Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

ESL One Los Angeles 2020 - Online: North America

< ESL One‎ | Los Angeles/2020‎ | Online
[e][h]ESL One Los Angeles 2020 - Online: North America
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
North America North America
Dates:
Mar 28 - Apr 2, 2020
Teams:
4
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Single-elimination
Prize Pool:
$40,000 USD
Liquipedia Tier:
Links
Upcoming Matches

Format[edit]

  • Participants:
    • Four invited teams
  • Group stage:
    • Round-robin
    • All matches are Bo3
    • Group 1st place team proceeds to the Grand Final
    • Group 2nd & 3rd place teams proceed to the Semifinal
    • Group 4th place team is eliminated
  • Playoffs:
    • Single-elimination gauntlet
    • The Semifinal match is Bo3
    • The Grand Final match is Bo5

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on March 27, 2020.[1]

  • Commentators:
  • Commentators:

Prize Pool[edit]

$40,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Evil Geniuses2
1Canada Arteezy
2United States Ryoya
3United States BuLba
4Denmark Cr1t-
5Israel Fly
Quincy Crew1
1Pakistan YawaR
2United States Quinn
3United States MSS
4Denmark Biver
5United States SVG
business associates
1United States Moo
2Germany Nine
3United States Brax
4Peru MoOz
5United States Fear
CR4ZY
1Slovakia skiter
2Canada Bryle
3Germany KheZu
4Canada Aui_2000
5Canada MoonMeander
1 Chaos Esports Club released their roster on March 25, 2020.[2] The roster continues to play under the name Quincy Crew.[3]
2 United States Ryoya and United States BuLba will stand-in for Philippines Abed and Russia RAMZES666 respectively.

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Round-robin
1. Quincy Crew3-06-2
2. Evil Geniuses2-15-3
3. CR4ZY1-22-4
4. business associates0-32-6

Matches[edit]

Matchday 1[edit]

Matchday 1
March 28, 2020
EG 1
March 28, 2020 - 09:00 PST
Keeper of the Light Terrorblade Earth Spirit Doom Puck
Chen Tiny Dark Seer Void Spirit Phantom Lancer
23m12s
Centaur Warrunner Terrorblade Witch Doctor Kunkka Windranger
Grimstroke Void Spirit Rubick Slark Storm Spirit
27m52s
Void Spirit Earth Spirit Oracle Outworld Devourer Necrophos
Winter Wyvern Monkey King Tiny Timbersaw Medusa
24m56s
2 QC
March 29, 2020
ba 0
March 29, 2020 - 08:00 PST
Snapfire Terrorblade Enigma Mars Weaver
Death Prophet Tusk Phoenix Winter Wyvern Meepo
44m56s
Pangolier Enigma Tusk Lycan Gyrocopter
Centaur Warrunner Rubick Jakiro Void Spirit Naga Siren
16m08s
2 CR4ZY

Matchday 2[edit]

Matchday 2
March 30, 2020
EG 2
March 30, 2020 - 09:45 PST
Phoenix Legion Commander Tusk Terrorblade Dragon Knight
Shadow Demon Wraith King Snapfire Dark Seer Storm Spirit
29m34s
Ursa Oracle Mirana Sand King Dragon Knight
Phoenix Nature's Prophet Tusk Troll Warlord Void Spirit
28m38s
0 CR4ZY
March 31, 2020
ba 1
March 31, 2020 - 08:10 PST
Shadow Demon Mars Winter Wyvern Bristleback Wraith King
Lycan Grimstroke Tiny Pugna Slark
32m01s
Ancient Apparition Clockwerk Io Slark Bristleback
Phoenix Ogre Magi Legion Commander Wraith King Monkey King
30m34s
Ancient Apparition Earthshaker Pugna Terrorblade Omniknight
Winter Wyvern Ogre Magi Wraith King Batrider Pangolier
35m43s
2 QC

Matchday 3[edit]

Matchday 3
April 1, 2020
EG 2
April 1, 2020 - 08:15 PST
Centaur Warrunner Winter Wyvern Mirana Naga Siren Invoker
Chen Wraith King Earth Spirit Leshrac Underlord
18m24s
Shadow Demon Terrorblade Mirana Dragon Knight Ember Spirit
Nature's Prophet Earth Spirit Keeper of the Light Weaver Morphling
45m58s
Death Prophet Earth Spirit Winter Wyvern Terrorblade Centaur Warrunner
Beastmaster Grimstroke Snapfire Shadow Fiend Riki
41m36s
1 ba
QC 2
April 1, 2020 - 08:05 PST
Legion Commander Snapfire Wraith King Rubick Storm Spirit
Phoenix Centaur Warrunner Witch Doctor Spectre Void Spirit
44m29s
Keeper of the Light Tiny Pugna Ember Spirit Morphling
Timbersaw Tusk Winter Wyvern Storm Spirit Lycan
54m00s
0 CR4ZY

Playoffs[edit]

Qualification Round
  Evil Geniuses
2
April 2, 2020 - 11:00 EST
Grimstroke Ember Spirit Wraith King Legion Commander Invoker
Nature's Prophet Nyx Assassin Crystal Maiden Shadow Fiend Dragon Knight
44m40s
Shadow Demon Mirana Tusk Ursa Leshrac
Grimstroke Timbersaw Tiny Naga Siren Venomancer
19m01s
Keeper of the Light Ursa Earth Spirit Abaddon Pugna
Tusk Venomancer Grimstroke Templar Assassin Razor
29m01s
  CR4ZY
1
Grand Final
  Quincy Crew
1
April 2, 2020 - 14:45 EST
Nature's Prophet Earth Spirit Legion Commander Riki Ember Spirit
Keeper of the Light Terrorblade Tusk Dazzle Puck
25m37s
Phoenix Wraith King Ogre Magi Legion Commander Ember Spirit
Centaur Warrunner Mirana Snapfire Naga Siren Dragon Knight
36m25s
Phoenix Grimstroke Void Spirit Wraith King Bristleback
Centaur Warrunner Mirana Oracle Ursa Invoker
20m05s
Grimstroke Rubick Pangolier Morphling Mars
Tusk Snapfire Dragon Knight Weaver Ursa
54m06s
  Evil Geniuses
3

External Links[edit]

Streams[edit]

Twitch | English Speaking ESL Dota2 | Russia Maincast 2 | Portuguese Speaking BeyondTheSummitPT

References[edit]