ESL One Mumbai 2019 China Open Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
< ESL One‎ | Mumbai/2019‎ | China
[e][h]ESL One Mumbai 2019 China Open Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Teams:
29
Format:
Single elimination
Start Date:
2019-01-30
End Date:
2019-01-31
Liquipedia Tier:
Links

ESL One Mumbai 2019 China Open Qualifier determines two Chinese teams that advance to the closed qualifier held in February 2019.

Format[edit]

  • Single elimination
  • Semifinals are played in a Bo3
  • All other matches are played in a Bo1
  • Top two teams advance to the closed qualifier

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

Quarter-finalists[edit]

Other notable teams[edit]

Results[edit]

Round of 32
Team Serenity
1
January 30, 2019 - 18:00 CST
Earth Spirit Centaur Warrunner Faceless Void Skywrath Mage Death Prophet
Rubick Tusk Juggernaut Doom Queen of Pain
28m34s
Win
0
Invictus Gaming
0
January 30, 2019 - 18:00 CST
Earth Spirit Tidehunter Juggernaut Leshrac Witch Doctor
Oracle Sven Dark Seer Razor Troll Warlord
47m19s
sincere
1
Team ACT
0
January 30, 2019 - 18:00 CST
Earth Spirit Bane Lone Druid Sniper Venomancer
Shadow Shaman Juggernaut Outworld Devourer Oracle Broodmother
24m56s
IamPoint Club
1
Royal
1
January 30, 2019 - 18:00 CST
DeathBringer
0
Team EVER
1
January 30, 2019 - 18:00 CST
Sven Rubick Doom Outworld Devourer Luna
Tusk Tidehunter Jakiro Terrorblade Huskar
32m34s
Team QS
0
 
 
FGB Gaming
0
January 30, 2019 - 18:00 CST
iG Vitality
1
For The Dream
1
January 30, 2019 - 18:00 CST
Vampire Gaming
0
KG.Luminous
1
January 30, 2019 - 18:00 CST
StarLucK
0
Mr Game Boy
1
January 30, 2019 - 18:00 CST
CDEC Gaming
0
Newbee Young
W
 
Team Root
1
January 30, 2019 - 18:00 CST
Aurora Esports
0
EHOME.Immortal
0
January 30, 2019 - 18:00 CST
Phoenix Lion Juggernaut Brewmaster Queen of Pain
Earth Spirit Lich Razor Anti-Mage Monkey King
25m51s
Flaming Cyborg A
1
Newbee
1
January 30, 2019 - 18:00 CST
Beastmaster Grimstroke Sniper Juggernaut
Undying Tidehunter Pugna Nyx Assassin Razor
41m26s
StarLucK.N
0
Flaming Cyborg B
0
January 30, 2019 - 18:00 CST
Newbee.Buff
1
Room310
1
January 30, 2019 - 18:00 CST
Earth Spirit Outworld Devourer Doom Clockwerk Razor
Lich Juggernaut Pugna Tusk Magnus
19m46s
打脸皇帝
0
Round of 16
Team Serenity
1
January 30, 2019 - 19:30 CST
sincere
0
IamPoint Club
0
January 30, 2019 - 19:30 CST
Royal
1
Team EVER
W
 
iG Vitality
0
January 30, 2019 - 19:30 CST
Centaur Warrunner Oracle Terrorblade Treant Protector Templar Assassin
Tiny Grimstroke Phantom Assassin Tidehunter Medusa
34m33s
For The Dream
1
KG.Luminous
0
January 30, 2019 - 19:30 CST
Sven Juggernaut Treant Protector Outworld Devourer Tidehunter
Tiny Centaur Warrunner Witch Doctor Terrorblade Pugna
54m28s
Mr Game Boy
1
Newbee Young
1
January 30, 2019 - 19:30 CST
Team Root
0
Flaming Cyborg A
1
January 30, 2019 - 19:30 CST
Newbee
0
Newbee.Buff
0
January 30, 2019 - 19:30 CST
Grimstroke Sven Beastmaster Luna Razor
Earth Spirit Outworld Devourer Chen Phantom Assassin Kunkka
19m07s
Room310
1
Round of 8
Team Serenity
0
January 31, 2019 18:00 CST
Earth Spirit Doom Skywrath Mage Morphling Timbersaw
Tiny Kunkka Phantom Assassin Slardar Bane
26m17s
Royal
1
Team EVER
1
January 31, 2019 18:00 CST
Tidehunter Lich Rubick Anti-Mage Huskar
Tiny Juggernaut Witch Doctor Dragon Knight Doom
13m15s
For The Dream
0
Mr Game Boy
1
January 31, 2019 18:00 CST
Undying Phantom Assassin Earth Spirit Outworld Devourer Pugna
Juggernaut Grimstroke Dark Seer Spirit Breaker Lina
31m53s
Newbee Young
0
Flaming Cyborg A
1
January 31, 2019 18:00 CST
Tiny Grimstroke Phantom Assassin Slardar Elder Titan
Earth Spirit Lich Doom Terrorblade Dragon Knight
41m31s
Room310
0
Round of 4
Royal
1
January 31, 2019 - 19:30 CST
Kunkka Oracle Nyx Assassin Phantom Assassin Medusa
Grimstroke Outworld Devourer Beastmaster Undying Lycan
31m02s
Kunkka Oracle Rubick Doom Phantom Assassin
Lich Juggernaut Tidehunter Magnus Timbersaw
33m10s
Tiny Kunkka Luna Pugna Phoenix
Tidehunter Rubick Sven Terrorblade Earth Spirit
38m58s
Team EVER
2
Mr Game Boy
2
January 31, 2019 - 19:30 CST
Tiny Oracle Juggernaut Outworld Devourer Batrider
Centaur Warrunner Lich Shadow Shaman Terrorblade Queen of Pain
31m46s
Earth Spirit Lich Anti-Mage Doom Timbersaw
Tiny Dark Seer Jakiro Kunkka Troll Warlord
13m23s
Flaming Cyborg A
0
Qualified
Team EVER
Mr Game Boy