Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

ESL One Mumbai 2019 North America Qualifier

[e][h]ESL One Mumbai 2019 North America Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online
Location:
North America North America
Dates:
Feb 27 - Mar 1, 2019
Teams:
4
Format:
Double elimination
Liquipedia Tier:
Links

ESL One Mumbai 2019 North America Qualifier determines one North American team that advances to the main tournament held in April 2019.

Format[edit]

  • Two direct invites, two open qualifier teams
  • Double elimination
  • All matches besides the final are played in a Bo3
  • Final is played in a Bo5
  • Upper bracket winner has a one map advantage in the final

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

Results[edit]

Upper Bracket R1
TEAM TEAM
0
February 27, 2019 - 17:00 EST
Enigma Ember Spirit Bane Troll Warlord Necrophos
Chen Monkey King Shadow Shaman Spectre Viper
25m04s
Enigma Lion Morphling Pangolier Lycan
Viper Shadow Shaman Ember Spirit Elder Titan Kunkka
33m48s
Flying Penguins
2
J.Storm
2
February 27, 2019 - 17:00 EST
Viper Batrider Chen Phantom Assassin Necrophos
Ursa Shadow Shaman Lifestealer Warlock Pangolier
23m35s
Chen Lifestealer Earth Spirit Queen of Pain Dragon Knight
Sven Keeper of the Light Razor Monkey King Puck
26m58s
Team Xolotl
0
Upper Bracket Final
Flying Penguins
0
February 27, 2019 - 19:20 EST
Phantom Assassin Jakiro Elder Titan Beastmaster Lina
Nature's Prophet Earth Spirit Juggernaut Phoenix Lycan
41m29s
Ember Spirit Elder Titan Leshrac Crystal Maiden Outworld Devourer
Nature's Prophet Ursa Shadow Shaman Lifestealer Dark Seer
35m53s
J.Storm
2
Lower Bracket R1
TEAM TEAM
2
February 27, 2019 - 19:30 EST
Bane Troll Warlord Pugna Nyx Assassin Monkey King
Ursa Leshrac Phoenix Vengeful Spirit Lycan
28m29s
Keeper of the Light Ember Spirit Bane Doom Phantom Assassin
Juggernaut Lich Nyx Assassin Outworld Devourer Necrophos
Viper Brewmaster Phoenix Faceless Void Kunkka
Warlock Lycan Pangolier Crystal Maiden Clinkz
28m03s
Team Xolotl
1
Lower Bracket Final
Flying Penguins
2
February 28, 2019 - 18:00 EST
Nature's Prophet Outworld Devourer Dark Willow Phantom Assassin Night Stalker
Keeper of the Light Ursa Ember Spirit Lion Sven
48m59s
Ember Spirit Outworld Devourer Vengeful Spirit Enigma Monkey King
Keeper of the Light Lifestealer Oracle Visage Pangolier
41m33a
TEAM TEAM
0
Grand Final
J.Storm
3
March 1, 2019 - 18:00 EST
Default
Leshrac Batrider Spirit Breaker Dark Seer Sven
Shadow Shaman Ursa Silencer Juggernaut Kunkka
29m14s
Sven Earth Spirit Timbersaw Winter Wyvern Shadow Demon
Nature's Prophet Shadow Shaman Ursa Ember Spirit Razor
34m33s
Upper bracket winner starts with a 1-0 lead.
Flying Penguins
0

References[edit]