ESL One Katowice 2019 China Open Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]ESL One Katowice 2019 China Open Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Server:
China
Type:
Online
Location:
China China
Format:
Single elimination
Start Date:
2018-12-03
End Date:
2018-12-04
Liquipedia Tier:
Links

ESL One Katowice 2019 China Open Qualifier determines two team that qualifies to the China Main Qualifier.

Format[edit]

  • Single elimination
  • All rounds up to quarterfinals are played in a Bo1
  • Semifinals and final are played in a Bo3

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

Quarter-finalist[edit]

Team Root
1China END 
2China Super 
3China Yao 
4China Victoria 
5Macau ddc 
FGB Gaming
1China Exx 
2China Dong 
3China XiaoU 
4China YIM 
5China pkt 
Team EVER
1China bobo 
2China yChen 
3China csj 
4China yoona 
5China Yp 
Flaming Cyborg
1China hmx 
2China Pyue 
3China Denkibran 
4China Kazz 
5China Lww 

Other notable teams[edit]

Results[edit]

The full official tournament bracket can be found on Perfect World PvP Client.

Round of 32
Taichi Gaming
W
DeathBringer
F
KG.Luminous
W
LJXQT
F
Will
F
Team Root
W
Flaming Cyborg Bravo
0
Flaming Cyborg Bravo
December 3, 2018 - 17:30 CST
Dazzle Brewmaster Lifestealer Shadow Shaman Lone Druid
Centaur Warrunner Rubick Bane Razor Morphling
20m27s
Royal Club
1
Newbee Young
0
December 3, 2018 - 17:30 CST
Io Gyrocopter Rubick Sand King Kunkka
Faceless Void Elder Titan Witch Doctor Mirana Medusa
44m37s
FGB Gaming
1
New Star
0
New Star
December 3, 2018 - 17:30 CST
Rubick Slark Omniknight Skywrath Mage Monkey King
Magnus Phantom Assassin Keeper of the Light Dragon Knight
22m25s
StarLucK.N
1
Team Serenity
0
December 3, 2018 - 17:30 CST
Brewmaster Tusk Dazzle Terrorblade Leshrac
Io Gyrocopter Rubick Centaur Warrunner Lina
28m14s
iG Vitality
1
Winning Gaming
W
Eclipse
F
Keen Gaming
W
Newbee.Buff
F
Mr Game Boy
W
Aurora Esports
F
Room310
1
December 3, 2018 - 17:30 CST
Phantom Assassin Dazzle Phoenix Invoker Doom
Rubick Centaur Warrunner Nature's Prophet Ember Spirit Medusa
32m40s
Invictus Gaming
0
Team EVER
1
December 3, 2018 - 17:30 CST
Phantom Assassin Lich Elder Titan Legion Commander Tiny
Sand King Lina Spirit Breaker Slark Kunkka
27m26s
IamPoint Club
0
Provence-Gaming
F
Newbee
W
For The Dream
1
December 3, 2018 - 17:30 CST
Rubick Enigma Brewmaster Outworld Devourer Spectre
Grimstroke Sand King Naga Siren Lion Shadow Fiend
50m20s
StarLucK
0
Avalon Gaming
0
December 3, 2018 - 17:30 CST
Dazzle Tusk Shadow Shaman Troll Warlord Razor
Io Gyrocopter Centaur Warrunner Rubick Leshrac
25m28s
Flaming Cyborg
1
CDEC Gaming
W
Royal Never Give Up
F
Round of 16
Taichi Gaming
0
December 3, 2018 - 19:00 CST
Dazzle Grimstroke Slardar Chaos Knight Skywrath Mage
Brewmaster Shadow Shaman Faceless Void Lich Lina
33m04s
KG.Luminous
1
Team Root
1
December 3, 2018 - 19:00 CST
Rubick Brewmaster Nature's Prophet Morphling Sniper
Centaur Warrunner Grimstroke Slark Lion Outworld Devourer
29m38s
Royal Club
0
FGB Gaming
1
December 3, 2018 - 19:00 CST
Centaur Warrunner Rubick Phantom Assassin Bane Dragon Knight
Tusk Enigma Keeper of the Light Slark Razor
28m42s
StarLucK.N
0
iG Vitality
0
December 3, 2018 - 19:00 CST
Centaur Warrunner Rubick Silencer Outworld Devourer Lone Druid
Brewmaster Shadow Shaman Shadow Demon Terrorblade Skywrath Mage
31m18s
Winning Gaming
1
Keen Gaming
1
December 3, 2018 - 19:00 CST
Centaur Warrunner Rubick Lich Phantom Assassin Kunkka
Undying Luna Phoenix Sand King Timbersaw
28m32s
Mr Game Boy
0
Room310
0
December 3, 2018 - 19:00 CST
Grimstroke Brewmaster Silencer Terrorblade Mirana
Shadow Shaman Sand King Tiny Anti-Mage Elder Titan
49m30s
Team EVER
1
Newbee
0
December 3, 2018 - 19:00 CST
Shadow Shaman Beastmaster Juggernaut Lich Timbersaw
Rubick Brewmaster Troll Warlord Magnus Centaur Warrunner
22m03s
For The Dream
1
Flaming Cyborg
1
December 3, 2018 - 19:00 CST
Rubick Beastmaster Mirana Tusk Anti-Mage
Faceless Void Winter Wyvern Shadow Shaman Pugna Doom
53m45s
CDEC Gaming
0
Round of 8
KG.Luminous
0
December 4, 2018 - 12:00 CST
Brewmaster Anti-Mage Elder Titan Centaur Warrunner Puck
Shadow Shaman Sand King Terrorblade Jakiro Templar Assassin
27m57s
Grimstroke Sand King Medusa Jakiro Weaver
Rubick Brewmaster Nature's Prophet Sniper Faceless Void
17m16s
Team Root
2
FGB Gaming
2
December 4, 2018 - 13:00 CST
Rubick Centaur Warrunner Terrorblade Dazzle Dragon Knight
Undying Lion Grimstroke Juggernaut Skywrath Mage
25m11s
Elder Titan Faceless Void Mirana Lich Puck
Io Luna Lion Tiny Skywrath Mage
32m10s
Winning Gaming
0
Keen Gaming
2
December 4, 2018 - 13:00 CST
Naga Siren Elder Titan Disruptor Dragon Knight Pugna
Shadow Shaman Puck Brewmaster Outworld Devourer Monkey King
67m39s
Rubick Beastmaster Tusk Lone Druid Templar Assassin
Sand King Lich Phoenix Juggernaut Medusa
14m59s
Team EVER
0
For The Dream
2
December 4, 2018 - 13:00 CST
Rubick Enigma Jakiro Terrorblade Kunkka
Sand King Lich Juggernaut Grimstroke Monkey King
35m45s
Shadow Shaman Brewmaster Sand King Faceless Void Venomancer
Rubick Centaur Warrunner Elder Titan Outworld Devourer Razor
33m54s
Flaming Cyborg
0
Round of 4
Team Root
2
December 4, 2018 - 18:30 CST
Magnus Faceless Void Windranger Ogre Magi Kunkka
Io Gyrocopter Bane Mirana Monkey King
19m37s
Centaur Warrunner Medusa Shadow Shaman Terrorblade Vengeful Spirit
Rubick Undying Faceless Void Mirana Batrider
30m10s
FGB Gaming
0
Keen Gaming
1
December 4, 2018 - 15:30 CST
Centaur Warrunner Shadow Demon Faceless Void Zeus Silencer
Undying Enigma Earthshaker Terrorblade Storm Spirit
36m25s
Beastmaster Rubick Puck Lich Anti-Mage
Phantom Assassin Winter Wyvern Earthshaker Dragon Knight Enigma
43m49s
Naga Siren Jakiro Kunkka Spirit Breaker Batrider
Rubick Magnus Silencer Troll Warlord Omniknight
24m09s
For The Dream
2
Qualified
Team Root
For The Dream

References[edit]