Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Epulze Global Dota 2 League: Middle East & Africa Division 1

[e][h]Epulze Global Dota 2 League: MENA Division 1
League Information
Series:
Epulze Global Dota 2 League
Organizer:
Version:
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
Africa Africa
Dates:
May 9 - 29, 2020
Teams:
8
Format:
Group Stage
Round-Robin
Playoffs
Double-Elimination
Prize Pool:
$1,500 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
    • Eight teams from open qualifiers
  • Group Stage - May 9th - May 25th
    • Single round-robin
    • All matches are Bo2
    • Top four teams advance to the Playoffs
    • Bottom four teams are eliminated
  • Playoffs - May 27th - May 29th
    • Double-elimination bracket
    • All matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

$1,500 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Round-robin
1. BendOver6-1-09-1
2. Sinister54-3-07-3
3. Energy eSports4-2-18-4
4. Smurfs and Funky4-1-25-5
5. Mawzsports2-2-32-8
6. White Rabbit Gaming2-1-41-9
7. eXdee Gaming0-0-70-14
7. Weebos0-0-70-14
Hide DuplicatesShow Duplicates
W-FFMay 231-1May 212-0May 182-0May 142-0May 18
FF-WMay 23FF-WMay 250-2May 141-1May 250-2May 9
1-1May 21W-FFMay 251-1May 92-0May 211-1May 14
0-2May 182-0May 141-1May 92-0May 90-2May 11
0-2May 141-1May 250-2May 210-2May 91-1May 11
0-2May 182-0May 91-1May 142-0May 111-1May 11
1 eXdee Gaming and Weebos received default loss on all matches.

Matches[edit]

May 9[edit]

May 11[edit]

May 14[edit]

May 18[edit]

May 21[edit]

May 23[edit]

May 25[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket R1
BendOver
2
May 27, 2020 - 20:30 SAST
Grimstroke Ember Spirit Tusk Windranger Death Prophet
Vengeful Spirit Rubick Night Stalker Slark Queen of Pain
41m00s
Ember Spirit Keeper of the Light Sand King Leshrac Shadow Fiend
Bloodseeker Witch Doctor Grimstroke Juggernaut Sniper
65m08s
Smurfs and Funky
0
Energy eSports
0
May 27, 2020 - 16:10 SAST
Death Prophet Oracle Nyx Assassin Spectre Viper
Snapfire Clockwerk Drow Ranger Underlord Templar Assassin
27m24s
Grimstroke Void Spirit Rubick Wraith King Queen of Pain
Lich Clockwerk Faceless Void Axe Invoker
44m30s
Sinister5
2
Upper Bracket Final
BendOver
2
May 28, 2020 - 18:15 SAST
Grimstroke Lina Legion Commander Anti-Mage Kunkka
Ember Spirit Jakiro Spirit Breaker Troll Warlord Enigma
37m58s
Io Rubick Troll Warlord Centaur Warrunner Shadow Fiend
Jakiro Dark Seer Earth Spirit Kunkka Phantom Assassin
38m07s
Phoenix Centaur Warrunner Winter Wyvern Troll Warlord Lina
Grimstroke Lifestealer Snapfire Batrider Storm Spirit
48m57s
Sinister5
1
Lower Bracket R1
Smurfs and Funky
1
May 28, 2020 - 15:15 SAST
Void Spirit Grimstroke Lina Slark Omniknight
Queen of Pain Lich Earthshaker Wraith King Monkey King
32m16s
Grimstroke Bounty Hunter Batrider Juggernaut Keeper of the Light
Pugna Dragon Knight Oracle Phantom Lancer Pangolier
33m01s
Mars Treant Protector Rubick Bloodseeker Storm Spirit
Lycan Bane Tusk Templar Assassin Puck
34m02s
Energy eSports
2
Lower Bracket Final
Sinister5
1
May 28, 2020 - 22:45 SAST
Grimstroke Spirit Breaker Anti-Mage Enigma Earth Spirit
Void Spirit Bane Phoenix Troll Warlord Lone Druid
40m42s
Lich Mars Dark Willow Legion Commander Riki
Grimstroke Void Spirit Tusk Juggernaut Templar Assassin
33m44s
Spirit Breaker Enigma Lich Templar Assassin Ursa
Dragon Knight Ancient Apparition Rubick Wraith King Huskar
46m47s
Energy eSports
2
Grand Final
BendOver
2
May 29, 2020 - 15:00 SAST
Phoenix Jakiro Sand King Phantom Lancer Death Prophet
Kunkka Shadow Demon Snapfire Juggernaut Puck
36m34s
Lina Ogre Magi Windranger Shadow Fiend Anti-Mage
Kunkka Ancient Apparition Shadow Demon Wraith King Templar Assassin
36m47s
Energy eSports
0

External Links[edit]

Streams[edit]

References[edit]