ESL One Katowice 2019 Europe Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]ESL One Katowice 2019 Europe Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Teams:
4
Format:
Double elimination
Start Date:
2018-12-08
End Date:
2018-12-09
Liquipedia Tier:
Links

ESL One Katowice 2019 Europe Qualifier determines one European or CIS team that advances to the main tournament held in February 2019.

Format[edit]

  • Two direct invites, two open qualifier teams
  • Double elimination
  • All matches besides the final are played in a Bo3
  • Final is played in a Bo5
  • Upper bracket winner has a one map advantage in the final

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

Results[edit]

Upper Bracket R1
Gambit Esports
1
December 8, 2018 - 15:00 CET
Brewmaster Dazzle Juggernaut Pugna Kunkka
Keeper of the Light Sand King Skywrath Mage Weaver Mirana
42m06s
Brewmaster Dazzle Visage Beastmaster Dragon Knight
Keeper of the Light Sand King Grimstroke Phantom Lancer Lina
34m07s
Brewmaster Grimstroke Naga Siren Sand King Outworld Devourer
Dazzle Tusk Lina Weaver Beastmaster
24m45s
Team Empire Faith
2
Vega Squadron
0
December 8, 2018 - 15:00 CET
Magnus Anti-Mage Winter Wyvern Dragon Knight Dazzle
Beastmaster Tusk Vengeful Spirit Mirana Outworld Devourer
19m55s
Beastmaster Oracle Tiny Venomancer Luna
Phantom Assassin Tusk Silencer Centaur Warrunner Mirana
23m05s
Team Spirit
2
Upper Bracket Finals
Team Empire Faith
1
December 8, 2018 - 18:00 CET
Brewmaster Keeper of the Light Centaur Warrunner Anti-Mage Pugna
Tusk Silencer Vengeful Spirit Monkey King Slardar
40m13s
Io Luna Disruptor Kunkka Brewmaster
Grimstroke Centaur Warrunner Lich Anti-Mage Monkey King
22m04s
Beastmaster Dazzle Grimstroke Weaver Skywrath Mage
Tusk Vengeful Spirit Centaur Warrunner Outworld Devourer Silencer
25m39s
Team Spirit
2
Lower Bracket R1
Gambit Esports
2
December 8, 2018 - 18:00 CET
Sand King Phantom Assassin Lich Nature's Prophet Tusk
Rubick Keeper of the Light Centaur Warrunner Venomancer Medusa
51m33s
Beastmaster Anti-Mage Bane Brewmaster Puck
Keeper of the Light Sand King Luna Tusk Templar Assassin
32m55s
Io Gyrocopter Tusk Medusa Slardar
Sand King Phantom Assassin Undying Puck Phantom Lancer
32m16s
Vega Squadron
1
Lower Bracket Finals
Team Empire Faith
1
December 9, 2018 - 15:00 CET
Tusk Vengeful Spirit Beastmaster Juggernaut Grimstroke
Brewmaster Anti-Mage Elder Titan Witch Doctor Timbersaw
27m39s
Dazzle Anti-Mage Vengeful Spirit Earth Spirit Lich
Brewmaster Keeper of the Light Slardar Terrorblade Dragon Knight
39m39s
Tusk Beastmaster Bane Medusa Mirana
Sand King Phoenix Juggernaut Chen Templar Assassin
27m16s
Gambit Esports
2
Grand Finals
Team Spirit
2
December 9, 2018 - 18:00 CET
Default
Tusk Beastmaster Silencer Troll Warlord Drow Ranger
Magnus Chen Rubick Medusa Tidehunter
30m25s
Tusk Silencer Centaur Warrunner Terrorblade Outworld Devourer
Magnus Anti-Mage Bane Dragon Knight Dark Seer
32m56s
Phantom Assassin Grimstroke Lich Lina Axe
Io Gyrocopter Tusk Sand King Pugna
43m17s
Centaur Warrunner Silencer Dark Willow Lina Terrorblade
Io Gyrocopter Beastmaster Medusa Rubick
48m47s
Upper bracket winner starts with a 1-0 lead.
Gambit Esports
3

References[edit]