GESC: Indonesia Dota2 Minor - Europe Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]GESC: Indonesia Dota2 Minor - Europe Qualifier
League Information
Series:
GESC Global Electronic Sports Championship
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Teams:
4
Format:
Double-Elimination Bracket
Start Date:
2018-02-10
End Date:
2018-02-12
Liquipedia Tier:
Links

The Europe Qualifier consists of four teams competing for one spot in the GESC: Indonesia Dota2 Minor.

Format[edit]

  • Four Direct Invite Teams[1]
  • Four Teams in a Double-elimination Bracket
  • All Matches other than Finals are Bo3
  • Finals are Bo5
  • Winner qualifies to Main tournament.

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

Team Kinguin[1]
1Poland Exotic_Deer 
2Poland Nisha 
3Poland Patos 
4Poland eL lisasH 
5Poland kacor 
The Final Tribe[1]
1Sweden NoX 
2Sweden Era 
3Sweden jonassomfan 
4Sweden Pablo 
5Sweden Handsken 
PENTA Sports[1]
1Slovakia oliver 
2Romania w33 
3Finland Buugi 
4Croatia dnz 
5Germany rmN- 
Double Dimension1[1]
1Russia Ditya Ra 
2Sweden Xcalibur 
3Ukraine Mag~ 
4Bosnia and Herzegovina MiLAN 
5Belarus j4 
1 Planet Dog was signed by Double Dimension on 06 February 2018.[2]

Results[edit]

Semifinals
Team Kinguin
1
10 February 2018 - 17:00 CET
Clockwerk Ancient Apparition Shadow Fiend Omniknight Vengeful Spirit
Witch Doctor Lycan Queen of Pain Rubick Enigma
30m51s
Bane Bounty Hunter Underlord Gyrocopter Tinker
Witch Doctor Lycan Earth Spirit Death Prophet Batrider
35m15s
Tiny Night Stalker Disruptor Queen of Pain Medusa
Dazzle Clockwerk Tidehunter Viper Phantom Lancer
43m03s
The Final Tribe
2
PENTA Sports
2
10 February 2018 - 20:00 CET
Disruptor Razor Tidehunter Tusk Chaos Knight
Rubick Lycan Earth Spirit Batrider Sniper
43m05s
Omniknight Leshrac Tusk Gyrocopter Queen of Pain
Rubick Razor Tiny Io Sven
32m23s
Double Dimension
0
Winners' Finals
The Final Tribe
2
11 February 2018 - 17:00 CET
Tiny Dazzle Elder Titan Death Prophet Faceless Void
Tusk Disruptor Tidehunter Gyrocopter Storm Spirit
37m04s
Witch Doctor Viper Rubick Gyrocopter Batrider
Dragon Knight Leshrac Clockwerk Shadow Fiend Lifestealer
52m37s
Witch Doctor Lycan Night Stalker Dragon Knight Razor
Tidehunter Shadow Shaman Kunkka Gyrocopter Meepo
18m33s
PENTA Sports
1
Losers' Round 1
Team Kinguin
0
11 February 2018 - 14:00 CET
Night Stalker Witch Doctor Enchantress Phantom Lancer Viper
Bane Elder Titan Pugna Sand King Shadow Fiend
27m00s
Tusk Ancient Apparition Dragon Knight Outworld Devourer Tiny
Rubick Lycan Tidehunter Nyx Assassin Leshrac
39m48s
Double Dimension
2
Losers' Finals
PENTA Sports
2
12 February 2018 - 16:00 CET
Clockwerk Witch Doctor Dragon Knight Lifestealer Batrider
Rubick Sand King Shadow Fiend Chen Phantom Lancer
28m50s
Omniknight Razor Tusk Shadow Shaman Outworld Devourer
Rubick Terrorblade Puck Chen Tiny
29m03s
Witch Doctor Lycan Tusk Beastmaster Tinker
Clockwerk Shadow Fiend Tidehunter Winter Wyvern Tiny
47m07s
Double Dimension
1
Grand Finals
The Final Tribe
3
12 February 2018 - 19:00 CET
Witch Doctor Lycan Tiny Outworld Devourer Earth Spirit
Ancient Apparition Tusk Tidehunter Lifestealer Storm Spirit
30m20s
Tiny Tusk Shadow Shaman Gyrocopter Enigma
Ancient Apparition Sand King Underlord Lifestealer Storm Spirit
37m09s
Witch Doctor Tidehunter Elder Titan Chaos Knight Gyrocopter
Tusk Lycan Disruptor Beastmaster Invoker
21m43s
Ancient Apparition Tiny Gyrocopter Clockwerk Tidehunter
Witch Doctor Razor Leshrac Venomancer Puck
58m50s
PENTA Sports
1


Streams[edit]


References[edit]

  1. 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 GESChampionship (2018-02-09). "Our China and Europe Regional Qualifier will go LIVE in a few hours.". Twitter. Retrieved 2018-03-02.
  2. Rio PD (06 February 2018). "Double Dimension". Retrieved 06 February 2018.