H-Cup Season 10

From Liquipedia Dota 2 Wiki
< H-Cup
[e][h]H-Cup Season 10
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Teams:
16
Prize Pool:
¥ 50,000 CNY
(≃ $7,196 USD)
Start Date:
2018-11-20
End Date:
2018-11-25
Liquipedia Tier:
Links
Upcoming Matches

Format[edit]

  • Bo1 Swiss System Group Stage. 8 teams advance to the Playoffs.
  • Bo3 double-elimination Playoffs.

Prize Pool[edit]

The top team excluding PSG.LGD, Team Aster, Vici Gaming, RNG, and EHOME, will advance to Chongqing Major China Qualifier.

Top 3 team will get 5/3/2 points respectively; Two 3-0 teams in the group stage will get 1 point each additionally.

¥50,000 CNY is spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Nov 25, 2018: 1 CNY ≃ 0.14392 USD.)

Participants[edit]

CDEC Gaming
1China Eve 
2China Xm 
3China Newbie 
4China shaker 
5China RAI 
EHOME
1China eGo 
2China ASD 
3China Faith_bian 
4China 天命 
5China y` 
Team EVER
1China bobo 
2China yChen 
3China csj 
4China yoona 
5China Yp 
Newbee
1China Moogy 
2China Sccc 
3China Inflame 
4China Waixi 
5China Faith 
PSG.LGD
1China Ame 
2China Somnus丶M 
3China Chalice 
4China fy 
5Malaysia xNova 
Team Root
1China END 
2China Super 
3China Yao 
4China Victoria 
5Macau ddc 
Vici Gaming
1China Paparazi灬 
2China Ori 
3China Yang 
4China Fade 
5China Dy 

Group Stage[edit]

Swiss System[edit]

#TeamMatchesRound 1Round 2Round 3Round 4Round 5
1 EHOME3 - 0
1 Team Root3 - 0
3 CDEC Gaming3 - 1
3 PSG.LGD3 - 1
3 Mr Game Boy3 - 1
6 Team Aster3 - 2
6 DeathBringer Gaming3 - 2
6 Keen Gaming3 - 2
9 Vici Gaming2 - 3
9 Newbee2 - 3
9 Invictus Gaming2 - 3
12 Newbee Young1 - 3
12 Keen Gaming.Luminous1 - 3
12 Royal Never Give Up1 - 3
15 Team EVER0 - 3
15 iG Vitality0 - 3

Matches[edit]

Round 1[edit]

Round 2[edit]

Round 3[edit]

Round 4[edit]

Round 5[edit]

Playoffs[edit]

Quarterfinals
EHOME
2
November 22, 2018 - 13:00 CST
Slardar Rubick Zeus Abaddon Medusa
Bounty Hunter Grimstroke Phantom Assassin Lich Chaos Knight
46m36s
Undying Morphling Dark Willow Centaur Warrunner Leshrac
Io Gyrocopter Spirit Breaker Enigma Pugna
37m47s
Magnus Shadow Shaman Juggernaut Keeper of the Light Tinker
Shadow Demon Luna Winter Wyvern Venomancer Ursa
39m28s
DeathBringer
1
CDEC Gaming
2
November 22, 2018 - 13:00 CST
Dazzle Magnus Faceless Void Elder Titan Monkey King
Shadow Demon Centaur Warrunner Axe Spectre Zeus
20m01s
Centaur Warrunner Silencer Faceless Void Phoenix Lina
Dazzle Grimstroke Monkey King Huskar Mirana
44m18s
Keen Gaming
0
PSG.LGD
1
November 23, 2018 - 13:00 CST
Bane Axe Slark Shadow Shaman Ursa
Magnus Shadow Demon Phoenix Spectre Sand King
33m07s
Undying Brewmaster Jakiro Lone Druid Naga Siren
Bane Troll Warlord Skywrath Mage Abaddon Dragon Knight
33m42s
Undying Monkey King Gyrocopter Shadow Demon Phantom Lancer
Shadow Shaman Axe Io Luna Storm Spirit
49m02s
Mr Game Boy
2
Team Root
2
November 23, 2018 - 13:00 CST
Dazzle Beastmaster Enigma Phantom Assassin Dragon Knight
Undying Rubick Lone Druid Doom Puck
34m30s
Dazzle Magnus Shadow Shaman Naga Siren Silencer
Undying Rubick Pugna Faceless Void Tinker
36m52s
Centaur Warrunner Shadow Demon Nature's Prophet Morphling Medusa
Dazzle Undying Tusk Enigma Lycan
30m09s
Team Aster
1
Semifinals
EHOME
2
November 22, 2018 - 18:15 CST
Grimstroke Centaur Warrunner Ursa Omniknight Medusa
Magnus Juggernaut Silencer Rubick Pugna
41m59s
Rubick Beastmaster Silencer Tinker Wraith King
Centaur Warrunner Shadow Demon Winter Wyvern Spectre Queen of Pain
36m18s
CDEC Gaming
0
Mr Game Boy
0
November 23, 2018 - 16:00 CST
Winter Wyvern Morphling Phoenix Sand King Alchemist
Io Nature's Prophet Magnus Anti-Mage Puck
33m35s
Magnus Skywrath Mage Shadow Demon Spectre Rubick
Phoenix Brewmaster Bane Morphling Viper
35m54s
Team Root
2
Upper Bracket Finals
EHOME
1
November 24, 2018 - 16:00 CST
Shadow Shaman Brewmaster Batrider Weaver Lycan
Phoenix Centaur Warrunner Shadow Demon Lifestealer Death Prophet
43m21s
Shadow Shaman Elder Titan Tiny Arc Warden Outworld Devourer
Centaur Warrunner Shadow Demon Io Luna Pugna
48m19s
Magnus Bane Nature's Prophet Tinker Slark
Rubick Sand King Undying Phantom Assassin Dragon Knight
53m37s
Team Root
2
Lower Bracket R1
DeathBringer
0
November 22, 2018 - 16:20 CST
Bounty Hunter Grimstroke Lion Sven Slark
Brewmaster Keeper of the Light Dazzle Rubick Lycan
14m56s
Brewmaster Doom Bounty Hunter Disruptor Lone Druid
Grimstroke Centaur Warrunner Witch Doctor Lifestealer Razor
20m28s
Keen Gaming
2
PSG.LGD
1
November 23, 2018 - 19:00 CST
Bane Doom Windranger Morphling Slark
Rubick Razor Winter Wyvern Sand King Mirana
32m46s
Rubick Slark Silencer Centaur Warrunner Troll Warlord
Lone Druid Phoenix Tusk Legion Commander Death Prophet
35m35s
Rubick Axe Shadow Shaman Terrorblade Mirana
Grimstroke Bane Phantom Assassin Doom Pugna
39m14s
Team Aster
2
Lower Bracket R2
Mr Game Boy
0
November 24, 2018 - 13:00 CST
Dazzle Axe Io Gyrocopter Outworld Devourer
Shadow Shaman Brewmaster Lone Druid Batrider Ember Spirit
19m03s
Doom Lone Druid Slark Bane Skywrath Mage
Shadow Shaman Witch Doctor Centaur Warrunner Lifestealer Razor
39m52s
Keen Gaming
2
CDEC Gaming
2
November 24, 2018 - 13:00 CST
Beastmaster Dazzle Earth Spirit Slark Death Prophet
Rubick Lone Druid Winter Wyvern Sand King Lina
56m51s
Magnus Shadow Shaman Undying Faceless Void Pugna
Dazzle Phantom Assassin Visage Doom Bounty Hunter
20m06s
Team Aster
0
Lower Bracket R3
Keen Gaming
2
November 24, 2018 - 19:00 CST
Rubick Shadow Shaman Lone Druid Leshrac Ember Spirit
Beastmaster Bounty Hunter Winter Wyvern Tinker Spectre
27m48s
Grimstroke Ursa Bane Weaver Medusa
Undying Phoenix Axe Monkey King Queen of Pain
25m32s
CDEC Gaming
0
Lower Bracket Finals
EHOME
2
November 25, 2018 - 12:30 CST
Dazzle Sand King Ember Spirit Dark Willow Luna
Nature's Prophet Beastmaster Phantom Assassin Lich Dragon Knight
38m54s
Beastmaster Rubick Phantom Assassin Warlock Timbersaw
Brewmaster Lone Druid Skywrath Mage Sand King Dragon Knight
27m54s
Phantom Assassin Beastmaster Silencer Earth Spirit Medusa
Rubick Winter Wyvern Omniknight Leshrac Naga Siren
38m18s
Keen Gaming
1
Grand Finals
Team Root
2
November 25, 2018 - 15:30 CST
Dazzle Shadow Shaman Magnus Naga Siren Sniper
Rubick Elder Titan Morphling Monkey King Leshrac
37m13s
Dazzle Morphling Sand King Rubick Warlock
Io Gyrocopter Shadow Shaman Enigma Mirana
42m48s
EHOME
0

Streams[edit]

References[edit]