Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Hainan Master Cup

[e][h]Hainan Master Cup
League Information
Organizer:
BOMI Esports Culture Media Co., Ltd.
Version:
Type:
Offline
Location:
China Haikou
Dates:
Nov 2 - 3, 2019
Teams:
8
Format:
Single Elimination
Prize Pool:
¥ 500,000 CNY
(≃ $71,003 USD)
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Online Qualifer - October 26th - 31th, 2019
    • 2 out of 12 teams advance to the LAN Finals
  • LAN Finals - November 2nd - 3rd, 2019
    • 8-team single-elimination bracket

Broadcast Talent[edit]

  • Commentator:

Prize Pool[edit]

¥ 500,000 CNY (≃$71,003 USD) was spread among the teams as seen below:

(Converted USD prizes are based on the currency rate on Nov 3, 2019: 1 CNY ≃ 0.14201 USD.)

Participants[edit]

Results[edit]

Quarterfinals
Team Aster
2
November 2, 2019 - 10:00 CST
Abaddon Mirana Ogre Magi Leshrac Dragon Knight
Faceless Void Lich Rubick Invoker Legion Commander
31m04s
Night Stalker Mirana Witch Doctor Gyrocopter Lina
Viper Rubick Lycan Undying Puck
26m36s
Royal Never Give Up
0
CDEC Gaming
2
November 2, 2019 - 12:30 CST
Mirana Lifestealer Witch Doctor Sand King Zeus
Axe Skywrath Mage Vengeful Spirit Bloodseeker Ember Spirit
58m52s
Night Stalker Morphling Elder Titan Crystal Maiden Kunkka
Viper Rubick Ancient Apparition Lycan Tidehunter
29m01s
Keen Gaming
0
T1
0
November 2, 2019 - 16:30 CST
Keeper of the Light Magnus Puck Alchemist Batrider
Tiny Rubick Lich Templar Assassin Chaos Knight
30m54s
Rubick Grimstroke Kunkka Lycan Timbersaw
Lina Vengeful Spirit Night Stalker Invoker Tinker
41m16s
EHOME
2
Revive
0
November 2, 2019 - 19:00 CST
Rubick Abaddon Clockwerk Drow Ranger Medusa
Leshrac Keeper of the Light Mirana Phantom Lancer Legion Commander
36m34s
Ogre Magi Faceless Void Rubick Pugna Lifestealer
Leshrac Keeper of the Light Abaddon Shadow Shaman Broodmother
23m14s
Sparking Arrow
2
Semifinals
Team Aster
2
November 3, 2019 - 10:00 CST
Mirana Ogre Magi Sand King Ember Spirit Sniper
Shadow Demon Gyrocopter Rubick Templar Assassin Omniknight
55m46s
Centaur Warrunner Rubick Treant Protector Luna Lina
Keeper of the Light Gyrocopter Leshrac Batrider
31m00s
Faceless Void Ogre Magi Skywrath Mage Kunkka Monkey King
Centaur Warrunner Rubick Templar Assassin Warlock Troll Warlord
28m55s
CDEC Gaming
1
EHOME
2
November 3, 2019 - 14:30 CST
Earthshaker Mirana Keeper of the Light Chaos Knight Templar Assassin
Lina Night Stalker Winter Wyvern Spectre Bristleback
28m10s
Tiny Invoker Lich Spectre Zeus
Lina Ogre Magi Legion Commander Razor Lifestealer
34m50s
Sparking Arrow
0
Finals
Team Aster
0
November 3, 2019 - 18:30 CST
Night Stalker Lina Disruptor Templar Assassin Slardar
Mirana Bloodseeker Keeper of the Light Invoker Beastmaster
42m26s
Centaur Warrunner Rubick Kunkka Silencer Luna
Mirana Chaos Knight Oracle Invoker Earthshaker
33m20s
EHOME
2
3rd Place Match
CDEC Gaming
0
November 3, 2019 - 16:30 CST
Rubick Centaur Warrunner Ogre Magi Drow Ranger Puck
Earthshaker Morphling Leshrac Bane Shadow Shaman
35m19s
Sparking Arrow
1

Streams[edit]

References[edit]