Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

ESL One Katowice 2018 Europe Qualifier

[e][h]ESL One Katowice 2018 Europe Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Dates:
Jan 9 - 12, 2018
Teams:
12
Format:
Single Elimination
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • 8 teams directly invited
  • 4 teams qualify through open qualifiers
  • Tier 1 Invites are seeded into quarterfinals
  • Single Elimination
  • All matches besides grand final are Bo3
  • Top two teams qualify to LAN final

Prize Distribution[edit]

Participating Teams[edit]

OG
1Denmark N0tail
2Ukraine Resolut1on
3Sweden s4
4Finland JerAx
5Israel Fly
Planet Dog
1Russia Ditya Ra
2Serbia BoraNija
3Ukraine Mag~
4Bosnia and Herzegovina MiLAN
5Belarus j4
PENTA Sports
1Slovakia oliver
2Russia .Ark
3Finland Buugi
4Croatia dnz
5Germany rmN-
Double Dimension
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team World
1Australia ana
2Greece Keyser
3South Korea Forev
4United States SVG
5North Macedonia Saksa

Results[edit]

Round of 12
5 Anchors
1
9 January 2018 - 15:00 CET
Clockwerk Ancient Apparition Gyrocopter Tidehunter Windranger
Tusk Winter Wyvern Juggernaut Batrider Outworld Devourer
27m11s
Tiny Ogre Magi Warlock Phantom Lancer Beastmaster
Bounty Hunter Shadow Shaman Batrider Razor Sven
22m02s
Sand King Ancient Apparition Enchantress Windranger Faceless Void
Earth Spirit Shadow Shaman Lifestealer Brewmaster Puck
44m41s
Team Doggie
2
Double Dimension
-
9 January 2018 - 17:00 CET
Double Dimension forfeited.
Team Singularity
W
Evil Corporation
2
9 January 2018 - 20:00 CET
Gyrocopter Clockwerk Oracle Huskar Earth Spirit
Sand King Batrider Vengeful Spirit Visage Ancient Apparition
21m27s
Shadow Shaman Tiny Clockwerk Brewmaster Puck
Sand King Witch Doctor Shadow Fiend Tusk Lifestealer
34m12s
Bane Tusk Juggernaut Brewmaster Leshrac
Night Stalker Shadow Shaman Dark Seer Terrorblade Skywrath Mage
31m32s
Wise Monkeys
1
Team World
2
9 January 2018 - 15:00 CET
Night Stalker Enchantress Abaddon Weaver Dragon Knight
Winter Wyvern Tusk Lifestealer Brewmaster Outworld Devourer
25m43s
Enchantress Omniknight Shadow Shaman Death Prophet Faceless Void
Bane Shadow Fiend Weaver Sand King Spirit Breaker
19m29s
Team Moriarty
0
Round of 8
Team Kinguin
2
10 January 2018 - 17:00 CET
Tiny Puck Ogre Magi Juggernaut Broodmother
Sand King Witch Doctor Lifestealer Brewmaster Earthshaker
35m22s
Brewmaster Shadow Demon Puck Monkey King Lone Druid
Witch Doctor Earth Spirit Queen of Pain Legion Commander Weaver
28m32s
Team Doggie
0
PENTA Sports
2
10 January 2018 - 17:00 CET
Witch Doctor Tidehunter Lifestealer Slardar Timbersaw
Tusk Disruptor Legion Commander Terrorblade Mirana
40m24s
Tusk Shadow Shaman Abaddon Weaver Terrorblade
Witch Doctor Puck Lifestealer Rubick Lina
25m02s
Team Singularity
0
Planet Dog
2
10 January 2018 - 20:00 CET
Tusk Puck Disruptor Mirana Luna
Witch Doctor Sand King Weaver Leshrac Enigma
42m07s
Elder Titan Disruptor Brewmaster Mirana Faceless Void
Shadow Demon Medusa Rubick Templar Assassin Batrider
46m46s
Evil Corporation
0
OG
2
10 January 2018 - 20:00 CET
Chen Shadow Shaman Puck Lone Druid Monkey King
Night Stalker Enchantress Abaddon Phantom Lancer Ember Spirit
21m54s
Shadow Shaman Earth Spirit Viper Enigma Weaver
Clockwerk Winter Wyvern Lone Druid Tidehunter Broodmother
48m35s
Team World
0
Round of 4
Team Kinguin
2
12 January 2018 - 20:00 CET
Brewmaster Clockwerk Shadow Shaman Juggernaut Outworld Devourer
Tiny Leshrac Kunkka Weaver Dragon Knight
30m19s
Shadow Shaman Lifestealer Clockwerk Razor Enigma
Tidehunter Medusa Bane Puck Nature's Prophet
25m39s
PENTA Sports
0
Planet Dog
0
11 January 2018 - 20:00 CET
Bane Clockwerk Dragon Knight Puck Monkey King
Shadow Shaman Earth Spirit Enigma Broodmother Shadow Fiend
47m20s
Shadow Shaman Puck Earthshaker Lifestealer Shadow Fiend
Sand King Dazzle Nyx Assassin Lone Druid Templar Assassin
30m46s
OG
2
Qualified
Team Kinguin
Q
OG
Q

References[edit]