G-1 Champions League Season 5 Western Qualifiers


[e][h]G-1 Champions League Season 5 Western Qualifier
League Information
Type:
Online
Location:
World World
Dates:
Apr 14 - 29, 2013
Teams:
12
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Phase One
    • 8 Teams compete in a single elimination bracket.
    • The top 4 teams qualify for Phase Two.
  • Phase Two
    • The 4 qualified and 4 invited teams play in a double elimination bracket.
    • The top 2 teams (finalists) will qualify for the main event.

Participating Teams[edit]

Phase One Teams
Virtus.pro Team Empire Evil Geniuses Team Dignitas
QPAD Red Pandas Absolute Legends mousesports Kaipi
Phase Two Invites
Natus Vincere Alliance Fnatic.EU Team Liquid

Schedule[edit]

New schedule:[2][3]

  • Phase One
    • Round 1
      • Sunday April 14th, 10:00 CEST (GMT+2)
      • Sunday April 14th, 14:00 CEST (GMT+2)
      • Monday April 15th, 10:00 CEST (GMT+2)
      • Monday April 15th, 14:00 CEST (GMT+2)
      • Saturday April 20th, 10:00 CEST (GMT+2)
  • Phase Two
    • Winner's Round 1
      • Tuesday April 23rd, 10:00 CEST (GMT+2): EG vs Liquid
      • Wednesday April 24th, 10:00 CEST (GMT+2): mouz vs Alliance
      • Wednesday April 24th, 14:00 CEST (GMT+2): Dignitas vs Na`Vi
      • Wednesday April 24th, 14:00 CEST (GMT+2): Kaipi vs fnatic (not streamed)
    • Loser's Round 1
      • Thursday April 25th, 10:00 CEST (GMT+2)
      • Thursday April 25th, 14:00 CEST (GMT+2)
    • Winner's Round 2
      • Friday April 26th, 10:00 CEST (GMT+2)
      • Friday April 26th, 14:00 CEST (GMT+2)
    • Loser's Round 2
      • Saturday April 27th, 10:00 CEST (GMT+2)
      • Saturday April 27th, 14:00 CEST (GMT+2)
    • Loser's Round 3
      • Sunday April 28th, 10:00 CEST (GMT+2)
    • Winner's Finals
      • Sunday April 28th, 14:00 CEST (GMT+2)
    • Loser's Finals
      • Monday April 29th, 14:00 CEST (GMT+2)

Results[edit]

Phase One Round 1
Evil Geniuses
0
April 14, 2013 - 10:15 CEST
Batrider Lone Druid Puck Shadow Demon Alchemist
Magnus Rubick Nature's Prophet Vengeful Spirit Faceless Void
54m46s
Batrider Gyrocopter Lone Druid Bane Tidehunter
Nyx Assassin Vengeful Spirit Nature's Prophet Dark Seer Phantom Lancer
17m33s
Absolute Legends
2
Kaipi
2
Team Empire
0
Virtus.pro
1
mousesports
2
QPAD Red Pandas
1
Team Dignitas
2
Phase Two Round 1
Team Liquid
1
April 23, 2013 - 04:25 CEST
Batrider Rubick Gyrocopter Queen of Pain Chen
Io Magnus Dark Seer Bane Sven
61m09s
Keeper of the Light Magnus Clockwerk Rubick Gyrocopter
Io Nature's Prophet Tiny Tidehunter Chen
42m04s
Nyx Assassin Weaver Clockwerk Rubick Shadow Fiend
Lifestealer Keeper of the Light Gyrocopter Undying Templar Assassin
36m13s
Evil Geniuses
2
Fnatic.EU
2
April 24, 2013 - 14:37 CEST
Lifestealer Bane Lone Druid Night Stalker Undying
Nyx Assassin Leshrac Nature's Prophet Tinker Ursa
39m27s
43m46s
Bane Dark Seer Chen Dragon Knight Puck
Magnus Clockwerk Nyx Assassin Gyrocopter Shadow Demon
38m59s
Kaipi
1
Alliance
2
April 24, 2013 - 10:26 CEST
Magnus Nature's Prophet Chen Windranger Anti-Mage
Lifestealer Rubick Gyrocopter Queen of Pain Lion
35m01s
Nature's Prophet Shadow Demon Luna Axe Dazzle
Magnus Lifestealer Rubick Jakiro Weaver
15m52s
mousesports
0
Natus Vincere
2
April 24, 2013 - 14:14 CEST
Magnus Gyrocopter Lone Druid Lina Ogre Magi
Dark Seer Rubick Luna Enigma Templar Assassin
35m45s
Keeper of the Light Magnus Rubick Juggernaut Clinkz
Lifestealer Lone Druid Storm Spirit Shadow Shaman Undying
17m30s
Magnus Rubick Lifestealer Jakiro Templar Assassin
Io Tiny Queen of Pain Clockwerk Treant Protector
33m26s
Team Dignitas
1
Winner's Semifinals
Evil Geniuses
0
April 26, 2013 - 10:18 CEST
Gyrocopter Lone Druid Dark Seer Lion Templar Assassin
Keeper of the Light Nyx Assassin Storm Spirit Clockwerk Anti-Mage
52m34s
Keeper of the Light Bane Phantom Lancer Beastmaster Clockwerk
Batrider Lifestealer Storm Spirit Lina Visage
44m52s
Fnatic.EU
2
Alliance
2
April 26, 2013 - 14:24 CEST
33m55s
Magnus Keeper of the Light Phantom Lancer Clockwerk Lion
Batrider Rubick Storm Spirit Jakiro Anti-Mage
57m29s
Batrider Chen Nature's Prophet Windranger Alchemist
Rubick Magnus Anti-Mage Jakiro Tinker
42m48s
Natus Vincere
1
Upper bracket Finals
Fnatic.EU
0
April 28, 2013 - 14:19 CEST
Magnus Gyrocopter Dark Seer Tidehunter Weaver
Lone Druid Chen Rubick Shadow Fiend Beastmaster
26m11s
Keeper of the Light Phantom Lancer Bane Storm Spirit Clockwerk
Lifestealer Nature's Prophet Leshrac Shadow Demon Juggernaut
44m46s
Alliance
2

 

 

Lower bracket R1
Team Liquid
2
April 25, 2013 - 10:17 CEST
Bane Clockwerk Lifestealer Lina Templar Assassin
Keeper of the Light Magnus Phantom Lancer Rubick Lone Druid
20m49s
Nyx Assassin Templar Assassin Clockwerk Luna Enchantress
Lifestealer Magnus Venomancer Visage Faceless Void
26m12s
Kaipi
0
mousesports
1
April 25, 2013 - 08:13 CEST
Magnus Lone Druid Lifestealer Bane Lina
Dark Seer Rubick Luna Templar Assassin Chen
18m51s
Magnus Keeper of the Light Phantom Lancer Clockwerk Lion
Dark Seer Rubick Templar Assassin Tiny Enigma
31m31s
Magnus Clockwerk Phantom Lancer Jakiro Shadow Demon
Dark Seer Rubick Luna Undying Gyrocopter
43m10s
Team Dignitas
2
Lower bracket R2
Natus Vincere
0
April 27, 2013 - 10:13 CEST
Keeper of the Light Rubick Phantom Lancer Queen of Pain Brewmaster
Lifestealer Shadow Demon Storm Spirit Lina Beastmaster
31m01s
Rubick Bane Storm Spirit Juggernaut Lone Druid
Lifestealer Shadow Demon Clockwerk Templar Assassin Chen
25m57s
Team Liquid
2
Evil Geniuses
2
April 27, 2013 - 08:17 CEST
Lifestealer Rubick Storm Spirit Ancient Apparition Clinkz
Magnus Luna Bane Chen Warlock
41m59s
Batrider Rubick Templar Assassin Jakiro Juggernaut
Io Chaos Knight Puck Beastmaster Weaver
43m16s
Team Dignitas
0
Lower bracket R3
Team Liquid
2
April 28, 2013 - 04:15 CEST
Nyx Assassin Clockwerk Gyrocopter Dark Seer Shadow Demon
Lifestealer Rubick Templar Assassin Nature's Prophet Jakiro
36m27s
Nyx Assassin Templar Assassin Clockwerk Lina Luna
Magnus Rubick Phantom Lancer Venomancer Broodmother
45m34s
Evil Geniuses
0
Lower bracket Finals
Fnatic.EU
0
April 29, 2013 - 14:29 CEST
Lone Druid Magnus Chen Juggernaut Crystal Maiden
Nyx Assassin Dark Seer Templar Assassin Luna Enchantress
18m54s
Batrider Nature's Prophet Leshrac Ogre Magi Sven
Nyx Assassin Dark Seer Gyrocopter Rubick Clockwerk
63m47s
Team Liquid
2
Qualified Teams
Alliance
Q
Team Liquid
Q

Detailed Results[edit]

Phase One[edit]

See Phase One Detailed Results.

Phase Two[edit]

Winner's Round 1[edit]

See Phase Two Winner's Round 1 Detailed Results.

Loser's Round 1[edit]

See Phase Two Loser's Round 1 Detailed Results.

Winner's Round 2[edit]

Evil Geniuses 0 2 Fnatic.EU
Alliance 2 1 Natus Vincere

Loser's Round 2[edit]

Natus Vincere 0 2 Team Liquid
Evil Geniuses 2 0 Team Dignitas

Loser's Round 3[edit]

Team Liquid 2 0 Evil Geniuses

Finals[edit]

Winner's Finals[edit]
Fnatic.EU 0 2 Alliance
Loser's Finals[edit]
Fnatic.EU 0 2 Team Liquid

References[edit]

  1. https://tl.net/forum/viewmessage.php?topic_id=406679
  2. "Tezzeret" (2013-04-16). "G-1 League Western qualifiers postponed (Update)". joinDOTA.com. Retrieved 2013-04-19.
  3. Eric "reinnnn" Khor (2013-04-23). "G-1 League back with new schedule". GosuGamers.net. Retrieved 2013-04-23.
  4. Sovann "Skim" Kim (2013-04-22). "EG replaces aL in G-1 League". GosuGamers.net. Retrieved 2013-04-22.