Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

ESL One Hamburg 2019 North America Open Qualifier

[e][h]ESL One Hamburg 2019 North America Open Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
North America North America
Dates:
Sep 20 - 22, 2019
Teams:
16
Format:
Single Elimination
Liquipedia Tier:
Links

ESL One Hamburg 2019 North America Open Qualifier determines two teams that advance to the closed qualifier.

Format[edit]

  • Single elimination bracket
  • All matches besides semifinals are played in a Bo1
  • Semifinals are played in a Bo3

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Quarterfinalists[edit]

                    
                    
                    
                    
                    
teamteam
1Canada Deanocide 
2USA WwD 
3USA mereum 
4Canada D-Dawg 
5Canada Dolph 
                    
                    
Elite 4
1USA KongWenge 
2USA red 
3USA Chives 
4United States Save 
5USA Speeed 
                    

Results[edit]

Round of 8
TEAM TEAM
1
September 21, 2019 - 15:00 EDT
Magnus Juggernaut Crystal Maiden Rubick Centaur Warrunner
Sand King Lina Shadow Demon Earthshaker Outworld Devourer
38m17s
Shaggy Hunters
0
Poggies
0
September 21, 2019 - 15:00 EDT
Sand King Ogre Magi Juggernaut Oracle Windranger
Tiny Rubick Legion Commander Anti-Mage Abaddon
23m20s
Team Plus
1
Black Sheep
1
September 21, 2019 - 15:00 EDT
Undying Puck Tidehunter Chaos Knight Tusk
Skywrath Mage Shadow Demon Wraith King Axe Timbersaw
26m58s
teamteam
0
Dogs R Us
-
September 21, 2019 - 15:00 EDT
Elite 4 received a default win as Dogs R Us failed to field a 5-man team.
Elite 4
W
Round of 4
TEAM TEAM
2
September 22, 2019 - 16:00 EDT
Mirana Sand King Undying Phantom Lancer Underlord
Bane Silencer Slardar Morphling Shadow Fiend
34m55s
Silencer Centaur Warrunner Windranger Ember Spirit Alchemist
Mirana Kunkka Tidehunter Puck Lifestealer
29m43s
Team Plus
0
Black Sheep
2
September 22, 2019 - 16:00 EDT
Undying Rubick Omniknight Viper Luna
Lina Jakiro Faceless Void Bristleback Ember Spirit
65m29s
Ancient Apparition Tidehunter Rubick Slark Necrophos
Wraith King Lina Grimstroke Bristleback Queen of Pain
27m37s
Elite 4
0
Qualified
TEAM TEAM
Black Sheep

References[edit]