Four04 Esports Dota2 MENA Tournament

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Four04 Esports Dota2 MENA Tournament
League Information
Organizer:
Four04 Esports
Sponsor:
Version:
Server:
Luxembourg/Dubai
Type:
Online
Location:
Middle East Middle East
Dates:
Dec 3 - 12, 2020
Teams:
8
Format:
Double-elimination playoffs
Prize Pool:
50,000د.إ AED
(≃ $13,615 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Participants
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • Grand Final is Bo5, all other matches are Bo3

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Nov 18, 2020: 1 AED ≃ 0.27229 USD.)

Participants[edit]

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
Team Lebanon
2
December 4, 2020 14:06 CET
Snapfire Timbersaw Mirana Spectre Elder Titan
Earth Spirit Sand King Shadow Demon Shadow Fiend Sven
29m11s
Void Spirit Mirana Winter Wyvern Slardar Phantom Assassin
Tiny Crystal Maiden Magnus Anti-Mage Storm Spirit
26m03s
Yolo Knight
0
Taigun E-Sport
0
December 3, 2020 17:00 CET
Default
Undying Morphling Earthshaker Chaos Knight Kunkka
Mars Lina Crystal Maiden Monkey King Tiny
50m51s
Afromawzeh
2
Team Revenge Gaming
0
December 4, 2020 14:12 CET
Rubick Magnus Lich Troll Warlord Tiny
Slardar Lina Phantom Assassin Snapfire Morphling
32m43s
Void Spirit Sven Lina Shadow Demon Shadow Fiend
Omniknight Phantom Assassin Dark Willow Mars Death Prophet
24m18s
Syrian Dream
2
Among Us TI Winners
2
December 3, 2020 17:00 CET
Snapfire Ember Spirit Centaur Warrunner Dark Willow Anti-Mage
Phoenix Tiny Lifestealer Chaos Knight Death Prophet
26m19s
Phoenix Rubick Axe Troll Warlord Batrider
Sven Io Undying Tusk Abaddon
19m03s
BendOver
0
Upper Bracket Round 2
Team Lebanon
FF
December 5, 2020 14:30 CET
Afromawzeh
W
Syrian Dream
2
December 5, 2020 14:05 CET
Snapfire Ember Spirit Sven Invoker Undying
Phoenix Void Spirit Rubick Terrorblade Axe
41m04s
Magnus Lifestealer Invoker Lina Templar Assassin
Snapfire Sven Legion Commander Tusk Zeus
31m25s
Among Us TI Winners
0
Upper Bracket Final
Afromawzeh
0
December 11, 2020 15:15 CET
Rubick Faceless Void Lich Sand King Ember Spirit
Magnus Phantom Assassin Lina Puck Doom
54m35s
Rubick Faceless Void Void Spirit Lich Zeus
Lina Phantom Assassin Invoker Ember Spirit Clockwerk
44m33s
Syrian Dream
2
Lower Bracket Round 1
Yolo Knight
2
December 4, 2020 17:03 CET
Tiny Treant Protector Void Spirit Tusk Clinkz
Viper Clockwerk Invoker Morphling Sand King
41m55s
Rubick Timbersaw Puck Troll Warlord Templar Assassin
Magnus Mirana Slardar Anti-Mage Zeus
30m55s
Taigun E-Sport
0
Team Revenge Gaming
1
December 4, 2020 17:05 CET
Viper Earth Spirit Vengeful Spirit Phantom Lancer Tiny
Slardar Lina Undying Drow Ranger Zeus
36m23s
Tusk Io Juggernaut Tiny Doom
Lina Mars Snapfire Faceless Void Undying
35m06s
Omniknight Phantom Assassin Rubick Tidehunter Ember Spirit
Void Spirit Lina Phoenix Terrorblade Pugna
31m29s
BendOver
2
Lower Bracket Round 2
Among Us TI Winners
0
December 5, 2020 17:10 CET
Faceless Void Snapfire Rubick Timbersaw Earth Spirit
Magnus Lina Sand King Phantom Assassin Storm Spirit
33m05s
Magnus Phantom Assassin Skywrath Mage Viper Mars
Rubick Timbersaw Undying Spectre Windranger
42m01s
Yolo Knight
2
Team Lebanon
2
December 5, 2020 17:00 CET
Magnus Troll Warlord Keeper of the Light Sven Zeus
Slardar Lina Omniknight Phantom Assassin Doom
25m14s
Magnus Timbersaw Crystal Maiden Phantom Assassin Legion Commander
Void Spirit Troll Warlord Undying Batrider Rubick
19m12s
BendOver
0
Lower Bracket Round 3
Yolo Knight
1
December 10, 2020 17:05 CET
Magnus Sven Void Spirit Rubick Death Prophet
Omniknight Winter Wyvern Tidehunter Batrider Slark
30m31s
Slardar Rubick Spectre Undying Puck
Magnus Mars Phoenix Enchantress Drow Ranger
32m40s
Earth Spirit Faceless Void Death Prophet Enigma Viper
Void Spirit Io Witch Doctor Spectre Zeus
54m15s
Team Lebanon
2
Lower Bracket Final
Afromawzeh
1
December 11, 2020 18:40 CET
Rubick Timbersaw Crystal Maiden Phantom Assassin Puck
Mars Void Spirit Enchantress Mirana Faceless Void
41m45s
Rubick Void Spirit Treant Protector Slardar Arc Warden
Phoenix Timbersaw Undying Drow Ranger Tiny
31m36s
Mars Tiny Oracle Phantom Assassin Pugna
Undying Snapfire Faceless Void Keeper of the Light Sven
51m13s
Team Lebanon
2
Grand Final
Syrian Dream
0
December 12, 2020 14:10 CET
Phantom Assassin Omniknight Puck Tiny Morphling
Void Spirit Phoenix Oracle Spectre Dragon Knight
32m58s
Invoker Phantom Assassin Tusk Grimstroke Zeus
Lina Oracle Io Tidehunter Troll Warlord
27m04s
Snapfire Viper Void Spirit Morphling Shadow Shaman
Phantom Assassin Oracle Omniknight Bristleback Elder Titan
29m34s
Team Lebanon
3

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageEnglish Speaking
Streams

References[edit]