Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

Elite Cup

[e][h]Elite Cup
League Information
Series:
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Dates:
Oct 11 - 22, 2019
Teams:
8
Format:
Group Stage
Playoffs
Prize Pool:
¥ 200,000 CNY
(≃ $28,257 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • 8-team Bo3 round-robin
    • Top 4 teams advance to the upper bracket of the Playoffs
    • 5th to 6th place team advance to the lower bracket of the Playoffs
    • Other teams are eliminated
  • Playoffs
    • Bo3 double-elimination bracket
    • Grand Finals are Bo5

Prize Pool[edit]

¥ 200,000 CNY (≃$28,257 USD) is spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Oct 18, 2019: 1 CNY ≃ 0.14128 USD.)

Participants[edit]

Black Knight
1China blank 
2China ng 
3China 米米 
4China jm 
5China om 
Team Husky
1China xu 
2China ehe 
3China 完美弧线 
4China ly 
5China hmy 
Fire Phoenix
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Buffalo Team
1China Xx 
2China .s 
3China Zq 
4China jx 
5China cx 
Team Voyager
1China x` 
2China yq 
3China wjk 
4China baig 
5China laoyt 


Results[edit]

Round Robin[edit]

Standings
1. Fire Phoenix5-110-3
2. LieYING Team4-19-3
3. Team Viper3-48-8
4. Team Voyager2-14-3
5. Clcombat Team2-34-6
6. Team Buffalo2-34-7
7. Team Husky2-56-10
8. Black Knight1-32-7

Cross Table[edit]

Show DuplicatesHide Duplicates
0-2
Oct 16
2-1
Oct 11
0-0
Oct 20
0-2
Oct 13
0-2
Oct 14
0-0
Oct 19
0-0
Oct 20
2-0
Oct 16
2-1
Oct 14
2-0
Oct 17
2-0
Oct 18
1-2
Oct 17
0-0
Oct 20
0-0
Oct 19
1-2
Oct 11
1-2
Oct 14
2-0
Oct 16
2-0
Oct 13
0-2
Oct 12
2-0
Oct 16
0-2
Oct 12
0-0
Oct 20
0-2
Oct 17
0-2
Oct 16
0-2
Oct 18
2-0
Oct 13
2-0
Oct 17
0-0
Oct 20
2-0
Oct 13
0-2
Oct 18
0-2
Oct 13
2-0
Oct 18
0-2
Oct 11
1-2
Oct 14
1-2
Oct 11
2-0
Oct 14
2-1
Oct 17
2-0
Oct 12
0-2
Oct 13
2-0
Oct 11
2-0
Oct 18
0-0
Oct 19
0-0
Oct 19
0-0
Oct 20
0-2
Oct 16
0-2
Oct 17
2-1
Oct 14
0-2
Oct 18
2-0
Oct 12
0-0
Oct 20
0-0
Oct 19
2-0
Oct 12
0-0
Oct 20
2-1
Oct 11
0-0
Oct 19
0-2
Oct 12

Matches[edit]

October 11[edit]
October 12[edit]
October 13[edit]
October 14[edit]
October 16[edit]
October 17[edit]
October 18[edit]
October 18
Clcombat 0
October 18, 2019 - 11:00 CST
Keeper of the Light Centaur Warrunner Skywrath Mage Templar Assassin Chaos Knight
Mirana Tiny Lifestealer Warlock Venomancer
23m08s
Night Stalker Disruptor Rubick Lina Juggernaut
Keeper of the Light Bounty Hunter Treant Protector Ember Spirit Pugna
25m08s
2 Husky
Buffalo 0
October 18, 2019 - 14:00 CST
Mirana Ember Spirit Sand King Naga Siren Silencer
Treant Protector Skywrath Mage Pugna Slardar Pangolier
34m37s
Treant Protector Rubick Centaur Warrunner Leshrac Spectre
Keeper of the Light Beastmaster Ogre Magi Drow Ranger Dazzle
19m16s
2 F Phx
LieYING 2
October 18, 2019 - 17:00 CST
Leshrac Rubick Abaddon Undying Lycan
Skywrath Mage Clockwerk Chaos Knight Silencer Puck
26m37s
Lina Beastmaster Leshrac Ancient Apparition Wraith King
Treant Protector Keeper of the Light Morphling Chaos Knight Axe
23m15s
0 Husky
October 19[edit]
October 19
F Phx -
October 19, 2019 - 11:00 CST
- Voyager
Buffalo -
October 19, 2019 - 14:00 CST
- B.Knight
LieYING -
October 19, 2019 - 17:00 CST
- Voyager
October 20[edit]
October 20
LieYING -
October 20, 2019 - 11:00 CST
- Buffalo
Clcombat -
October 20, 2019 - 14:00 CST
- Voyager
Clcombat -
October 20, 2019 - 17:00 CST
- B.Knight
B.Knight -
October 20, 2019 - 17:00 CST
- Voyager

Playoffs[edit]

Quarterfinals
 
 
 
 
 
 
 
 
Semifinals
 
 
 
 
Finals
 
 


Streams[edit]

References[edit]