Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Epulze Global Dota 2 League: CIS Division 1

[e][h]Epulze Global Dota 2 League: CIS Division 1
League Information
Series:
Epulze Global Dota 2 League
Organizer:
Version:
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
CIS CIS
Dates:
May 7 - 29, 2020
Teams:
8
Format:
Group Stage
Round-Robin
Playoffs
Double-Elimination
Prize Pool:
$3,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
    • Eight teams from open qualifiers
  • Group Stage - May 7th - May 24th
    • Single round-robin
    • All matches are Bo2
    • Top four teams advance to the Playoffs
    • Bottom four teams are eliminated
  • Playoffs - May 28th - May 29th
    • Double-elimination bracket
    • Grand final is Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

  • Commentator:
    • Belarus Vox (Alexander Voronovich)

Prize Pool[edit]

$3,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

1 Repulse Gaming was signed by Galaxy Team on May 17th, 2020.[1]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Round-robin
1. NOVA6-1-013-1
2. Let'sGoBoys5-1-111-3
3. miaww^^3-3-19-5
4. balawkalar3-1-37-7
5. Galaxy Team3-1-37-7
6. Cascade2-3-27-7
7. Puzzle1-0-62-12
8. Ance0-0-70-14
Hide DuplicatesShow Duplicates
1-1May 72-0May 10W-FFMay 170-2May 24W-FFMay 241-1May 101-1May 7
1-1May 7W-FFMay 212-0May 14W-FFMay 242-0May 212-0May 242-0May 21
0-2May 10FF-WMay 210-2May 70-2May 14FF-WMay 21FF-WMay 21FF-WMay 17
FF-WMay 170-2May 142-0May 7FF-WMay 17FF-WMay 14FF-WMay 17FF-WMay 17
2-0May 24FF-WMay 242-0May 14W-FFMay 172-0May 102-0May 141-1May 10
FF-WMay 240-2May 21W-FFMay 21W-FFMay 140-2May 102-0May 241-1May 14
1-1May 100-2May 24W-FFMay 21W-FFMay 170-2May 140-2May 242-0May 10
1-1May 70-2May 21W-FFMay 17W-FFMay 171-1May 101-1May 140-2May 10

Matches[edit]

May 7[edit]

May 10[edit]

May 14[edit]

May 17[edit]

May 21[edit]

May 24[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
Let'sGoBoys
2
May 28, 2020 - 16:25 MSK
Phoenix Faceless Void Puck Beastmaster Enchantress
Weaver Pangolier Storm Spirit Jakiro Troll Warlord
37m57s
Rubick Void Spirit Chen Anti-Mage Sand King
Grimstroke Enigma Batrider Storm Spirit Phantom Assassin
35m49s
miaww^^
0
NOVA
W
May 28, 2020 - 19:30 MSK
balawkalar received default loss due to no-show.
balawkalar
FF
Upper Bracket Final
Let'sGoBoys
2
May 28, 2020 - 22:00 MSK
Phoenix Enchantress Legion Commander Slark Zeus
Grimstroke Dragon Knight Rubick Troll Warlord Storm Spirit
24m32s
Rubick Shadow Demon Pangolier Tiny Alchemist
Enchantress Dragon Knight Grimstroke Spectre Beastmaster
25m13s
NOVA
0
Lower Bracket R1
miaww^^
0
May 29, 2020 - 14:25 MSK
Ember Spirit Mirana Bane Templar Assassin Riki
Queen of Pain Grimstroke Slardar Abaddon Luna
30m09s
Medusa Vengeful Spirit Grimstroke Necrophos Pudge
Phoenix Morphling Lion Invoker Slardar
37m22s
balawkalar
2
Lower Bracket Final
NOVA
2
May 29, 2020 - 17:15 MSK
Dragon Knight Nature's Prophet Oracle Dark Willow Phantom Lancer
Lion Queen of Pain Keeper of the Light Terrorblade Underlord
28m45s
Ember Spirit Oracle Dark Willow Dragon Knight Doom
Mirana Ogre Magi Sand King Puck Lifestealer
70m35s
Ember Spirit Witch Doctor Dark Willow Templar Assassin Underlord
Rubick Slardar Tusk Puck Terrorblade
35m42s
balawkalar
1
Grand Final
Let'sGoBoys
0
May 29, 2020 - 21:10 MSK
Ember Spirit Enchantress Dark Willow Sand King Wraith King
Grimstroke Dragon Knight Witch Doctor Storm Spirit Spectre
26m15s
Grimstroke Void Spirit Earthshaker Venomancer Juggernaut
Ember Spirit Enchantress Dragon Knight Dark Willow Phantom Lancer
38m05s
Grimstroke Pangolier Sniper Faceless Void Legion Commander
Ember Spirit Enchantress Mars Dark Willow Spectre
23m53s
NOVA
3

External Links[edit]

Streams[edit]

References[edit]