Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

ESL One Mumbai 2019 Europe Qualifier

[e][h]ESL One Mumbai 2019 Europe Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Feb 27 - Mar 1, 2019
Teams:
4
Format:
Double elimination
Liquipedia Tier:
Links

ESL One Mumbai 2019 Europe Qualifier determines one European or CIS team that advances to the main tournament held in April 2019.

Format[edit]

  • Two direct invites, two open qualifier teams
  • Double elimination
  • All matches besides the final are played in a Bo3
  • Final is played in a Bo5
  • Upper bracket winner has a one map advantage in the final

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

1 The Pango replaced Alliance, who received a direct invite to the main event on February 22nd.[1]
2 MahoneySquad replaced Natus Vincere.[2]
3 Team Jekich replaced Gambit Esports, who received a direct invite to the main event on February 26th.[3]

Results[edit]

Upper Bracket R1
MahoneySquad
1
February 27, 2019 - 17:00 CET
Bounty Hunter Enigma Witch Doctor Pugna Tidehunter
Bane Sven Elder Titan Phantom Assassin Pangolier
34m50s
Keeper of the Light Troll Warlord Shadow Demon Lina Doom
Shadow Shaman Ursa Winter Wyvern Dark Seer Shadow Fiend
45m15s
Keeper of the Light Sven Bane Ember Spirit Ursa
Lich Juggernaut Elder Titan Keeper of the Light Huskar
31m58s
Elements Pro
2
Team Jekich
1
February 27, 2019 - 17:00 CET
Chaos Knight Crystal Maiden Bane Spectre Ember Spirit
Shadow Shaman Ursa Jakiro Kunkka Juggernaut
51m10s
Elder Titan Viper Jakiro Wraith King Leshrac
Bounty Hunter Techies Bane Lina Juggernaut
32m40s
Elder Titan Troll Warlord Leshrac Tiny Monkey King
Shadow Shaman Chaos Knight Phantom Assassin Grimstroke Dazzle
34m49s
The Pango
2
Upper Bracket Final
Elements Pro
0
February 27, 2019 - 20:00 CET
Shadow Shaman Troll Warlord Grimstroke Weaver Nature's Prophet
Ursa Elder Titan Razor Lich Phantom Assassin
40m08s
Elder Titan Phantom Assassin Pangolier Dark Seer Warlock
Lifestealer Shadow Shaman Jakiro Kunkka Ember Spirit
27m50s
The Pango
2
Lower Bracket R1
MahoneySquad
0
February 27, 2019 - 20:00 CET
Tiny Nature's Prophet Juggernaut Kunkka Winter Wyvern
Chaos Knight Shadow Shaman Jakiro Pangolier Monkey King
40m16s
Tiny Outworld Devourer Shadow Demon Venomancer Enigma
Shadow Shaman Ursa Chen Razor Phantom Assassin
38m31s
Team Jekich
2
Lower Bracket Final
Elements Pro
0
February 28, 2019 - 18:00 CET
Elder Titan Winter Wyvern Ember Spirit Kunkka Dazzle
Chen Phantom Assassin Shadow Shaman Huskar Night Stalker
39m11s
Bounty Hunter Shadow Shaman Kunkka Weaver Dazzle
Elder Titan Jakiro Monkey King Venomancer Juggernaut
34m24s
Team Jekich
2
Grand Final
The Pango
3
March 1, 2019 - 18:00 CET
Default
Jakiro Phantom Assassin Dark Willow Slardar Ember Spirit
Elder Titan Leshrac Oracle Terrorblade Kunkka
27m41s
Viper Oracle Techies Batrider Troll Warlord
Monkey King Rubick Leshrac Wraith King Pangolier
35m35s
Jakiro Phantom Assassin Nyx Assassin Doom Mirana
Shadow Shaman Leshrac Sven Bounty Hunter Razor
32m38s
Upper bracket winner starts with a 1-0 lead.
Team Jekich
1

References[edit]