Follow us on Twitter @LiquipediaDota if you'd like to be kept up to date on all things Dota 2!

God League

[e][h]God League
League Information
Series:
God League
Version:
Type:
Online
Location:
Asia Asia
Dates:
Nov 4 - 11, 2019
Teams:
12
Format:
Round-Robin Groups
Double-Elimination Playoffs
Prize Pool:
¥ 100,000 CNY
(≃ $14,309 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Two 6-team groups with Bo2 round-robin
    • Top 2 of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Other teams are eliminated.
  • Bo3 double-elimination Playoffs.

Prize Pool[edit]

¥ 100,000 CNY (≃$14,309 USD) was spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Nov 11, 2019: 1 CNY ≃ 0.14309 USD.)

Participants[edit]

Elephant
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Leaf
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Flower
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team Concept
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Legend Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Obao
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Neon Esports2-3-07p
2. Lowkey Esports1-4-06p
3. Leaf2-2-16p
4. Team Concept1-3-15p
5. Elephant0-3-23p
5. Obao0-3-23p

Group B[edit]

Standings
1. Legend Gaming3-2-08p
2. Eclipse1-4-06p
3. Flower1-4-06p
4. Reality Rift2-1-25p
5. SG Dragons1-2-24p
6. Cignal Ultra0-1-41p

Matches[edit]

Group A[edit]

Nov 4-A[edit]
Nov 5-A[edit]
Nov 6-A[edit]
Nov 7-A[edit]

Group B[edit]

Nov 4-B[edit]
Nov 5-B[edit]
Nov 6-B[edit]
Nov 7-B[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Neon Esports
2
November 8, 2019 - 14:00 CST
Templar Assassin Gyrocopter Keeper of the Light Batrider Lion
Tiny Mirana Lich Chaos Knight Riki
34m44s
Templar Assassin Venomancer Rubick Chen Drow Ranger
Lina Sand King Lich Legion Commander Sniper
21m24s
Eclipse
0
Legend Gaming
0
November 9, 2019 - 11:00 CST
Clockwerk Lina Lich Juggernaut Zeus
Gyrocopter Ogre Magi Earth Spirit Drow Ranger Dazzle
62m14s
Gyrocopter Lina Lich Outworld Devourer Tiny
Mirana Ogre Magi Legion Commander Razor Sniper
51m54s
Lowkey Esports
2
Upper Bracket Finals
Neon Esports
2
November 10, 2019 - 14:00 CST
Lina Ogre Magi Chen Meepo Vengeful Spirit
Mirana Night Stalker Lich Legion Commander Outworld Devourer
22m41s
Gyrocopter Undying Vengeful Spirit Meepo Legion Commander
Ogre Magi Mirana Lina Treant Protector Troll Warlord
29m13s
Lowkey Esports
0
Lower Bracket R1
Leaf
0
November 8, 2019 - 17:00 CST
Gyrocopter Mirana Lich Axe Zeus
Abaddon Skywrath Mage Magnus Phantom Assassin Ember Spirit
39m46s
Leshrac Ogre Magi Kunkka Morphling Queen of Pain
Mirana Abaddon Earthshaker Terrorblade Storm Spirit
30m40s
Reality Rift
2
Flower
2
November 8, 2019 - 11:30 CST
Faceless Void Jakiro Legion Commander Invoker Lich
Tiny Shadow Demon Beastmaster Bloodseeker Ember Spirit
32m35s
Clockwerk Crystal Maiden Elder Titan Alchemist Razor
Gyrocopter Ogre Magi Rubick Kunkka Centaur Warrunner
27m04s
Team Concept
0
Lower Bracket R2
Legend Gaming
0
November 10, 2019 - 11:28 CST
Mirana Ogre Magi Leshrac Legion Commander Luna
Keeper of the Light Kunkka Skywrath Mage Juggernaut Zeus
28m55s
Lich Juggernaut Earthshaker Venomancer Viper
Keeper of the Light Templar Assassin Skywrath Mage Slark Legion Commander
42m21s
Reality Rift
2
Eclipse
1
November 9, 2019 - 14:30 CST
Rubick Tiny Treant Protector Razor Kunkka
Centaur Warrunner Mirana Jakiro Leshrac Dazzle
22m56s
Rubick Gyrocopter Lich Mars Invoker
Mirana Chaos Knight Shadow Demon Razor Zeus
29m00s
Rubick Clockwerk Treant Protector Leshrac Riki
Centaur Warrunner Jakiro Magnus Phantom Assassin Bounty Hunter
27m39s
Flower
2
Lower Bracket R3
Reality Rift
0
November 10, 2019 - 14:00 CST
Abaddon Skywrath Mage Lich Juggernaut Zeus
Mirana Gyrocopter Ogre Magi Omniknight Lina
43m26s
Earthshaker Morphling Oracle Clockwerk Ember Spirit
Gyrocopter Ogre Magi Disruptor Legion Commander Riki
39m02s
Flower
2
Lower Bracket Finals
Lowkey Esports
1
November 10, 2019 - 17:00 CST
Leshrac Sand King Dazzle Drow Ranger Vengeful Spirit
Ogre Magi Mirana Lifestealer Batrider Sniper
40m00s
Shadow Demon Leshrac Treant Protector Alchemist Axe
Abaddon Templar Assassin Lina Sand King Morphling
43m03s
Gyrocopter Undying Rubick Outworld Devourer Legion Commander
Clockwerk Leshrac Lich Ember Spirit
69m57s
Flower
2
Grand Finals
Neon Esports
2
November 11, 2019 - 11:30 CST
Gyrocopter Keeper of the Light Earthshaker Morphling Omniknight
Clockwerk Leshrac Warlock Juggernaut Outworld Devourer
31m25s
Templar Assassin Venomancer Lich Legion Commander Tusk
Ogre Magi Alchemist Batrider Omniknight Razor
30m20s
Undying Meepo Luna Night Stalker Broodmother
Mirana Sand King Winter Wyvern Bloodseeker Tinker
31m43s
Flower
1

Streams[edit]

References[edit]