ESL One Katowice 2019 Europe Open Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]ESL One Katowice 2019 Europe Open Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Teams:
51
Format:
Single elimination
Start Date:
2018-11-24
End Date:
2018-11-26
Liquipedia Tier:
Links

ESL One Katowice 2019 Europe Open Qualifier determines two team that qualifies to the Europe Main Qualifier.

Format[edit]

  • Single elimination
  • All rounds up to round of 16 are played in a Bo1
  • Quarterfinals and semifinals are played in a Bo3

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

Quarter-finalist[edit]

Results[edit]

The full official tournament bracket can be found HERE.

Round of 8
Team Empire Faith
2
November 25, 2018 - 11:00 CET
Shadow Demon Tusk Phantom Assassin Mirana Huskar
Rubick Enigma Disruptor Morphling Dragon Knight
39m42s
Elder Titan Mirana Lifestealer Bane Doom
Grimstroke Sand King Lich Faceless Void Puck
28m11s
Pavaga Gaming
0
Unchained Esports
2
November 25, 2018 - 11:00 CET
Grimstroke Undying Axe Ursa Kunkka
Rubick Doom Oracle Juggernaut Huskar
35m39s
Grimstroke Dazzle Brewmaster Tidehunter Tinker
Rubick Oracle Sand King Gyrocopter Monkey King
33m32s
Brewmaster Pugna Legion Commander Phoenix Morphling
Dazzle Juggernaut Grimstroke Sand King Lina
35m06s
Nemiga Gaming
1
Team Spirit
2
November 25, 2018 - 11:00 CET
Luna Rubick Disruptor Doom Pugna
Undying Faceless Void Lich Tinker Huskar
30m35s
Io Gyrocopter Ancient Apparition Lina Sand King
Winter Wyvern Huskar Dazzle Underlord Invoker
31m02s
Hippomaniacs
0
The Final Tribe
W
November 25, 2018 - 11:00 CET
Default
Default
The Final Tribe received default win.
Marlerino eSports
-
Round of 4
Team Empire Faith
2
November 26, 2018 - 11:00 CET
Windranger Pugna Chen Dragon Knight Shadow Fiend
Dazzle Rubick Doom Weaver Kunkka
27m42s
Dazzle Axe Rubick Phantom Assassin Zeus
Brewmaster Winter Wyvern Luna Tusk Skywrath Mage
24m54s
Unchained Esports
0
Team Spirit
2
November 26, 2018 - 11:00 CET
Brewmaster Lich Sand King Shadow Demon Juggernaut
Grimstroke Luna Spirit Breaker Dark Seer Kunkka
26m55s
Spirit Breaker Dark Seer Phoenix Kunkka Troll Warlord
Brewmaster Oracle Juggernaut Necrophos Doom
41m20s
The Final Tribe
0
Qualified
Team Empire Faith
Team Spirit

References[edit]