H-Cup Season 3

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]H-Cup Season 3
League Information
Series:
Organizer:
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Dates:
Mar 22 - 27, 2016
Teams:
17
Prize Pool:
¥20,000 CNY
(≃ $3,074 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

Prize Pool[edit]

20,000 CNY is spread among the players as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Mar 27, 2016: 1 CNY ≃ 0.15351 USD.)

Participants[edit]

Avalon Club
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Brave Heart
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
CDEC Avenger
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
DUOBAO
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
EHOME.Keen
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Energy Pacemaker
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
FTD Club A
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Invictus Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
iG Vitality
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Insane Buster
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
MVP HOT6ix
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Newbee Young
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
TongFu
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Thunderobot Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
We Are Young
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Wings Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. VG.Reborn 3-0 6-0
2. Wings Gaming 2-1 4-2
3. Energy Pacemaker 1-2 2-4
4. Brave Heart 0-3 0-6

Group B[edit]

Group B
1. Newbee Young 3-0 6-1
2. Invictus Gaming 2-1 5-3
3. FTD club A 1-2 3-4
4. Thunderobot Gaming 0-3 0-6

Group C[edit]

Group C
1. DUOBAO 3-1 6-3
2. TongFu 3-1 7-3
3. EHOME.Keen 2-2 4-6
4. iG Vitality 2-2 6-4
5. We Are Young 0-4 1-8

Group D[edit]

Group D
1. CDEC Avenger 3-0 6-0
2. Avalon Club 2-1 4-2
3. MVP HOT6ix 1-2 2-5
4. Insane Buster 0-3 1-6


Playoffs[edit]

Upper Bracket Round 1
DUOBAO
0
March 25, 2016 - 15:00 CST
Nature's Prophet Lion Outworld Devourer Spirit Breaker Lifestealer
Doom Spectre Bounty Hunter Zeus Rubick
25m45s
Dark Seer Winter Wyvern Witch Doctor Gyrocopter Invoker
Rubick Beastmaster Juggernaut Outworld Devourer Lina
31m12s
CDEC Avenger
2
Newbee Young
0
March 25, 2016 - 19:00 CST
Ember Spirit Winter Wyvern Lone Druid Earth Spirit Dark Seer
Enchantress Silencer Juggernaut Nature's Prophet Lion
54m45s
Puck Chen Sven Lone Druid Lion
Enigma Invoker Vengeful Spirit Magnus Spectre
30m03s
VG.Reborn
2
Upper Bracket Final
CDEC Avenger
0
March 26, 2016 - 19:00 CST
Ember Spirit Vengeful Spirit Zeus Doom Tusk
Enchantress Witch Doctor Tiny Nature's Prophet Sven
55m51s
Slark Bristleback Beastmaster Winter Wyvern Rubick
Vengeful Spirit Io Tiny Earthshaker Juggernaut
18m35s
VG.Reborn
2
Lower Bracket Round 1
DUOBAO
1
March 26, 2016 - 15:00 CST
Beastmaster Winter Wyvern Vengeful Spirit Invoker Lycan
Lone Druid Rubick Venomancer Doom Nature's Prophet
36m41s
Nature's Prophet Oracle Lone Druid Tusk Slardar
Invoker Vengeful Spirit Lifestealer Ember Spirit Enchantress
27m11s
Nature's Prophet Earthshaker Broodmother Lone Druid Dazzle
Invoker Lion Spectre Night Stalker Sand King
30m40s
Newbee Young
2
Lower Bracket Final
CDEC Avenger
1
March 27, 2016 - 15:00 CST
Doom Beastmaster Ember Spirit Zeus Vengeful Spirit
Invoker Rubick Juggernaut Oracle Faceless Void
38m04s
Lion Lina Beastmaster Ursa Chen
Ember Spirit Outworld Devourer Enchantress Nature's Prophet Oracle
34m38s
Enchantress Doom Phantom Lancer Juggernaut Lion
Invoker Crystal Maiden Terrorblade Faceless Void Dazzle
34m10s
Newbee Young
2
Grand Final
VG.Reborn
2
March 27, 2016 - 19:00 CST
Earth Spirit Templar Assassin Witch Doctor Dark Seer Spectre
Alchemist Enchantress Outworld Devourer Oracle Nyx Assassin
33m23s
Phoenix Alchemist Beastmaster Vengeful Spirit Gyrocopter
Outworld Devourer Lina Lone Druid Tusk Faceless Void
39m12s
Newbee Young
0

References[edit]