GESC: Indonesia Dota2 Minor - South America Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki



[e][h]GESC: Indonesia Dota2 Minor - South America Qualifier
League Information
Series:
GESC Global Electronic Sports Championship
Organizer:
Version:
Server:
Brazil
Type:
Online
Location:
South America South America
Teams:
4
Format:
Double-elimination Bracket
Start Date:
2018-01-06
End Date:
2018-01-08
Liquipedia Tier:
Links

The South America Qualifier consists of four teams competing for one spot in the GESC: Indonesia Dota2 Minor.

Format[edit]

  • Four Direct Invite Teams[1]
  • Four Teams in a Double-elimination Bracket
  • All Matches other than Finals are Bo3
  • Finals are Bo5
  • Winner qualifies to Main tournament.

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

SG e-sports
1Brazil Costabile 
2Brazil 4dr 
3Brazil Liposa 
4Brazil Thiolicor 
5Brazil Bardo 
T Show.Rising
1Brazil Therence 
2Brazil Cys 
3Brazil H1Jack 
4Brazil 444 
5Brazil Lolingblue 
Mad Kings
1Peru Benjaz 
2Peru Atun 
3Peru Greedy 
4Ecuador sl4d1n- 
5Peru Kaze 
Infamous
1Peru Kotarō Hayama 
2Argentina Papita 
3Peru StingeR 
4Peru Scofield 
5Peru Accel 

Results[edit]

Semifinals
SG e-sports
2
6 January 2018 - 20:00BRT
Puck Dark Seer Witch Doctor Slark Tusk
Bounty Hunter Bane Tidehunter Juggernaut Ember Spirit
40m13s
Bounty Hunter Dark Seer Witch Doctor Lycan Tinker
Omniknight Shadow Demon Kunkka Bloodseeker Storm Spirit
24m51s
T Show.Rising
0
Mad Kings
0
6 January 2018 - 22:00 BRT
Rubick Puck Sand King Monkey King Arc Warden
Omniknight Ogre Magi Tiny Earth Spirit Lone Druid
40m35s
Shadow Shaman Clockwerk Tidehunter Weaver Broodmother
Shadow Demon Sand King Rubick Outworld Devourer Luna
19m30s
Infamous
2
Winners' Finals
SG e-sports
2
7 January 2018 - 19:00 BRT
Pudge Shadow Shaman Dark Seer Lycan Arc Warden
Tusk Witch Doctor Doom Bloodseeker Medusa
34m05s
Omniknight Clockwerk Shadow Shaman Medusa Drow Ranger
Bane Elder Titan Tiny Beastmaster Shadow Fiend
33m19s
Witch Doctor Kunkka Dragon Knight Batrider Terrorblade
Clockwerk Winter Wyvern Puck Lifestealer Shadow Fiend
46m23s
Infamous
1
Losers' Round 1
T Show.Rising
0
7 January 2018 - 22:00 BRT
Sand King Winter Wyvern Tiny Dark Seer Sniper
Shadow Shaman Bounty Hunter Doom Juggernaut Outworld Devourer
22m51s
Shadow Shaman Batrider Bounty Hunter Tinker Gyrocopter
Rubick Tiny Ogre Magi Abaddon Storm Spirit
44m31s
Mad Kings
2
Losers' Finals
Infamous
2
8 January 2018 - 18:00 BRT
Elder Titan Tiny Shadow Demon Sand King Shadow Fiend
Shadow Shaman Puck Kunkka Dragon Knight Templar Assassin
23m49s
Tiny Witch Doctor Earth Spirit Phantom Lancer Nyx Assassin
Shadow Shaman Doom Bounty Hunter Tinker Sven
22m52s
Elder Titan Winter Wyvern Shadow Demon Medusa Drow Ranger
Tiny Ogre Magi Doom Tinker
34m07s
Mad Kings
1
Grand Finals
SG e-sports
1
8 January 2018 - 19:30 EST
Omniknight Clockwerk Shadow Shaman Razor Slark
Elder Titan Bane Beastmaster Tiny Death Prophet
25m54s
Witch Doctor Dark Seer Kunkka Weaver Queen of Pain
Clockwerk Jakiro Sand King Lifestealer Phantom Lancer
43m30s
Pudge Witch Doctor Batrider Queen of Pain Bloodseeker
Tusk Winter Wyvern Phantom Lancer Puck Doom
32m37s
Witch Doctor Pudge Puck Shadow Fiend Lycan
Tusk Shadow Demon Dragon Knight Omniknight Viper
43m13s
Infamous
3


Streams[edit]

Reference[edit]

  1. GESChampionship (2018-01-06). "Our 2nd regional qualifiers (South America) is now on!". Twitter. Retrieved 2018-03-02.