Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

FroggedTV League Season 6

[e][h]FroggedTV League Season 6
League Information
Series:
FroggedTV League FroggedTV League
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
France France
Dates:
Oct 11 - Dec 19, 2020
Teams:
8
Format:
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
€3,000 EUR
(≃ $3,557 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group Stage
    • Single round-robin
    • All matches are Bo2
    • Top four teams advance to the playoffs
    • 5th and 6th place are eliminated but invited for next season
    • Bottom two teams are eliminated
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • All matches except Grand Final are Bo3
    • Grand Final is Bo5

Broadcast Talent[edit]

Prize Distribution[edit]

€3,000 EUR (≃$3,557 USD) is spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Oct 25, 2020: 1 EUR ≃ 1.1856 USD.)

Participating Teams[edit]

Zero Respect
1France Cry
2France Joraal
3France Snow
4France Sky
5France Dayshi
Taigun E-Sport
1Algeria Chase
2Algeria Paradox
3Algeria Raydn
4Algeria Merouane
5Algeria Spy
Substitutes
SAlgeria Kinder
SAlgeria MistaKe-
Main Roster
Les Retraités
1Serbia mafke7
2France Nikki
3Switzerland FRANII
4France Windstorm
5France Sylvanas
Substitutes
SFrance Kronos
Main Roster
5Comrades
1Belgium Yuma
2Turkey Neqroman
3Germany TheBloodySky
4France Tib
5Belgium Davai Lama
Substitutes
SFrance JELLEC
SFrance matrice
SGermany Hwa
Main Roster
Erethia
1France Kill'Sponge-
2South Korea Crio_J
3France Sama
4Belgium sebouille11
5France SOVERSOUL
Substitutes
SFrance Nikki
Main Roster

Group Stage[edit]

Matches[edit]

Week 1[edit]
Week 1
CTD 2
October 11, 2020 - 18:00 CEST
Lich Faceless Void Rubick Slardar Shadow Fiend
Earth Spirit Sand King Oracle Morphling Sven
33m31s
Grimstroke Sand King Lion Morphling Ursa
Lich Underlord Phoenix Riki Queen of Pain
38m59s
0 obm
ZR 2
October 11, 2020 - 18:00 CEST
Snapfire Rubick Spirit Breaker Terrorblade Puck
Disruptor Clockwerk Underlord Troll Warlord Clinkz
26m59s
Rubick Chaos Knight Undying Oracle Storm Spirit
Grimstroke Lich Mars Phantom Lancer Ember Spirit
28m00s
0 Ere
Taigun 0
October 11, 2020 - 21:00 CEST
Treant Protector Phoenix Ursa Pugna Outworld Devourer
Tiny Juggernaut Snapfire Venomancer Zeus
32m15s
Rubick Sand King Grimstroke Slark Shadow Fiend
Enchantress Jakiro Mars Anti-Mage Ember Spirit
27m06s
2 5C
LR 1
October 11, 2020 - 21:00 CEST
Undying Sven Nyx Assassin Windranger Morphling
Snapfire Batrider Terrorblade Grimstroke Tiny
23m14s
Earth Spirit Phoenix Clockwerk Lifestealer Zeus
Snapfire Phantom Assassin Windranger Vengeful Spirit Queen of Pain
52m30s
1 AH
Week 2[edit]
Week 2
Taigun 2
October 18, 2020 - 17:00 CEST
Treant Protector Phoenix Drow Ranger Nyx Assassin Kunkka
Sand King Vengeful Spirit Snapfire Phantom Lancer Lycan
27m49s
Vengeful Spirit Bloodseeker Slark Clockwerk Shadow Fiend
Earth Spirit Tidehunter Oracle Ursa Zeus
29m37s
0 obm
LR 0
October 18, 2020 - 18:00 CEST
Crystal Maiden Mirana Underlord Juggernaut Invoker
Clockwerk Disruptor Venomancer Phantom Assassin Kunkka
58m13s
Witch Doctor Snapfire Slardar Lifestealer Lina
Tusk Silencer Juggernaut Chaos Knight Puck
49m50s
2 Ere
AH 1
October 18, 2020 - 18:00 CEST
Grimstroke Oracle Pangolier Medusa Ember Spirit
Tiny Enchantress Chaos Knight Void Spirit Morphling
40m29s
Grimstroke Pangolier Lich Juggernaut Batrider
Snapfire Tiny Venomancer Sven Clockwerk
39m29s
1 5C
CTD 0
October 18, 2020 - 21:00 CEST
Snapfire Lina Spirit Breaker Kunkka Juggernaut
Tusk Lycan Jakiro Slardar Void Spirit
29m51s
Lich Faceless Void Tusk Night Stalker Morphling
Snapfire Rubick Underlord Luna Mirana
21m16s
2 ZR
Week 3[edit]
Week 3
CTD 1
October 25, 2020 - 16:01 CET
Rubick Ancient Apparition Slardar Riki Timbersaw
Snapfire Undying Drow Ranger Mars Tiny
50m26s
Ancient Apparition Rubick Anti-Mage Silencer Doom
Chaos Knight Phoenix Ogre Magi Ember Spirit Meepo
41m25s
1 Taigun
LR 0
October 25, 2020 - 18:00 CET
Snapfire Underlord Winter Wyvern Spectre Tiny
Io Chaos Knight Rubick Nyx Assassin Mirana
27m22s
Phoenix Magnus Clockwerk Phantom Assassin Shadow Shaman
Vengeful Spirit Luna Chen Storm Spirit Tidehunter
24m24s
2 ZR
AH -- obm
5C -- Ere
Week 4[edit]
Week 4
CTD -- LR
AH -- Taigun
5C -- ZR
Ere -- obm
Week 5[edit]
Week 5
CTD -- AH
5C -- LR
Ere -- Taigun
obm -- ZR
Week 6[edit]
Week 6
CTD -- 5C
Ere -- AH
obm -- LR
ZR -- Taigun
Week 7[edit]
Week 7
CTD -- Ere
obm -- 5C
ZR -- AH
Taigun -- LR

Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
TBD
TBD
TBD
TBD
Upper Bracket Final
TBD
TBD
Lower Bracket Round 1
TBD
TBD
Lower Bracket Final
TBD
TBD
Grand Final
TBD
TBD

Additional Content[edit]

Streams[edit]

LanguageFrance
Streams

References[edit]