Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

ESL One Mumbai 2019 Southeast Asia Qualifier

[e][h]ESL One Mumbai 2019 Southeast Asia Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online
Location:
South East Asia Southeast Asia
Dates:
Feb 27 - Mar 1, 2019
Teams:
4
Format:
Double elimination
Liquipedia Tier:
Links

ESL One Mumbai 2019 Southeast Asia Qualifier determines one Shoutheast Asian team that advances to the main tournament held in April 2019.

Format[edit]

  • Two direct invites, two open qualifier teams
  • Double elimination
  • All matches besides the final are played in a Bo3
  • Final is played in a Bo5
  • Upper bracket winner has a one map advantage in the final

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

1 Lotac withdrew from the event on February 25th, and were replaced by Open Qualifier Team, Genuine Gaming from Australia.

Results[edit]

Upper Bracket R1
Genuine Gaming
2
February 27, 2019 - 17:00 SGT
Nature's Prophet Lifestealer Dark Seer Viper Legion Commander
Batrider Lich Beastmaster Doom Tinker
39m53s
Lifestealer Grimstroke Pangolier Warlock Puck
Beastmaster Vengeful Spirit Enigma Bane Slark
32m22s
Nature's Prophet Ember Spirit Faceless Void Crystal Maiden Invoker
Tidehunter Rubick Slark Oracle Puck
29m48s
496 Gaming
1
TNC Predator
2
February 27, 2019 - 17:00 SGT
Magnus Shadow Demon Troll Warlord Chaos Knight Ember Spirit
Leshrac Pangolier Disruptor Kunkka Faceless Void
25m17s
Magnus Shadow Demon Faceless Void Outworld Devourer Bounty Hunter
Pangolier Leshrac Kunkka Winter Wyvern Naga Siren
24m11s
Chen Phantom Assassin Rubick Slardar Puck
Tiny Pangolier Tusk Troll Warlord Enigma
38m10s
PG.Barracx
1
Upper Bracket Final
Genuine Gaming
0
February 27, 2019 - 20:50 SGT
Troll Warlord Earth Spirit Oracle Venomancer Faceless Void
Nature's Prophet Ursa Vengeful Spirit Razor Storm Spirit
29m14s
Magnus Troll Warlord Dark Seer Legion Commander Tidehunter
Nature's Prophet Batrider Crystal Maiden Doom Kunkka
44m25s
TNC Predator
2
Lower Bracket R1
496 Gaming
2
February 27, 2019 - 21:00 SGT
Chen Phantom Assassin Grimstroke Bounty Hunter Viper
Tiny Pangolier Shadow Shaman Faceless Void Disruptor
32m51s
Magnus Troll Warlord Bane Bounty Hunter Venomancer
Jakiro Pangolier Shadow Shaman Kunkka Ursa
29m50s
Enigma Ember Spirit Naga Siren Night Stalker Lich
Pangolier Shadow Shaman Winter Wyvern Faceless Void Puck
34m09s
PG.Barracx
1
Lower Bracket Final
Genuine Gaming
1
February 28, 2019 - 18:00 SGT
Ursa Rubick Invoker Treant Protector Crystal Maiden
Enigma Pangolier Dark Seer Tiny Naga Siren
50m57s
Nature's Prophet Lifestealer Batrider Dazzle Naga Siren
Viper Rubick Bounty Hunter Oracle Terrorblade
34m28s
Nature's Prophet Invoker Monkey King Slark Doom
Rubick Lifestealer Earth Spirit Oracle Axe
34m17s
496 Gaming
2
Grand Final
TNC Predator
3
March 1, 2019 - 18:00 SGT
Default
Magnus Oracle Ember Spirit Phoenix Dragon Knight
Lich Batrider Slark Night Stalker Anti-Mage
49m22s
Magnus Phantom Assassin Nature's Prophet Enigma Pangolier
Chen Bounty Hunter Juggernaut Doom Queen of Pain
28m09s
Chen Phantom Assassin Elder Titan Night Stalker Leshrac
Magnus Oracle Dark Willow Terrorblade Doom
27m01s
Upper bracket winner starts with a 1-0 lead.
496 Gaming
1

References[edit]