Gladiator Cup China Season 2

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]Gladiator Cup China Season 2
League Information
Series:
Gladiator Cup
Organizer:
南通如皋麦乐蜂业有限公司
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Teams:
12
Format:
Group Stage & Playoffs
Prize Pool:
¥ 30,000 CNY
(≃ $4,319 USD)
Start Date:
2018-10-29
End Date:
2018-11-09
Liquipedia Tier:
Links
Chronology

Format[edit]

  • Two 6-team groups with Bo2 round-robin
    • Top 2 of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Bottom 2 of each group are eliminated.
  • Bo3 double-elimination Playoffs
    • Bo5 Grand final

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is 30,000 CNY.

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Nov 9, 2018: 1 CNY ≃ 0.14398 USD.)

Participants[edit]

Aurora Esports club
1China GTW 
2China yxm 
3China YaHa 
4China Mad 
5China Floss 
Cola
1China POQLXM 
2China ZX 
3China 2lei 
4China QAZ 
5China 毛球 
Eclipse
1China Shining 
2China Eu 
3China yagami 
4China Yyh_ 
5China Iroha 
MAX.Y
1China Xhd 
2China Blood 
3China 白伽 
4China plAnet 
5China stAr 
Winning Gaming
1China ISI 
2China Z. 
3China 离别 
4China  
5China dilemma 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Round-robin
1. IamPoint Club 5-0-0 15p
2. Newbee Young 3-0-2 9p
3. Keen Gaming.Luminous 2-1-2 7p
4. Avalon Gaming 1-2-2 5p
5. MAX.Y 0-3-2 3p
6. Source Code 0-2-3 2p

Group B[edit]

Round-robin
1. Aurora Esports club 2-3-0 9p
2. Cola 2-3-0 9p
3. Winning Gaming 2-2-1 8p
4. Eclipse 1-4-0 7p
5. StarLucK.N 1-1-3 4p
6. Aura Gaming 0-1-4 1p

Matches[edit]

Oct 29[edit]

Oct 30[edit]

Oct 31[edit]

Nov 1[edit]

Nov 2[edit]

Nov 3[edit]

Nov 4[edit]

Nov 5[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
IamPoint Club
2
November 6, 2018 - 13:00 CST
Phoenix Axe Ogre Magi Morphling Templar Assassin
Mirana Bane Dark Willow Monkey King Ember Spirit
25m36s
Ogre Magi Mirana Winter Wyvern Monkey King Earthshaker
Phoenix Magnus Lina Faceless Void Wraith King
31m53s
Cola
0
Aurora Esports
2
November 6, 2018 - 16:00 CST
Io Gyrocopter Axe Crystal Maiden Lina
Phoenix Morphling Elder Titan Dragon Knight Shadow Demon
27m22s
Phoenix Tiny Axe Dazzle Bloodseeker
Ogre Magi Mirana Undying Magnus Terrorblade
38m42s
Phoenix Axe Dazzle Phantom Lancer Storm Spirit
Mirana Bane Shadow Shaman Terrorblade Faceless Void
39m18s
KG.Luminous
1
Upper Bracket Finals
IamPoint Club
2
November 8, 2018 - 13:00 CST
Phoenix Centaur Warrunner Mirana Rubick Troll Warlord
Ogre Magi Morphling Crystal Maiden Axe Lina
42m17s
Winter Wyvern Axe Ursa Crystal Maiden Templar Assassin
Silencer Ogre Magi Brewmaster Lina Terrorblade
40m46s
Winter Wyvern Axe Clockwerk Weaver Invoker
Silencer Ogre Magi Pugna Ursa Morphling
34m32s
Game 2 draft: 4209156659
Aurora Esports
1
Lower Bracket R1
Avalon Gaming
2
November 6, 2018 - 19:00 CST
Ogre Magi Lina Phantom Lancer Monkey King Nature's Prophet
Mirana Bane Undying Huskar Leshrac
33m47s
Elder Titan Mirana Crystal Maiden Legion Commander Invoker
Ogre Magi Lina Windranger Troll Warlord Kunkka
49m22s
Eclipse
0
Winning Gaming
0
November 7, 2018 - 13:00 CST
Ogre Magi Lina Shadow Shaman Alchemist Vengeful Spirit
Phoenix Winter Wyvern Broodmother Faceless Void Batrider
44m19s
Silencer Undying Mirana Dragon Knight Troll Warlord
Phoenix Bane Centaur Warrunner Spectre Bloodseeker
66m12s
MAX.Y
2
Lower Bracket R2
KG.Luminous
1
November 7, 2018 - 16:00 CST
Phoenix Enigma Bane Mirana Faceless Void
Ogre Magi Lina Rubick Terrorblade Kunkka
33m05s
Tiny Crystal Maiden Nyx Assassin Terrorblade Lina
Phoenix Weaver Bane Lifestealer Invoker
23m27s
Tiny Rubick Treant Protector Dragon Knight Lycan
Weaver Bane Nyx Assassin Phantom Lancer Timbersaw
34m54s
Avalon Gaming
2
Cola
1
November 7, 2018 - 18:30 CST
Axe Phoenix Ogre Magi Lina Terrorblade
Bane Monkey King Centaur Warrunner Dark Willow Ember Spirit
46m13s
Mirana Bane Axe Zeus Phantom Lancer
Phoenix Terrorblade Undying Centaur Warrunner Ember Spirit
47m47s
Bane Mirana Silencer Lycan Invoker
Winter Wyvern Monkey King Dark Willow Axe Bloodseeker
32m47s
MAX.Y
2
Lower Bracket R3
Avalon Gaming
2
November 8, 2018 - 16:50 CST
Mirana Winter Wyvern Magnus Faceless Void Dazzle
Phoenix Broodmother Shadow Demon Centaur Warrunner Morphling
34m48s
Tiny Monkey King Crystal Maiden Abaddon Invoker
Bane Axe Dark Willow Spectre Bloodseeker
23m11s
Bane Mirana Nyx Assassin Invoker Ember Spirit
Phoenix Centaur Warrunner Lion Bloodseeker Terrorblade
48m54s
MAX.Y
1
Lower Bracket Finals
Aurora Esports
2
November 8, 2018 - 20:00 CST
Silencer Nyx Assassin Pugna Queen of Pain Morphling
Ogre Magi Lina Terrorblade Clockwerk Dragon Knight
37m14s
Nyx Assassin Ursa Monkey King Pugna Ember Spirit
Axe Ogre Magi Lina Shadow Demon Morphling
38m58s
Avalon Gaming
0
Grand Finals
IamPoint Club
3
November 9, 2018 - 13:00 CST
Phoenix Phantom Lancer Axe Lina Dazzle
Undying Bane Leshrac Ursa Faceless Void
42m11s
Winter Wyvern Terrorblade Tiny Necrophos Elder Titan
Silencer Axe Crystal Maiden Spectre Invoker
26m47s
Axe Winter Wyvern Mirana Lycan Templar Assassin
Nyx Assassin Necrophos Lich Morphling Storm Spirit
23m06s
Io Gyrocopter Centaur Warrunner Shadow Demon Templar Assassin
Tiny Crystal Maiden Earthshaker Lina Anti-Mage
19m28s
Aurora Esports
1

Streams[edit]

References[edit]