Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Epic Challenger League Season 1

[e][h]Epic Challenger League Season 1
League Information
Series:
Epic League
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
CIS CIS
Dates:
Feb 17 - Mar 26, 2020
Teams:
16
Format:
Group Stage
Round-robin
Playoffs
Double-elimination
Prize Pool:
$30,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants:
  • Regular Season: - February 17th - March 8th
    • Round-robin
    • All games are Bo3
      • Winning 2–0 awards 3 points
      • Winning 2–1 awards 2 points
      • Losing 1–2 awards 1 point
      • Losing 0–2 awards no points
    • Top four teams proceed to the Playoffs
  • Playoffs: - March 24th - 26th
    • Double-elimination bracket
    • All matches besides grand final are Bo3
    • Grand final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

$30,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

URSUS Gaming1
1Russia Plov
2Russia USHUSHUSH
3Russia Sedoy
4Russia yoky-
5Russia yol
Substitutes
SUkraine Impest
SRussia Sensibility
Main Roster
Khan
1Kazakhstan Naive-
2Kazakhstan ArrOw
3Belarus chshrct
4Russia yamich
5Kyrgyzstan Puber
Former
SRussia dyrachYO
Main Roster
Team Unique
1Russia agressive child
2Russia Kodos
3Belarus Petushara
4Belarus so bad
5Russia Nofear
Substitutes
SRussia fozzy^^
SKyrgyzstan Askold
SKyrgyzstan StormC4t-
SRussia UnderShock
SRussia gilgir
Main Roster
Totally Spies
1Netherlands Crystallis
2Russia Imba4
3Kazakhstan Samsam
4Kazakhstan b1kA
5Belarus qazer
Substitutes
SKazakhstan hAze
Main Roster
Benz 190E
1Russia Rari
2Kyrgyzstan Askold
3Russia SuperNova
4Russia qoval
5Kazakhstan sad tomat
Substitutes
SRussia danziQ
S 42829529
Main Roster
EXTREMUM
1Russia .Ark
2Russia G
3Kazakhstan Malik
4Russia Velheor
5Kazakhstan BLACKARXANGEL
Substitutes
S
Belarus Sunlight
S
Russia Illidan
Main Roster
1 Majori Edut na Minor was replaced by URSUS Gaming on February 18th.

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Round-robin
1. Team Empire Hope6-112-416p
2. EXTREMUM5-211-416p
3. Khan5-211-515p
4. Benz 190E3-47-810p
5. Nemiga Gaming3-46-89p
6. Team Unique3-47-99p
7. Totally Spies2-55-116p
8. URSUS Gaming1-62-123p

Matches[edit]

Week 1[edit]

Week 2[edit]

Week 3[edit]

Week 4[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Empire Hope
2
March 24, 2020 - 14:00 MSK
Enchantress Rubick Abaddon Wraith King Invoker
Ember Spirit Crystal Maiden Mirana Centaur Warrunner Meepo
20m26s
Rubick Beastmaster Disruptor Naga Siren Dragon Knight
Snapfire Clockwerk Lycan Legion Commander Storm Spirit
41m02s
Khan
0
EXTREMUM
2
March 24, 2020 - 15:55 MSK
Oracle Riki Rubick Mars Necrophos
Nature's Prophet Pangolier Lich Phantom Lancer Dazzle
26m01s
Oracle Death Prophet Grimstroke Doom Mars
Chen Shadow Demon Centaur Warrunner Razor Wraith King
13m57s
Kunkka Disruptor Dazzle Bristleback Broodmother
Lycan Enchantress Phoenix Invoker Razor
21m39s
Benz 190E
1
Upper Bracket Finals
Empire Hope
2
March 24, 2020 - 18:20 MSK
Enchantress Beastmaster Dark Willow Wraith King Queen of Pain
Clockwerk Ancient Apparition Clinkz Legion Commander Dragon Knight
29m44s
Snapfire Riki Tiny Pangolier Monkey King
Timbersaw Oracle Earth Spirit Phantom Lancer Void Spirit
41m48s
EXTREMUM
0
Lower Bracket R1
Khan
2
March 25, 2020 - 15:05 MSK
Ember Spirit Snapfire Dark Seer Earth Spirit Medusa
Nature's Prophet Earthshaker Shadow Demon Wraith King Dazzle
24m51s
Snapfire Clockwerk Bristleback Queen of Pain Faceless Void
Centaur Warrunner Rubick Keeper of the Light Storm Spirit Spectre
39m45s
Benz 190E
0
Lower Bracket Finals
EXTREMUM
1
March 25, 2020 - 17:35 MSK
Timbersaw Bane Nyx Assassin Clinkz Storm Spirit
Ember Spirit Ancient Apparition Earth Spirit Beastmaster Anti-Mage
32m18s
Bane Pugna Abaddon Wraith King Puck
Treant Protector Leshrac Shadow Demon Centaur Warrunner Broodmother
49m53s
Timbersaw Oracle Nyx Assassin Riki Leshrac
Witch Doctor Void Spirit Phoenix Slark Beastmaster
39m18s
Khan
2
Grand Finals
Empire Hope
3
March 26, 2020 - 15:00 MSK
Snapfire Dark Willow Shadow Fiend Wraith King Underlord
Void Spirit Rubick Oracle Queen of Pain Lifestealer
23m06s
Rubick Winter Wyvern Abaddon Wraith King Queen of Pain
Beastmaster Snapfire Shadow Demon Slark Shadow Fiend
23m37s
Snapfire Tiny Faceless Void Pangolier Lina
Timbersaw Nyx Assassin Vengeful Spirit Wraith King Razor
36m19s
Riki Winter Wyvern Disruptor Underlord Kunkka
Beastmaster Snapfire Earth Spirit Wraith King Leshrac
27m20s
Khan
1

External Links[edit]

Streams[edit]

References[edit]