Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!
Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

GGBET Championship

[e][h]GGBET Championship
League Information
Organizer:
Moon Studio
Sponsor:
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Dates:
Nov 16 - 25, 2019
Teams:
8
Format:
Group Stage
Playoffs
Prize Pool:
$10,000 USD
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Group stage
    • Round robin
    • All matches are played in a Bo2
    • Top two of each group advance to upper bracket of playoffs
    • Bottom two advance to lower bracket of playoffs
  • Playoffs
    • Double-elimination bracket
    • All matches besides the grand final are played in a Bo3
    • Grand final is played in a Bo5

Broadcast Talent[edit]

Prize Distribution[edit]

$10,000 USD was spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

Gentlemen
1Belarus pio_65
2Russia YB
3Russia 633
4
Russia Chuvash
5Russia VANSKOR
Nemiga Gaming
1Belarus Apophis
2Russia Bobruha
3Belarus TheChosenOne
4Belarus Astral
5Russia Fervian
Substitutes
SRussia Imba4
Main Roster
Wind and Rain
1Ukraine Nefrit
2Georgia W1sh-
3Finland Buugi
4Finland Niqua
5Russia yol
Team Unique
1Belarus Lonely
2Kazakhstan Naive-
3Belarus LastHero
4Belarus so bad
5Belarus j4
Substitutes
SUkraine fn
Main Roster

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Team Singularity3-0-06-0
2. jfshfh1781-1-13-3
3. Nemiga Gaming1-1-13-3
4. Pavaga Gaming0-0-30-6

Group B[edit]

Group B
1. Wind and Rain1-2-04-2
2. Ad Finem1-2-04-2
3. Gentlemen0-2-12-4
4. Team Unique0-2-12-4

Matches[edit]

Nov 16[edit]
Nov 17[edit]
Nov 18[edit]
Nov 19[edit]
Nov 20[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Team Singularity
2
November 21, 2019 - 18:39 UTC
Abaddon Lina Lich Chaos Knight Tinker
Kunkka Rubick Oracle Enigma Faceless Void
34m17s
Abaddon Lina Ogre Magi Zeus Gyrocopter
Rubick Outworld Devourer Lich Night Stalker Legion Commander
52m03s
Gyrocopter Ogre Magi Skywrath Mage Zeus Legion Commander
Lina Omniknight Grimstroke Bloodseeker Puck
29m32s
Ad Finem
1
Wind and Rain
2
November 21, 2019 - 16:30 CET
Ogre Magi Drow Ranger Winter Wyvern Axe Dragon Knight
Chen Kunkka Centaur Warrunner Skywrath Mage Alchemist
28m29s
Undying Drow Ranger Winter Wyvern Axe Templar Assassin
Kunkka Lina Tiny Alchemist Warlock
27m58s
Night Stalker Disruptor Witch Doctor Tinker Axe
Centaur Warrunner Skywrath Mage Bloodseeker Treant Protector Templar Assassin
65m17s
jfshfh178
1
Upper Bracket Finals
Team Singularity
2
November 23, 2019 - 16:00 CET
Abaddon Skywrath Mage Crystal Maiden Wraith King Pugna
Undying Drow Ranger Winter Wyvern Centaur Warrunner Invoker
28m24s
Ogre Magi Leshrac Shadow Demon Legion Commander Phantom Lancer
Keeper of the Light Chaos Knight Dazzle Templar Assassin Faceless Void
42m26s
Ogre Magi Mirana Kunkka Naga Siren Outworld Devourer
Keeper of the Light Chaos Knight Dazzle Alchemist Timbersaw
28m58s
Wind and Rain
1
Lower Bracket R1
Nemiga Gaming
2
November 21, 2019 - 13:30 CET
Chen Leshrac Disruptor Juggernaut Tiny
Gyrocopter Lich Grimstroke Centaur Warrunner Dragon Knight
24m58s
Chaos Knight Grimstroke Rubick Razor Pudge
Leshrac Gyrocopter Jakiro Sand King Faceless Void
39m45s
Team Unique
0
Gentlemen
2
November 22, 2019 - 13:00 CET
Kunkka Legion Commander Lich Faceless Void Skywrath Mage
Ogre Magi Leshrac Beastmaster Tusk Templar Assassin
19m50s
Kunkka Rubick Ogre Magi Outworld Devourer Chaos Knight
Shadow Demon Abaddon Lina Bloodseeker Gyrocopter
30m47s
Pavaga Gaming
0
Lower Bracket R2
Ad Finem
0
November 22, 2019 - 20:30 CET
Oracle Leshrac Faceless Void Venomancer Outworld Devourer
Kunkka Mirana Disruptor Naga Siren Centaur Warrunner
35m58s
Shadow Demon Axe Rubick Zeus Wraith King
Chaos Knight Mirana Winter Wyvern Razor Invoker
42m35s
Nemiga Gaming
2
jfshfh178
2
November 22, 2019 - 18:00 CET
Night Stalker Disruptor Witch Doctor Leshrac Centaur Warrunner
Lich Gyrocopter Grimstroke Chaos Knight Invoker
36m52s
Faceless Void Lich Leshrac Batrider Timbersaw
Kunkka Winter Wyvern Undying Lifestealer Venomancer
43m14s
Gentlemen
0
Lower Bracket R3
Nemiga Gaming
1
November 24, 2019 - 15:00 CET
Chen Rubick Shadow Shaman Bristleback Juggernaut
Kunkka Gyrocopter Ogre Magi Lina Legion Commander
32m23s
Keeper of the Light Gyrocopter Rubick Nature's Prophet Razor
Night Stalker Disruptor Witch Doctor Centaur Warrunner Templar Assassin
38m31s
Kunkka Batrider Disruptor Timbersaw Nature's Prophet
Drow Ranger Undying Abaddon Tiny Necrophos
33m10s
jfshfh178
2
Lower Bracket Finals
Wind and Rain
0
November 24, 2019 - 18:00 CET
Ogre Magi Winter Wyvern Kunkka Invoker Naga Siren
Keeper of the Light Chaos Knight Skywrath Mage Bloodseeker Leshrac
27m46s
Phoenix Treant Protector Centaur Warrunner Bloodseeker Huskar
Night Stalker Keeper of the Light Disruptor Legion Commander Ember Spirit
58m48s
jfshfh178
2
Grand Finals
Team Singularity
1
November 25, 2019 - 16:00 CET
Ogre Magi Gyrocopter Zeus Legion Commander Rubick
Keeper of the Light Chaos Knight Shadow Shaman Templar Assassin Centaur Warrunner
47m16s
Lina Abaddon Lich Razor Alchemist
Keeper of the Light Gyrocopter Tiny Omniknight Queen of Pain
33m55s
Gyrocopter Ogre Magi Zeus Legion Commander Shadow Demon
Keeper of the Light Chaos Knight Shadow Shaman Outworld Devourer Abaddon
51m10s
Lina Ogre Magi Winter Wyvern Meepo Mars
Undying Drow Ranger Templar Assassin Skywrath Mage Sand King
29m07s
jfshfh178
3

Streams[edit]

References[edit]

  1. 1.0 1.1 moon.studio (2019-11-16). "Our casters for GGBET Championship.". Twitter.