
Ember Spirit
Undying
Spectre
Io
Team SecretTeam SecretSecret
0
mudgolemsmudgolemsmg
2
October 28, 2020 - 17:00 CET
Chen
Drow Ranger
Tusk
Enigma
Necrophos
56m41s
Chaos Knight
Mars
Undying
Lifestealer
Io
Snapfire
Phantom Assassin
Earthshaker
Lich
Timbersaw
45m38s
Lina
Tidehunter
Undying
Sven
Io
OGOGOG
1
Natus VincereNatus VincereNAVI
2
October 23, 2020 - 17:00 CEST
Ogre Magi
Faceless Void
Mirana
Tusk
Riki
34m24s
Disruptor
Doom
Mars
Lifestealer
Lina
Clockwerk
Elder Titan
Monkey King
Morphling
Spirit Breaker
41m32s
Puck
Dark Willow
Nature's Prophet
Lifestealer
Vengeful Spirit
Nature's Prophet
Lifestealer
Tusk
Zeus
Underlord
38m01s
Slardar
Spectre
Jakiro
Doom
Lina
Vikin.ggVikin.ggVikin.gg
2
AllianceAlliance[A]
0
October 24, 2020 - 17:00 CEST
Rubick
Faceless Void
Io
Bloodseeker
Lina
44m56s
Dragon Knight
Drow Ranger
Oracle
Venomancer
Earthshaker
Lifestealer
Lina
Chen
Bloodseeker
Void Spirit
43m26s
Pugna
Juggernaut
Witch Doctor
Luna
Magnus
Natus VincereNatus VincereNAVI
2
Vikin.ggVikin.ggVikin.gg
0
October 28, 2020 - 20:00 CET
Lina
Phoenix
Beastmaster
Ember Spirit
Phantom Assassin
41m04s
Storm Spirit
Elder Titan
Rubick
Io
Spectre
Vengeful Spirit
Drow Ranger
Tusk
Death Prophet
Dragon Knight
27m39s
Mirana
Ember Spirit
Mars
Chen
Lifestealer
mudgolemsmudgolemsmg
0
Natus VincereNatus VincereNAVI
2
October 30, 2020 - 19:30 CET
Undying
Drow Ranger
Mirana
Nature's Prophet
Abaddon
38m59s
Tiny
Batrider
Tusk
Phoenix
Lifestealer
Snapfire
Sven
Phoenix
Beastmaster
Storm Spirit
52m12s
Pangolier
Ember Spirit
Disruptor
Spectre
Lina
Lower Bracket Round 1
Lower Bracket Round 1
LB Round 1
LBR1
Lower Bracket Quarterfinals
Lower Bracket Quarterfinals
LB Quarterfinals
LBQF
Lower Bracket Semifinal
Lower Bracket Semifinal
LB Semifinal
LBSF
Lower Bracket Final
Lower Bracket Final
LB Final
LBF
Team NigmaTeam NigmaNigma
1
Team LiquidTeam LiquidLiquid
2
October 25, 2020 - 17:00 CET
Faceless Void
Snapfire
Clockwerk
Zeus
Lina
31m12s
Visage
Morphling
Oracle
Axe
Phoenix
Magnus
Phantom Assassin
Keeper of the Light
Witch Doctor
Necrophos
44m55s
Earth Spirit
Storm Spirit
Spectre
Mars
Rubick
Magnus
Sven
Phoenix
Clockwerk
Night Stalker
34m56s
Crystal Maiden
Slardar
Snapfire
Lone Druid
Earth Spirit
Vikin.ggVikin.ggVikin.gg
0
Team LiquidTeam LiquidLiquid
2
October 29, 2020 - 19:45 CET
Io
Lifestealer
Undying
Underlord
Storm Spirit
39m16s
Death Prophet
Spectre
Oracle
Slardar
Dark Willow
Rubick
Lifestealer
Undying
Mars
Zeus
64m31s
Batrider
Sven
Io
Slardar
Oracle
OGOGOG
0
AllianceAlliance[A]
2
October 25, 2020 - 20:30 CET
Ogre Magi
Elder Titan
Vengeful Spirit
Riki
Earth Spirit
32m37s
Doom
Nature's Prophet
Tiny
Faceless Void
Snapfire
Crystal Maiden
Elder Titan
Ember Spirit
Centaur Warrunner
Skywrath Mage
40m03s
Underlord
Phantom Assassin
Snapfire
Tusk
Nature's Prophet
Team SecretTeam SecretSecret
2
AllianceAlliance[A]
0
October 29, 2020 - 17:00 CET
Magnus
Snapfire
Undying
Alchemist
Pangolier
48m21s
Storm Spirit
Viper
Chen
Spectre
Earthshaker
Magnus
Mars
Skywrath Mage
Terrorblade
Enchantress
41m44s
Timbersaw
Beastmaster
Jakiro
Lifestealer
Rubick
Team LiquidTeam LiquidLiquid
2
Team SecretTeam SecretSecret
0
October 30, 2020 - 17:00 CET
Void Spirit
Enigma
Oracle
Phantom Assassin
Huskar
42m08s
Tiny
Dragon Knight
Rubick
Lifestealer
Io
Oracle
Spectre
Timbersaw
Storm Spirit
Earthshaker
25m46s
Ember Spirit
Bloodseeker
Undying
Lifestealer
Lina
mudgolemsmudgolemsmg
0
Team LiquidTeam LiquidLiquid
2
October 31, 2020 - 20:00 CET
Oracle
Lifestealer
Tiny
Storm Spirit
Void Spirit
34m10s
Visage
Juggernaut
Rubick
Timbersaw
Earth Spirit
Rubick
Spectre
Lina
Tidehunter
Bristleback
54m26s
Invoker
Phantom Assassin
Death Prophet
Earth Spirit
Oracle
Natus VincereNatus VincereNAVI
1
Team LiquidTeam LiquidLiquid
3
November 1, 2020 - 17:00 CET
Phoenix
Spectre
Clockwerk
Batrider
Dragon Knight
30m26s
Viper
Faceless Void
Io
Slardar
Rubick
Phoenix
Beastmaster
Vengeful Spirit
Drow Ranger
Tiny
30m15s
Storm Spirit
Enigma
Tusk
Sven
Oracle
Disruptor
Lifestealer
Phoenix
Mars
Nature's Prophet
45m02s
Batrider
Io
Death Prophet
Spectre
Rubick
Slardar
Disruptor
Io
Anti-Mage
Tiny
34m34s
Legion Commander
Storm Spirit
Juggernaut
Grimstroke
Earth Spirit

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaGerman SpeakingChinaPortuguese SpeakingFrance
Streams


For community broadcasts guidelines; 1, 2, 3 and 4

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 273 973
Average Viewers 74 033
Hours Watched 10 623 595
Viewership stats for this page does not include the Chinese streams

Interviews[edit]

Miscellaneous[edit]

References[edit]

  1. ESL One (2020-09-15). "ESL One Germany 2020". esl-one.com.
  2. RusseD (2020-09-20). "Navi Dota 2 roster at ESL One Germany 2020". navi.gg.