Galaxy Battles II: South America Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
< Galaxy Battles‎ | 2


[e][h]Galaxy Battles II: South America Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
South America South America
Teams:
10
Format:
DE Group Stage
SE Playoffs
Start Date:
2017-11-20
End Date:
2017-11-30
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Stage 1
    • Eight teams are divided into two groups
    • Bo3 double-elimination bracket
    • One team from each group advances to Stage 2
  • Stage 2
    • Two teams from Stage 1 and two invited teams
    • Bo3 single-elimination bracket
    • Winner qualifies to the Main tournament

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

paiN Gaming
1Brazil hFn 
2Brazil KINGRD 
3Brazil tavo 
4Brazil Duster 
5Brazil Gambling 
SG e-sports
1Brazil FuckinEh 
2Brazil 4dr 
3Brazil Liposa 
4Brazil Bardo 
5Brazil Thiolicor 
Luccini
1Peru Greedy 
2Peru Jeimari 
3Peru GianDK 
4Peru Jericho 
5Peru FFs 
Mad Kings
1Peru Atun 
2Peru Madara 
3Peru Sword 
4Colombia Mogur 
5Ecuador sl4d1n- 
Midas Club Victory
1Brazil Fuga 
2Brazil Arms 
3Brazil nyuX 
4Brazil Dashka 
5Brazil rZs 
Sacred
1Peru Benjaz 
2Peru LeoStyle- 
3Peru Kingteka 
4Peru Matthew 
5Peru Masoku 
STARS
1Brazil Sherlock 
2Brazil Sooths 
3Brazil hane 
4Brazil Nedbone 
5Brazil Lil_kin6 
T Show
1Brazil Therence 
2Brazil Cys 
3Brazil H1Jack 
4Brazil 444 
5Brazil Lolingblue 

Results[edit]

Stage 1[edit]

Group A[edit]

Semifinals
T Show.Rising
2
20 November 2017 - 19:00 BRST
Winter Wyvern Slardar Viper Underlord Luna
Rubick Ogre Magi Omniknight Razor Anti-Mage
37m15s
Bane Puck Slardar Drow Ranger Visage
Spirit Breaker Lion Magnus Chaos Knight Death Prophet
32m31s
Clockwerk Bane Tidehunter Lifestealer Queen of Pain
Puck Rubick Sand King Tiny Templar Assassin
34m21s
Mad Kings
1
Luccini
1
20 November 2017 - 22:00 BRST
Ancient Apparition Puck Night Stalker Legion Commander Luna
Winter Wyvern Nyx Assassin Earth Spirit Ursa Templar Assassin
31m53s
Ancient Apparition Kunkka Sven Puck Monkey King
Bane Slardar Mirana Tidehunter Slark
22m49s
Puck Winter Wyvern Spirit Breaker Invoker Phantom Assassin
Lion Night Stalker Nature's Prophet Dragon Knight Spectre
31m33s
VRFG
2
Winners' Finals
T Show.Rising
2
21 November 2017 - 19:00 BRST
Winter Wyvern Brewmaster Ogre Magi Gyrocopter Mirana
Night Stalker Rubick Luna Nature's Prophet Ember Spirit
37m02s
Jakiro Clockwerk Abaddon Juggernaut Invoker
Slardar Batrider Lion Mirana Faceless Void
34m12s
VRFG
0
Losers' Round 1
Mad Kings
2
21 November 2017 - 22:00 BRST
Ancient Apparition Sand King Viper Troll Warlord Centaur Warrunner
Earth Spirit Rubick Legion Commander Juggernaut Lina
22m56s
Sand King Ancient Apparition Viper Centaur Warrunner Faceless Void
Jakiro Slardar Death Prophet Lifestealer Batrider
22m38s
Winter Wyvern Earth Spirit Legion Commander Tinker Terrorblade
Night Stalker Bane Nature's Prophet Queen of Pain Spectre
30m32s
Luccini
1
Losers' Finals
VRFG
0
22 November 2017 - 19:00 BRST
Earth Spirit Mirana Shadow Demon Venomancer Broodmother
Ancient Apparition Sand King Viper Legion Commander Huskar
19m23s
Pugna Night Stalker Queen of Pain Faceless Void Zeus
Ancient Apparition Sand King Medusa Vengeful Spirit Legion Commander
19m36s
Mad Kings
2
Grand Finals
T Show.Rising
2
23 November 2017 - 22:00 BRST
Witch Doctor Slardar Tidehunter Weaver Viper
Sand King Beastmaster Jakiro Huskar Queen of Pain
17m47s
Undying Sand King Jakiro Storm Spirit Gyrocopter
Rubick Mirana Shadow Demon Death Prophet Legion Commander
31m32s
Mad Kings
0

Group B[edit]

Semifinals
Midas Club Victory
0
20 November 2017 - 19:00 BRST
Winter Wyvern Nyx Assassin Tidehunter Queen of Pain Anti-Mage
Puck Ancient Apparition Gyrocopter Slardar Monkey King
55m23s
Clockwerk Rubick Sand King Death Prophet Chaos Knight
Vengeful Spirit Bane Queen of Pain Earth Spirit Medusa
34m26s
STARS
2
Sacred
2
20 November 2017 - 22:00 BRST
Mirana Bane Slardar Brewmaster Lone Druid
Silencer Spirit Breaker Legion Commander Gyrocopter Sniper
42m57s
Vengeful Spirit Legion Commander Earth Spirit Witch Doctor Queen of Pain
Doom Jakiro Kunkka Tinker Ursa
53m54s
SAGE Network
0
Winners' Finals
STARS
1
21 November 2017 - 19:00 BRST
Vengeful Spirit Winter Wyvern Clockwerk Rubick Storm Spirit
Bane Mirana Sand King Lone Druid Queen of Pain
38m08s
Vengeful Spirit Puck Gyrocopter Slardar Medusa
Bane Earth Spirit Weaver Earthshaker Storm Spirit
39m39s
Brewmaster Dazzle Sand King Slark Templar Assassin
Night Stalker Batrider Lion Anti-Mage Death Prophet
31m30s
Sacred
2
Losers' Round 1
Midas Club Victory
2
21 November 2017 - 22:00 BRST
Clockwerk Shadow Demon Puck Dark Seer Lifestealer
Lich Doom Jakiro Invoker Sven
43m10s
Undying Omniknight Shadow Shaman Pugna Juggernaut
Ogre Magi Gyrocopter Skywrath Mage Queen of Pain Nature's Prophet
30m04s
SAGE Network
0
Losers' Finals
STARS
2
22 November 2017 - 22:00 BRST
Winter Wyvern Nature's Prophet Rubick Ursa Shadow Fiend
Clockwerk Disruptor Tidehunter Sven Pugna
21m39s
Bane Gyrocopter Mirana Riki Faceless Void
Undying Shadow Shaman Queen of Pain Omniknight Weaver
51m13s
Midas Club Victory
0
Grand Finals
Sacred
2
23 November 2017 - 19:00 BRST
Winter Wyvern Nyx Assassin Queen of Pain Vengeful Spirit Tidehunter
Puck Ancient Apparition Lion Faceless Void Enchantress
45m18s
Winter Wyvern Slardar Brewmaster Razor Outworld Devourer
Jakiro Tiny Shadow Shaman Legion Commander Shadow Fiend
30m07s
STARS
0

Stage 2[edit]

Semifinals
SG e-sports
1
30 November 2017 - 16:00 BRST
Sand King Ancient Apparition Tidehunter Tiny Queen of Pain
Rubick Earthshaker Batrider Juggernaut Templar Assassin
33m35s
Clockwerk Jakiro Dark Seer Shadow Fiend Lifestealer
Sand King Puck Silencer Juggernaut Undying
25m57s
Sand King Lion Death Prophet Juggernaut Underlord
Earthshaker Storm Spirit Rubick Brewmaster Razor
47m59s
Sacred
2
paiN Gaming
2
30 November 2017 - 19:00 BRST
Bane Elder Titan Nature's Prophet Faceless Void Mirana
Slardar Jakiro Puck Luna Underlord
35m05s
Bane Puck Earth Spirit Enigma Terrorblade
Clockwerk Witch Doctor Omniknight Viper Gyrocopter
39m33s
T Show.Rising
0
Finals
Sacred
0
30 November 2017 - 22:00 BRST
Winter Wyvern Clockwerk Shadow Fiend Weaver Legion Commander
Ancient Apparition Ogre Magi Mirana Brewmaster Morphling
32m41s
Lion Brewmaster Mirana Clockwerk Death Prophet
Ogre Magi Tiny Shadow Shaman Templar Assassin Omniknight
43m28s
paiN Gaming
2

References[edit]