Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Game Plus Championship Season 1

[e][h]Game Plus Championship Season 1
League Information
Organizer:
Gplus.ir
Type:
Online
Location:
Iran Iran
Dates:
Mar 3 - 26, 2018
Teams:
10
Format:
Group Stage
Single Elimination Playoffs
Prize Pool:
4,700,000 ﷼ IRR
(≃ $1,000 USD)
Liquipedia Tier:
Links

The Game Plus Championship is a esports tournament organized by Gplus.

Format[edit]

  • Group Stage
    • Two groups of four
    • Round robin
    • All matches are best-of-two
    • Group winners advance to semifinals
  • Playoffs
    • Single elimination
    • Semifinals are best-of-three
    • Final is best-of-three

Prize Pool[edit]

$1,000 (USD) are spread among the teams as seen below:

Participants[edit]

1 Demons by Night replaced Vanguards.Immortal.[1]

Results[edit]

Group Stage[edit]

2-Group A[edit]

Group A
1. Reborn 2-2-0 8p
2. Leopard 1-2-1 5p
3. Insanity 1-2-1 5p
4. Demons By Night 1-1-2 4p
5. Method 0-3-1 3p
Matches
DMN 0
March 4, 2018 - 18:00 IRST
Sand King Dragon Knight Gyrocopter Dazzle Tinker
Tiny Keeper of the Light Witch Doctor Juggernaut Invoker
29m21s
Chen Tusk Brewmaster Shadow Fiend Lifestealer
Bane Puck Mirana Viper Drow Ranger
33m13s
2 IY
MTHD 1
March 4, 2018 - 20:30 IRST
Sand King Ogre Magi Doom Medusa Outworld Devourer
Puck Disruptor Lifestealer Kunkka Clinkz
37m30s
Earthshaker Bane Dragon Knight Tidehunter Tinker
Shadow Shaman Puck Sven Elder Titan Zeus
53m11s
1 IY
Leo 1
March 4, 2018 - 22:00 IRST
Ancient Apparition Kunkka Tiny Outworld Devourer Shadow Fiend
Visage Spirit Breaker Death Prophet Underlord Medusa
56m03s
Tusk Disruptor Nyx Assassin Broodmother Faceless Void
Elder Titan Bane Outworld Devourer Monkey King Bristleback
30m57s
1 MTHD
RBRN 2
March 5, 2018 - 19:30 IRST
Razor Enchantress Omniknight Bane Chaos Knight
Witch Doctor Night Stalker Gyrocopter Outworld Devourer Enigma
18m18s
Queen of Pain Beastmaster Tiny Nature's Prophet Lifestealer
Razor Disruptor Dragon Knight Batrider Nyx Assassin
21m56s
0 MTHD
RBRN 2
March 5, 2018 - 18:00 IRST
Dark Willow Bounty Hunter Disruptor Dragon Knight Jakiro
Sand King Disruptor Tusk Queen of Pain Phantom Lancer
21m35s
Magnus Shadow Shaman Dragon Knight Elder Titan Lina
Rubick Sand King Troll Warlord Shadow Fiend Tidehunter
28m16s
0 DMN
DMN 2
March 5, 2018 - 20:00 IRST
Bane Dragon Knight Doom Outworld Devourer Death Prophet
Silencer Kunkka Clockwerk Razor Storm Spirit
26m37s
Omniknight Outworld Devourer Dark Willow Clockwerk Medusa
Witch Doctor Doom Earth Spirit Monkey King Shadow Fiend
45m58s
0 Leo
RBRN 1
March 6, 2018 - 18:00 IRST
Nature's Prophet Monkey King Rubick Beastmaster Lycan
Shadow Shaman Dragon Knight Oracle Huskar Death Prophet
27m11s
Nature's Prophet Queen of Pain Rubick Jakiro Slark
Razor Earthshaker Ogre Magi Medusa Faceless Void
43m53
1 IY
MTHD 1
March 6, 2018 - 18:30 IRST
Bane Monkey King Nyx Assassin Brewmaster Clinkz
Oracle Doom Death Prophet Outworld Devourer Beastmaster
38m16s
Witch Doctor Clockwerk Juggernaut Lina Brewmaster
Tusk Puck Rubick Chaos Knight Shadow Fiend
29m30s
1 DMN
IY 0
March 6, 2018 - 19:00 IRST
Tiny Rubick Earthshaker Outworld Devourer Shadow Fiend
Bane Tidehunter Terrorblade Clockwerk Pugna
22m22s
Shadow Shaman Tiny Lycan Death Prophet Phoenix
Bane Doom Undying Gyrocopter Dragon Knight
26m23s
2 Leo
RBRN 1
March 6, 2018 - 22:00 IRST
Bane Juggernaut Abaddon Elder Titan Queen of Pain
Disruptor Tidehunter Terrorblade Undying Visage
36m28s
Bounty Hunter Lifestealer Abaddon Phantom Lancer Dark Willow
Shadow Shaman Tiny Slardar Wraith King Axe
23m46s
1 Leo

2-Group B[edit]

Group B
1. Vanguards 4-0-0
2. Team TBD 3-0-1
3. Thunder 2-0-2
4. Pure Souls 1-0-3
5. FelMysT 0-0-4
Matches
PRS 0
March 4, 2018 - 16:00 IRST
Doom Lion Tiny Queen of Pain Juggernaut
Omniknight Tusk Outworld Devourer Disruptor Lifestealer
34m13s
Naga Siren Disruptor Sand King Terrorblade Zeus
Tiny Outworld Devourer Rubick Enigma Tinker
44m14s
2 Thunder
FelMysT 0
March 4, 2018 - 18:00 IRST
2 PRS
TTBD 2
March 5, 2018 - 18:00 IRST
Dark Willow Earth Spirit Dragon Knight Disruptor Clinkz
Bane Tiny Death Prophet Tidehunter Monkey King
26m29s
Tiny Leshrac Tusk Shadow Fiend Alchemist
Sand King Disruptor Dragon Knight Juggernaut Templar Assassin
36m01s
0 Thunder
FelMysT 0
March 5, 2018 - 18:00 IRST
2 Thunder
Van 2
March 6, 2018 - 18:00 IRST
Sand King Queen of Pain Crystal Maiden Monkey King Invoker
Razor Shadow Shaman Earthshaker Underlord Faceless Void
16m04s
Dark Willow Bane Ancient Apparition Riki Terrorblade
Tusk Nature's Prophet Pugna Silencer Vengeful Spirit
28m45s
0 PRS
Van 2
March 4, 2018 - 20:00 IRST
Leshrac Chaos Knight Sand King Invoker Razor
Bane Gyrocopter Elder Titan Queen of Pain Tiny
27m45s
Shadow Demon Vengeful Spirit Sven Nyx Assassin Templar Assassin
Gyrocopter Dazzle Elder Titan Pugna Arc Warden
24m27s
0 TTBD
PRS 0
March 6, 2018 - 20:00 IRST
Shadow Shaman Puck Outworld Devourer Sand King Wraith King
Tusk Rubick Pugna Venomancer Vengeful Spirit
21m02s
Lich Tiny Skywrath Mage Juggernaut Enchantress
Rubick Shadow Fiend Lina Legion Commander Chaos Knight
37m26s
2 TTBD
Van 0
March 6, 2018 - 18:00 IRST
2 FelMysT
Van 2
March 6, 2018 - 18:00 IRST
Sand King Disruptor Naga Siren Shadow Fiend Monkey King
Witch Doctor Nyx Assassin Dragon Knight Gyrocopter Sniper
30m41s
0 Thunder
TTBD 2
March 6, 2018 - 18:00 IRST
0 FelMysT

Playoffs[edit]

Round of 6
Team TBD
2
March 13, 2018 - 20:00 IRST
Vengeful Spirit Rubick Queen of Pain Outworld Devourer Witch Doctor
Disruptor Tidehunter Monkey King Sand King Storm Spirit
19m32s
Insanity
0
Leopard
2
March 13, 2018 - 22:00 IRST
Thunder
0
Semifinals
Reborn
2
March 15, 2018 - 20:00 IRST
Weaver Tusk Queen of Pain Tiny Witch Doctor
Clockwerk Dragon Knight Rubick Razor Elder Titan
34m20s
Disruptor Bounty Hunter Clockwerk Visage Phantom Lancer
Bane Sand King Pudge Viper Juggernaut
41m21s
Team TBD
0
Vanguards
2
March 16, 2018 - 20:00 IRST
Bounty Hunter Terrorblade Witch Doctor Tinker Clockwerk
Shadow Shaman Tiny Sand King Sven Broodmother
27m35s
Rubick Sand King Pudge Vengeful Spirit Zeus
Disruptor Gyrocopter Naga Siren Tinker Doom
38m16s
Leopard
0
Finals
Reborn
0
March 26, 2018 - 15:30 IRST
Sand King Witch Doctor Viper Clockwerk Troll Warlord
Dark Willow Disruptor Underlord Lone Druid Juggernaut
55m11s
Tiny Enchantress Ancient Apparition Death Prophet Pugna
Dark Willow Queen of Pain Underlord Monkey King Templar Assassin
16m52s
Vanguards
2
3rd Place Match
Team TBD
2
March 20, 2018 - 20:00 IRST
Elder Titan Ancient Apparition Dark Willow Legion Commander Slark
Shadow Shaman Clockwerk Batrider Juggernaut Phoenix
40m55s
Shadow Fiend Razor Bounty Hunter Chen Leshrac
Omniknight Ancient Apparition Tusk Sniper Gyrocopter
35m51s
Leopard
0

External Links[edit]

Stream[edit]

References[edit]

  1. Neyed Zinelnya (2018-03-04). "The second day of the group stage of the tournament". http://gplus.ir. Retrieved 2018-03-26.