Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

ESL One Hamburg 2018 Europe Qualifier

[e][h]ESL One Hamburg 2018 Europe Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Sep 29 - 30, 2018
Teams:
4
Format:
Double elimination
Liquipedia Tier:
Links

ESL One Hamburg 2018 Europe Qualifier determines one European or CIS team that advances to the main tournament held in October 2018.

Format[edit]

  • Two direct invites, two open qualifier teams
  • Double elimination
  • All matches besides the final are played in a Bo3
  • Final is played in a Bo5
  • Upper bracket winner has a one map advantage in the final

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

Results[edit]

Upper Bracket R1
Alliance
2
September 29, 2018 - 15:00 CEST
Weaver Broodmother Treant Protector Earth Spirit Legion Commander
Tiny Bounty Hunter Bane Phantom Lancer Enchantress
32m33s
Weaver Phoenix Chaos Knight Elder Titan Zeus
Bounty Hunter Ogre Magi Silencer Terrorblade Storm Spirit
46m23s
Espada
0
Team Spirit
2
September 29, 2018 - 15:00 CEST
Wraith King Weaver Necrophos Tusk Invoker
Tiny Silencer Earthshaker Storm Spirit Arc Warden
30m22s
Weaver Necrophos Nyx Assassin Bloodseeker Arc Warden
Earthshaker Silencer Dragon Knight Enchantress Shadow Fiend
33m41s
Winstrike Team
0
Upper Bracket Final
Alliance
2
September 29, 2018 - 17:30 CEST
Io Gyrocopter Rubick Slardar Visage
Centaur Warrunner Bane Dark Willow Riki Ember Spirit
47m55s
Io Bloodseeker Rubick Brewmaster Arc Warden
Weaver Bane Tiny Drow Ranger Invoker
59m14s
Weaver Earth Spirit Pugna Anti-Mage Warlock
Zeus Winter Wyvern Earthshaker Phantom Lancer Bloodseeker
65m54s
Team Spirit
1
Lower Bracket R1
Espada
2
September 29, 2018 - 17:30 CEST
Phoenix Ogre Magi Bloodseeker Ember Spirit Jakiro
Dark Willow Treant Protector Mirana Troll Warlord Lina
31m04s
Io Gyrocopter Weaver Ogre Magi Pugna
Phoenix Treant Protector Axe Lina Clinkz
33m04s
Weaver Ogre Magi Winter Wyvern Lycan Zeus
Dark Willow Treant Protector Riki Wraith King Alchemist
33m21s
Winstrike Team
1
Lower Bracket Final
Team Spirit
1
September 30, 2018 - 15:00 CEST
Wraith King Keeper of the Light Earthshaker Storm Spirit Legion Commander
Undying Phantom Lancer Phoenix Treant Protector Huskar
75m35s
Io Weaver Nyx Assassin Venomancer Shadow Fiend
Tiny Silencer Treant Protector Lycan Rubick
33m57s
Weaver Centaur Warrunner Shadow Demon Treant Protector Arc Warden
Io Gyrocopter Ogre Magi Tiny Ember Spirit
43m01s
Espada
2
Grand Final
Alliance
3
September 30, 2018 - 18:00 CEST
Default
Rubick Clinkz Phantom Lancer Magnus Chen
Crystal Maiden Tiny Ember Spirit Earthshaker Dragon Knight
53m32s
Chen Ember Spirit Winter Wyvern Monkey King Mirana
Tiny Crystal Maiden Dark Willow Kunkka Morphling
34m24s
Upper bracket winner starts with a 1-0 lead.
Espada
0

References[edit]