Liquipedia Dota 2 needs more help, are you able to? You just have to register an account and then log in to edit our pages. If you have any questions you can join the #dota2 channel on Discord.

Elite Challenge Season 2

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Elite Challenge Season 2
League Information
Series:
Elite Challenge
Organizer:
Elite cup Esports Culture Media Co., Ltd. (苏州琅宇文化传媒有限公司)
Sponsor:
Yabo
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Jan 5 - 12, 2020
Teams:
12
Format:
Group Stage
Round-Robin
Playoffs
Double-Elimination
Prize Pool:
¥160,000 CNY
(≃ $23,123 USD)
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

Format[edit]

  • Two 6-team groups with Bo2 round-robin
    • Top 2 teams of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Other teams are eliminated
  • Bo3 Double-elimination Playoffs, Grand Final is Bo5.

Prize Pool[edit]

¥160,000 CNY (≃ $23,123 USD) was spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Jan 12, 2020: 1 CNY ≃ 0.14452 USD.)

Participants[edit]

Newbee
1China Moogy
2China Aq
3China Wizard
4China Waixi
5China Faith
Substitutes
2China 9
Main Roster
Team Adroit
1Philippines Natsumi-
2Philippines Mac
3Philippines Bensoy
4Philippines Boombacs
5Philippines cml
Substitutes
5Indonesia Whitemon
5Philippines `JL
5Philippines Tmv
Main Roster
Team Serenity
1China swag-
2China eGo
3China ghost
4China Yds.
5Malaysia Roddgeee
You Know Who
1China Gintoki
2China Zyd
3China yoona
4China iceice
5China bLink
Dota My Goal
1China CherryBlue
2China Stay
3China Solan
4China Scorpio
5China xdyc
Aster.Aries
1China YuNnnnnN
2China phoenix
3China ShengSi
4China Rico
5China 恰鱼肉
Substitutes
5China 小迪
Main Roster
SAINT
1China Veng
2China Phil ivry
3China Kygo
4Malaysia JoHnNy
5China Rain
Team Viper
1China Uranus
2China SADDEST
3China Gabumon
4China DH
5China yyd

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1.NewbeeNewbee Newbee3-2-08p
2.iG VitalityiG Vitality iG Vitality2-3-07p
3.Aster.AriesAster.Aries Aster.Aries2-2-16p
4.Team AdroitTeam Adroit Team Adroit1-3-15p
5.DesperadoDesperado Desperado1-0-42p
6.Team ViperTeam Viper Team Viper0-2-32p

Group B[edit]

Standings
1.Dota My GoalDota My Goal Dota My Goal3-2-08p
2.Team SerenityTeam Serenity Team Serenity3-2-08p
3.You Know WhoYou Know Who You Know Who2-2-16p
4.SAINTSAINT SAINT1-3-15p
5.Fire DragonFire Dragon Fire Dragon1-1-33p
6.Typhoon E-Sports ClubTyphoon E-Sports Club Typhoon E-Sports Club0-0-50p

Matches[edit]

Group A[edit]

Jan 5-A[edit]
Jan 6-A[edit]
Jan 7-A[edit]
Jan 8-A[edit]

Group B[edit]

Jan 5-B[edit]
Jan 6-B[edit]
Jan 7-B[edit]
Jan 8-B[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
Dota My GoalDota My Goal Dota My Goal
1
January 9, 2020 - 14:30 CST
Disruptor Legion Commander Bane Gyrocopter Magnus
Treant Protector Shadow Demon Faceless Void Zeus Clockwerk
43m58s
Disruptor Legion Commander Bane Phantom Lancer Silencer
Centaur Warrunner Shadow Demon Elder Titan Faceless Void Zeus
51m59s
Rubick Centaur Warrunner Shadow Fiend Bane Slark
Doom Warlock Tiny Gyrocopter Queen of Pain
47m39s
iG VitalityiG Vitality iG Vitality
2
NewbeeNewbee Newbee
2
January 9, 2020 - 18:15 CST
Drow Ranger Vengeful Spirit Skywrath Mage Abaddon Morphling
Mars Disruptor Puck Lifestealer Crystal Maiden
25m05s
Vengeful Spirit Skywrath Mage Shadow Fiend Tidehunter Faceless Void
Tiny Disruptor Storm Spirit Slark Clockwerk
27m14s
Team SerenityTeam Serenity Team Serenity
0
Upper Bracket Final
iG VitalityiG Vitality iG Vitality
1
January 11, 2020 - 14:00 CST
Rubick Centaur Warrunner Elder Titan Shadow Fiend Ember Spirit
Drow Ranger Undying Disruptor Magnus Tidehunter
37m25s
Doom Shadow Fiend Shadow Demon Tiny Shadow Shaman
Vengeful Spirit Puck Kunkka Brewmaster Weaver
31m44s
Doom Tiny Warlock Gyrocopter Zeus
Shadow Fiend Vengeful Spirit Clockwerk Venomancer Anti-Mage
19m42s
NewbeeNewbee Newbee
2
Lower Bracket Round 1
Aster.AriesAster.Aries Aster.Aries
2
January 9, 2020 - 11:00 CST
Doom Slark Ogre Magi Templar Assassin Axe
Legion Commander Disruptor Lich Anti-Mage Ember Spirit
46m34s
Axe Skywrath Mage Lich Phantom Lancer Puck
Disruptor Abaddon Warlock Leshrac Anti-Mage
31m50s
Omniknight Rubick Lich Magnus Ember Spirit
Disruptor Abaddon Warlock Storm Spirit Phantom Lancer
28m26s
SAINTSAINT SAINT
1
You Know WhoYou Know Who You Know Who
2
January 10, 2020 - 11:15 CST
Puck Timbersaw Vengeful Spirit Bloodseeker Shadow Fiend
Magnus Disruptor Elder Titan Wraith King Gyrocopter
37m37s
Disruptor Timbersaw Winter Wyvern Bloodseeker Weaver
Magnus Witch Doctor Tusk Venomancer Ursa
48m47s
Magnus Disruptor Bane Anti-Mage Pangolier
Winter Wyvern Elder Titan Abaddon Wraith King Puck
27m10s
Team AdroitTeam Adroit Team Adroit
1
Lower Bracket Round 2
Dota My GoalDota My Goal Dota My Goal
1
January 10, 2020 - 14:30 CST
Puck Abaddon Shadow Demon Lina Morphling
Disruptor Legion Commander Shadow Fiend Drow Ranger Ogre Magi
27m08s
Puck Undying Timbersaw Storm Spirit Riki
Omniknight Rubick Magnus Witch Doctor Ember Spirit
34m58s
Disruptor Razor Mars Warlock Slark
Legion Commander Skywrath Mage Drow Ranger Viper Timbersaw
19m17s
Aster.AriesAster.Aries Aster.Aries
2
Team SerenityTeam Serenity Team Serenity
2
January 10, 2020 - 17:00 CST
Treant Protector Magnus Lich Morphling Windranger
Viper Ogre Magi Lifestealer Shadow Demon Pangolier
19m14s
Vengeful Spirit Skywrath Mage Shadow Fiend Lifestealer Batrider
Winter Wyvern Bloodseeker Lich Templar Assassin Nature's Prophet
32m59s
Tiny Slark Lich Puck Nature's Prophet
Timbersaw Rubick Bane Anti-Mage Windranger
30m53s
You Know WhoYou Know Who You Know Who
1
Lower Bracket Round 3
Aster.AriesAster.Aries Aster.Aries
0
January 11, 2020 - 11:00 CST
Legion Commander Skywrath Mage Templar Assassin Mars Lone Druid
Drow Ranger Witch Doctor Disruptor Huskar Abaddon
15m43s
Rubick Omniknight Lich Timbersaw Outworld Destroyer
Disruptor Legion Commander Tiny Io Shadow Fiend
48m10s
Team SerenityTeam Serenity Team Serenity
2
Lower Bracket Final
iG VitalityiG Vitality iG Vitality
0
January 11, 2020 - 17:00 CST
Elder Titan Shadow Fiend Shadow Demon Centaur Warrunner Lycan
Treant Protector Disruptor Storm Spirit Lifestealer Abaddon
54m07s
Treant Protector Queen of Pain Tusk Batrider Ursa
Tiny Shadow Fiend Vengeful Spirit Timbersaw Weaver
34m13s
Team SerenityTeam Serenity Team Serenity
2
Grand Final
NewbeeNewbee Newbee
3
January 12, 2020 - 17:00 CST
Treant Protector Lina Clinkz Centaur Warrunner Shadow Demon
Doom Rubick Disruptor Storm Spirit Lifestealer
36m59s
Puck Lich Magnus Tidehunter Razor
Tiny Disruptor Shadow Fiend Io Windranger
34m24s
Vengeful Spirit Shadow Fiend Skywrath Mage Legion Commander Bloodseeker
Tiny Storm Spirit Witch Doctor Timbersaw Lycan
50m35s
Shadow Fiend Disruptor Winter Wyvern Beastmaster Razor
Treant Protector Tiny Lifestealer Outworld Destroyer Nature's Prophet
38m25s
Team SerenityTeam Serenity Team Serenity
1

External Links[edit]

Streams[edit]

Viewership Stats[edit]

Viewership Stats
Peak Viewers 3 305
Average Viewers 780
Hours Watched 47 400

References[edit]