Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

ESL One Los Angeles 2020 - Online: Europe & CIS

[e][h]ESL One Los Angeles 2020 - Online: Europe & CIS
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Apr 4 - 19, 2020
Teams:
16
Prize Pool:
$200,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants:
    • Fifteen invited teams
    • One team from the Qualifier
  • Group stage:
    • Round-robin
    • Teams are divided into two groups of eight
    • All matches are Bo3
    • Top two teams advance to the Upper Bracket
    • 3rd and 4th place teams advance to the Lower Bracket
    • Bottom four teams are eliminated
  • Playoffs:
    • Double-elimination bracket
    • All matches besides grand final are Bo3
    • Grand final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on March 27, 2020.[1]

  • Commentators:
  • Commentators:

Prize Pool[edit]

$200,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Team Secret
1Finland MATUMBAMAN
2Poland Nisha
3Sweden zai
4Jordan YapzOr
5Estonia Puppey
OG5
1Pakistan SumaiL-
2Israel 33
3France Ceb
4North Macedonia Saksa
5Denmark N0tail
Substitutes
SGreece Madara
Main Roster
Ninjas in Pyjamas1
1Russia Daxak
2United Kingdom TANNER
3
Kyrgyzstan Blizzy
4Bosnia and Herzegovina MiLAN
5United States ppd
Team Liquid
1Sweden m`iCKe
2Germany qojqva
3Sweden Boxi
4Norway Taiga
5Sweden iNSaNiA
Team Nigma
1Jordan Miracle-
2Romania w33
3Bulgaria MinD_ContRoL
4Lebanon GH
5Germany KuroKy
Alliance3
1Bulgaria Nikobaby
2Sweden LIMMP
3Sweden s4
4Sweden Handsken
5
Sweden Xibbe
Substitutes
SUkraine Lil
SUnited States Sneyking
Main Roster
Virtus.pro7
1
Russia iLTW
2Ukraine No[o]ne-
3Ukraine Resolut1on
4Kyrgyzstan W_Zayac
5Russia Solo
Gambit Esports
1Kyrgyzstan dream
2Russia gpk~
3Russia Shachlo
4Kazakhstan XSvamp1Re
5Belarus Fng
Substitutes
SRussia meLes
Main Roster
HellRaisers
1Russia Nix
2Russia ksani
3Ukraine funn1k
4Russia RodjER
5Russia Miposhka
B82
1Sweden Xcalibur
2Ukraine Dendi
3Ukraine Ghostik
4Russia kingr-
5Serbia LeBronDota
Team Unique6, 8
1Russia Zitraks
2Russia 19teen
3Russia 633
4Ukraine illusion
5Russia VANSKOR
Former
4Russia Chuvash
Main Roster
Vikin.gg[2]
1Netherlands Shad
2Czech Republic BOOM
3Austria Tobi
4Israel Aramis
5Netherlands Seleri
1 Kyrgyzstan Blizzy and Bosnia and Herzegovina MiLAN will stand-in for Brazil Lelis and United States Universe respectively.
2 Belarus pio65 was replaced by Sweden Xcalibur on March 27th, 2020.[3]
3 Israel 33 and Germany Fata were removed from Alliance on March 31st.[4] Sweden s4 joined the team on April 1st[5] while Sweden Xibbe will stand-in.[6]
4 Russia iLTW and Russia nongrata were replaced by Russia DyrachYO and Russia AfterLife respectively on March 31st.[7]
5 Israel 33 and France Ceb will stand-in for Finland Topson and Malaysia MidOne respectively.[8]
6 Team Unique signed Gentlemen on April 1st.[9]
7 Russia iLTW will stand-in for Russia Cooman, who has been temporarily benched.[10]
8 Russia Chuvash left Team Unique on April 13th. Ukraine illusion will stand-in.[11]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Virtus.pro7-014-3
2. OG5-211-5
3. Team Nigma4-38-7
4. Vikin.gg4-38-8
5. HellRaisers3-48-9
6. Cyber Legacy2-56-12
7. Gambit Esports2-57-10
8. B81-65-13

Group B[edit]

Standings
1. Team Secret7-014-2
2. Team Spirit5-212-7
3. Alliance4-310-9
4. Chicken Fighters4-311-10
5. Team Unique2-58-12
6. Team Liquid2-58-10
7. Ninjas in Pyjamas2-56-12
8. Natus Vincere2-55-12

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Virtus.pro
2
April 17, 2020 - 18:15 CEST
Phoenix Mars Disruptor Anti-Mage Storm Spirit
Clockwerk Grimstroke Pangolier Wraith King Huskar
31m45s
Pangolier Batrider Dragon Knight Enigma Monkey King
Grimstroke Legion Commander Witch Doctor Phantom Assassin Kunkka
18m45s
Team Spirit
0
Team Secret
0
April 17, 2020 - 20:10 CEST
Keeper of the Light Earth Spirit Bristleback Arc Warden Underlord
Beastmaster Pugna Earthshaker Necrophos Void Spirit
18m28s
Earthshaker Timbersaw Witch Doctor Phantom Lancer Kunkka
Chen Pugna Gyrocopter Sand King Nyx Assassin
57m20s
OG
2
Upper Bracket Finals
Virtus.pro
2
April 18, 2020 - 16:40 CEST
Keeper of the Light Ember Spirit Earth Spirit Batrider Death Prophet
Pugna Earthshaker Nature's Prophet Bounty Hunter Invoker
40m19s
Techies Axe Nature's Prophet Ember Spirit Sniper
Beastmaster Pugna Void Spirit Grimstroke Slardar
51m46s
OG
0
Lower Bracket R1
Team Nigma
1
April 17, 2020 - 11:00 CEST
Mars Tusk Lich Morphling Snapfire
Phoenix Axe Razor Winter Wyvern Phantom Lancer
37m45s
Mars Rubick Sniper Bounty Hunter Phantom Lancer
Phoenix Axe Razor Winter Wyvern Meepo
46m57s
Mars Chen Snapfire Underlord Gyrocopter
Phoenix Centaur Warrunner Winter Wyvern Troll Warlord Templar Assassin
27m39s
Chicken Fighters
2
Alliance
1
April 17, 2020 - 14:30 CEST
Death Prophet Grimstroke Centaur Warrunner Phoenix Riki
Shadow Demon Ember Spirit Vengeful Spirit Pangolier Alchemist
32m32s
Nature's Prophet Earth Spirit Dazzle Phantom Assassin Zeus
Shadow Demon Mars Enchantress Dragon Knight Broodmother
35m07s
Tusk Ember Spirit Pugna Ancient Apparition Spectre
Mars Chen Snapfire Anti-Mage Queen of Pain
55m35s
United States Sneyking stands-in for Sweden Xibbe
Vikin.gg
2
Lower Bracket R2
Team Spirit
0
April 18, 2020 - 11:00 CEST
Pangolier Pugna Spirit Breaker Storm Spirit Gyrocopter
Shadow Demon Terrorblade Rubick Brewmaster Queen of Pain
39m50s
Grimstroke Tiny Pangolier Morphling Nature's Prophet
Phoenix Mars Winter Wyvern Anti-Mage Monkey King
36m02s
Chicken Fighters
2
Team Secret
0
April 18, 2020 - 14:00 CEST
Pangolier Grimstroke Riki Nature's Prophet Dark Seer
Mars Rubick Snapfire Queen of Pain Spectre
41m41s
Mars Earthshaker Enchantress Monkey King Medusa
Lycan Snapfire Rubick Pangolier Queen of Pain
42m47s
Vikin.gg
2
Lower Bracket R3
Chicken Fighters
1
April 18, 2020 - 19:20 CEST
Keeper of the Light Bristleback Tusk Monkey King Sven
Lycan Chen Timbersaw Earthshaker Storm Spirit
23m50s
Keeper of the Light Pangolier Rubick Troll Warlord Death Prophet
Ember Spirit Chen Grimstroke Dragon Knight Mars
22m29s
Keeper of the Light Rubick Centaur Warrunner Death Prophet Alchemist
Pangolier Snapfire Chen Broodmother Ursa
31m45s
Vikin.gg
2
Lower Bracket Finals
OG
2
April 19, 2020 - 14:00 CEST
Phoenix Mars Vengeful Spirit Batrider Terrorblade
Lycan Rubick Winter Wyvern Timbersaw Meepo
26m53s
Gyrocopter Keeper of the Light Earthshaker Nature's Prophet Timbersaw
Pangolier Shadow Demon Vengeful Spirit Drow Ranger Dragon Knight
24m14s
Vikin.gg
0
Grand Finals
Virtus.pro
3
April 19, 2020 - 16:15 CEST
Oracle Death Prophet Phoenix Axe Bristleback
Beastmaster Pangolier Vengeful Spirit Weaver Terrorblade
33m55s
Beastmaster Enigma Dragon Knight Oracle Necrophos
Shadow Demon Ember Spirit Grimstroke Dark Seer Legion Commander
29m53s
Phoenix Mars Ancient Apparition Faceless Void Invoker
Shadow Demon Void Spirit Morphling Pangolier Centaur Warrunner
26m44s
Ember Spirit Grimstroke Earth Spirit Batrider Templar Assassin
Earthshaker Enchantress Skywrath Mage Abaddon Storm Spirit
31m58s
Oracle Pangolier Bristleback Dazzle Storm Spirit
Ember Spirit Beastmaster Silencer Tusk Enigma
49m57s
OG
2

External Links[edit]

Streams[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 506 288
Average Viewers 103 746
Hours Watched 19 599 248

References[edit]