Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

GG.Bet Hamburg Invitational

[e][h]GG.Bet Hamburg Invitational
League Information
Organizer:
Maincast
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
CIS CIS
Dates:
Sep 15 - 19, 2019
Teams:
8
Format:
GSL Group Stage
Single Elimination Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • 7 invited teams[1]
  • 1 team from open qualifier
  • Group Stage
    • Two groups of four teams
    • Double-elimination (GSL) format with matches played in Bo3.
    • Top two from each group advance to Playoffs.
  • Playoffs
    • Four teams play in a single-elimination bracket
    • All matches are in Bo3.

Broadcast Talent[edit]

  • Analysts:[3]
    • Ukraine Goblak (Artur Kostenko)
    • Russia PGG (Vladimir Anosov)
    • Russia TpoH (Maxim Vernikov)

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

Winstrike Team[1]
1Russia Cooman 
2Ukraine Iceberg 
3Russia nongrata 
4Ukraine Lil 
5Russia Nofear 
Gambit Esports[1]
1
 Kyrgyzstan dream`
2ZZZZZ
 Russia gpk
3ZZZZZ
 Russia Shachlo
4ZZZZZ
 Kazakhstan XSvamp1Re
5ZZZZZ
 Belarus fng
Team Singularity[1]
1Sweden Xcalibur 
2Jordan MagE- 
3Czech Republic SabeRLight- 
4Croatia dnz 
5Finland Peksu 
Positive Guys[1]
1Russia iLTW 
2Belarus Ergon 
3Ukraine Ghostik 
4Russia Immersion 
5Russia Misha 
Hippomaniacs[1]
1Czech Republic Supream^ 
2Czech Republic BOOM 
3Czech Republic CURRY 
4Czech Republic Muf 
5Czech Republic sehny 
Old but Gold[1]
1Russia Illidan 
2Russia God 
3Russia 633 
4Russia velheor 
5Russia VANSKOR 
Ad Finem[1]
1Greece Madara 
2Greece Focus 
3Greece ThuG 
4Greece Maybe Next Time 
5Greece SsaSpartan 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Gambit Esports2-0
2. FlyToMoon2-1
3. Ad Finem1-2
4. Hippomaniacs0-2
Matches
Opening Matches
Gambit 1
September 15, 2019 - 17:00 MSK
Gyrocopter Undying Rubick Axe Queen of Pain
Night Stalker Lina Ogre Magi Slark Outworld Devourer
22m15s
0 HpM
FTM 1
September 15, 2019 - 18:00 MSK
Gyrocopter Abaddon Ogre Magi Zeus Dragon Knight
Mirana Sand King Oracle Lifestealer Lina
31m21s
0 AF
Winners' Match
Gambit 2
September 15, 2019 - 19:00 MSK
Mirana Faceless Void Night Stalker Crystal Maiden Queen of Pain
Gyrocopter Abaddon Winter Wyvern Bristleback Disruptor
24m35s
Mirana Crystal Maiden Beastmaster Ember Spirit Sniper
Gyrocopter Night Stalker Witch Doctor Silencer Rubick
25m53s
0 FTM
Losers' Match
HpM 1
September 17, 2019 - 18:00 MSK
Centaur Warrunner Crystal Maiden Gyrocopter Treant Protector Invoker
Shadow Demon Alchemist Warlock Leshrac Necrophos
27m31s
Undying Night Stalker Winter Wyvern Ember Spirit Nyx Assassin
Lina Crystal Maiden Sven Abaddon Monkey King
35m25s
Shadow Demon Night Stalker Jakiro Lifestealer Storm Spirit
Grimstroke Leshrac Wraith King Legion Commander Death Prophet
27m52s
2 AF
Decider Match
FTM 2
September 18, 2019 - 18:00 MSK
Abaddon Gyrocopter Night Stalker Rubick Pugna
Mirana Crystal Maiden Leshrac Wraith King Death Prophet
35m01s
Gyrocopter Abaddon Crystal Maiden Leshrac Sniper
Mirana Death Prophet Grimstroke Legion Commander Juggernaut
29m49s
Tiny Gyrocopter Centaur Warrunner Disruptor Phantom Lancer
Mirana Bane Ogre Magi Beastmaster Wraith King
25m13s
1 AF

Group B[edit]

Group B
1. Winstrike Team2-0
2. Positive Guys2-1
3. Team Singularity1-2
4. Old but Gold0-2
Matches
Opening Matches
WStrike 1
September 16, 2019 - 17:00 MSK
Leshrac Rubick Abaddon Jakiro Spectre
Sand King Lina Grimstroke Chaos Knight Medusa
36m14s
0 gOLD
PG 1
September 16, 2019 - 18:00 MSK
Enchantress Luna Pangolier Tidehunter Ember Spirit
Night Stalker Winter Wyvern Dark Willow Gyrocopter Tinker
44m27s
0 SNG
Winners' Match
WStrike 2
September 16, 2019 - 19:30 MSK
Shadow Demon Naga Siren Disruptor Clockwerk Outworld Devourer
Faceless Void Enchantress Grimstroke Legion Commander Lone Druid
60m01s
Tiny Leshrac Vengeful Spirit Abaddon Terrorblade
Faceless Void Enchantress Winter Wyvern Underlord Ember Spirit
55m34s
0 PG
Losers' Match
gOLD 0
September 17, 2019 - 21:30 MSK
Lina Ogre Magi Night Stalker Leshrac Razor
Grimstroke Earthshaker Witch Doctor Sven Ember Spirit
51m50s
Mirana Razor Bane Beastmaster Queen of Pain
Ogre Magi Gyrocopter Centaur Warrunner Nature's Prophet Meepo
42m48s
2 SNG
Decider Match
PG 2
September 18, 2019 - 21:10 MSK
Enchantress Ember Spirit Mars Meepo Slardar
Keeper of the Light Centaur Warrunner Shadow Shaman Juggernaut Shadow Fiend
38m49s
Grimstroke Legion Commander Slark Chen Pugna
Tiny Winter Wyvern Witch Doctor Leshrac Troll Warlord
28m12s
0 SNG

Playoffs[edit]

Semifinals
Gambit Esports
2
September 19, 2019 - 14:00 MSK
Tiny Faceless Void Disruptor Abaddon Outworld Devourer
Grimstroke Ember Spirit Legion Commander Lycan Enchantress
34m22s
Tiny Gyrocopter Jakiro Underlord Shadow Fiend
Luna Meepo Grimstroke Batrider Sven
41m08s
Positive Guys
0
Winstrike Team
1
September 19, 2019 - 16:00 MSK
Leshrac Rubick Ancient Apparition Faceless Void Legion Commander
Gyrocopter Clockwerk Ogre Magi Dark Willow Wraith King
45m05s
Leshrac Chen Lifestealer Outworld Devourer Earth Spirit
Clockwerk Rubick Crystal Maiden Ember Spirit Sniper
35m14s
Leshrac Chen Tusk Enigma Viper
Clockwerk Crystal Maiden Juggernaut Sand King Monkey King
31m45s
FlyToMoon
2
Finals
Gambit Esports
2
September 19, 2019 - 19:30 MSK
Gyrocopter Crystal Maiden Earthshaker Lifestealer Axe
Shadow Demon Leshrac Alchemist Centaur Warrunner Dragon Knight
38m10s
Night Stalker Crystal Maiden Earthshaker Lifestealer Storm Spirit
Shadow Demon Centaur Warrunner Undying Slark Razor
32m28s
FlyToMoon
0

Streams[edit]

References[edit]

  1. 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 Dota 2 Maincast (2019-09-13). "Meet 8 teams from Europe and CIS, who will show you some hot Dota.". Twitter. Retrieved 2019-09-13.
  2. Dota 2 Maincast (2019-09-11). "Rush to the new season of Dota 2 with Maincast and cool duo of talents". Twitter. Retrieved 2019-09-13.
  3. 3.0 3.1 3.2 Dota 2 Maincast RU (2019-09-11). "Врываемся в новый сезон Dota 2 на #Maincast с топовой командой талантов!". Twitter. Retrieved 2019-09-13.