ESL One Summer 2021

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]ESL One Summer 2021
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
IntelDHL1XBET
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Dates:
Jun 16 - 20, 2021
Teams:
12
Prize Pool:
$400,000 USD
Liquipedia Tier:
Links
Upcoming Matches
VP vs. OG
June 16, 2021 - 18:00 UTC
ESL One Summer 2021
Secret vs. [A]
June 16, 2021 - 18:00 UTC
ESL One Summer 2021
T1 vs. Vikin.gg
June 17, 2021 - 12:00 UTC
ESL One Summer 2021
QC vs. Tundra
June 17, 2021 - 12:00 UTC
ESL One Summer 2021
TBD vs. Nigma
June 17, 2021 - 15:00 UTC
ESL One Summer 2021

Format[edit]

  • Participants
  • Playoffs
    • Teams are seeded by DPC Points and qualifier rankings
    • Top four seeds start in the upper bracket quarter finals
    • Double-elimination bracket
    • All matches except grand final are Bo3
    • Grand final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

The talent for the English broadcast was announced on June 14th, 2021.[1][2]

Primary Broadcast[edit]

  • Observers:

Secondary Broadcast[edit]

  • Host:
    • Ukraine STORM (Alexey Tumanov)
  • Analysts:
    • Russia TpoH (Maxim Vernikov)
    • Ukraine Sm1Ley (Peter Banakh)
    • Russia PGG (Vladimir Anosov)
    • Ukraine Goblak (Artur Kostenko)
  • Commentators:
  • Commentator:
    • Indonesia Veenomon (Benedictus Alvino Christian)

The talent for the German broadcast was announced on June 14th, 2021.[3]

  • Commentators:
    • Germany shokzTV (Jan Holtmann)
    • Germany wboy (Fabian Rothenbücher)
    • Germany Mo13ei (Fabian Knehr)
    • Germany cryan (Mathias Knopp)
    • Germany y50 (Henning Schilder)

Prize Pool[edit]

$400,000 USD is spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Alliance
1Bulgaria Nikobaby
2Sweden Limmp
3Sweden s4
4Sweden Handsken
5Belarus fng
Team Secret
1Finland MATUMBAMAN
2Poland Nisha
3Sweden zai
4Jordan YapzOr
5Estonia Puppey
OG
1Pakistan SumaiL
2Finland Topson
3France Ceb
4North Macedonia Saksa
5Denmark N0tail
T1
1Thailand 23savage
2Philippines Karl
3Philippines Kuku
4Indonesia Xepher
5Indonesia Whitemon
Team Nigma
1Russia iLTW
2Jordan Miracle-
3Bulgaria MinD_ContRoL
4Lebanon GH
5Germany KuroKy
Quincy Crew
1Pakistan YawaR
2United States Quinn
3Brazil Lelis
4United States MSS
5United States SVG
Team Liquid
1Sweden miCKe
2Germany qojqva
3Sweden Boxi
4Norway Taiga
5Sweden iNSaNiA
Substitutes
S
Bosnia and Herzegovina MiLAN
Main Roster
Virtus.pro
1Russia Nightfall
2Russia gpk
3Russia DM
4Moldova Save-
5Russia Kingslayer
1 Due to teams withdrawing from the tournament to focus on the TI10 qualifiers, the number of teams that have been invited via the closed qualifier has increased.
2 Team Spirit is replaced by Team Unique.[4]

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
OG
2
June 16, 2021 - 13:55 CEST
Nyx Assassin Leshrac Elder Titan Dark Seer Pangolier
Dragon Knight Lion Terrorblade Clockwerk Puck
33m57s
Ancient Apparition Void Spirit Mirana Tidehunter Nature's Prophet
Dragon Knight Puck Lion Bane Drow Ranger
30m18s
AS Monaco Gambit
0
Alliance
2
June 16, 2021 - 13:55 CEST
Lion Viper Winter Wyvern Spectre Brewmaster
Axe Hoodwink Dark Willow Razor Terrorblade
43m55s
Hoodwink Dragon Knight Death Prophet Wraith King Nyx Assassin
Doom Winter Wyvern Lion Leshrac Broodmother
30m06s
Team Unique
0
Vikin.gg
2
June 16, 2021 - 16:55 CEST
Abaddon Timbersaw Lion Faceless Void Magnus
Io Brewmaster Morphling Axe Puck
34m40s
Abaddon Razor Snapfire Storm Spirit Ursa
Io Gyrocopter Phoenix Lina Leshrac
37m50s
Team Nigma
0
Team Liquid
0
June 16, 2021 - 16:55 CEST
Snapfire Timbersaw Sand King Invoker Chaos Knight
Winter Wyvern Dragon Knight Medusa Undying Grimstroke
40m02s
Mirana Axe Clockwerk Drow Ranger Leshrac
Ancient Apparition Dragon Knight Snapfire Mars Chaos Knight
38m49s
Bosnia and Herzegovina MiLAN stand-in for Sweden miCKe
Tundra Esports
2
Upper Bracket Round 2
Virtus.pro
June 16, 2021 - 20:00 CEST
OG
Team Secret
June 16, 2021 - 20:00 CEST
Alliance
T1
June 17, 2021 - 14:00 CEST
Vikin.gg
Quincy Crew
June 17, 2021 - 14:00 CEST
Tundra Esports
Upper Bracket Round 3
 
TBD
TBD
June 18, 2021 - 14:00 CEST
 
 
TBD
TBD
June 18, 2021 - 17:00 CEST
 
Upper Bracket Final
 
TBD
TBD
June 19, 2021 - 17:00 CEST
 

 

Lower Bracket Round 1
 QC/Tundra
 QC/Tundra
June 17, 2021 - 20:00 CEST
AS Monaco Gambit
 T1/Vikin
 T1/Vikin
June 17, 2021 - 20:00 CEST
Team Unique
 Secret/Alliance
 Secret/Alliance
June 17, 2021 - 17:00 CEST
Team Nigma
 VP/OG
 VP/OG
June 17, 2021 - 17:00 CEST
Team Liquid
Lower Bracket Round 2
 
TBD
TBD
June 18, 2021 - 20:00 CEST
 
 
TBD
TBD
June 18, 2021 - 20:00 CEST
 
Lower Bracket Round 3
 
TBD
TBD
June 19, 2021 - 14:00 CEST
 
 
TBD
TBD
June 19, 2021 - 14:00 CEST
 
Lower Bracket Round 4
 
TBD
TBD
June 19, 2021 - 20:00 CEST
 
Lower Bracket Final
 
TBD
TBD
June 20, 2021 - 14:00 CEST
 
Grand Final
 
TBD
TBD
June 20, 2021 - 17:00 CEST
 

Additional Content[edit]

Streams[edit]

Primary
LanguageEnglish SpeakingRussiaChinaPhilippinesIndonesiaVietnamPortuguese SpeakingGerman SpeakingSerbia
Streams

Secondary
LanguageEnglish SpeakingRussiaPortuguese Speaking
Streams
For community broadcasts guidelines; click here.

References[edit]