Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Hainan Master Spring Invitational - China Qualifier

[e][h]Hainan Master Spring Invitational - China Qualifier
League Information
Organizer:
BOMI Esports Culture Media Co., Ltd.
Sponsor:
OMG.BET (Partnership)
Version:
Type:
Online
Location:
China China
Dates:
Feb 20 - 26, 2020
Teams:
12
Format:
Group Stage
DE Playoffs
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Two 6-team groups with Bo2 round-robin
    • Top 2 teams of each group advance to upper bracket of the Playoffs
    • 3rd and 4th place of each group advance to lower bracket of the Playoffs
    • Other teams are eliminated
  • Bo3 Double-elimination Playoffs

Broadcast Talent[edit]

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Dark Knight
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Team Strawberry
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Monaco Gaming
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
ASNI
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 
Desperado
1 TBD 
2 TBD 
3 TBD 
4 TBD 
5 TBD 

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. Team Serenity4-1-09p
2. You Know Who3-1-17p
3. Desperado3-0-26p
4. Look For Smile2-2-16p
5. iG Vitality0-1-41p
6. ASNI0-1-41p

Group B[edit]

Standings
1. Newbee3-1-17p
2. Team Strawberry3-1-17p
3. Team Sirius2-2-16p
4. The New Top2-2-16p
5. Monaco Gaming0-3-23p
6. Dark Knight0-1-41p

Matches[edit]

Group A[edit]

Feb 20-A[edit]
Feb 21-A[edit]
Feb 22-A[edit]
Feb 23-A[edit]

Group B[edit]

Feb 20-B[edit]
Feb 21-B[edit]
Feb 22-B[edit]
Feb 23-B[edit]

Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket R1
Team Serenity
2
February 24, 2020 - 17:00 CST
Winter Wyvern Ember Spirit Nyx Assassin Medusa Vengeful Spirit
Lich Puck Clockwerk Anti-Mage Invoker
20m49s
Void Spirit Rubick Leshrac Ogre Magi Abaddon
Enchantress Earthshaker Timbersaw Invoker Lifestealer
43m09s
Void Spirit Puck Legion Commander Rubick Medusa
Lich Nyx Assassin Templar Assassin Centaur Warrunner Monkey King
37m49s
Team Strawberry
1
Newbee
1
February 25, 2020 - 11:00 CST
Jakiro Void Spirit Drow Ranger Shadow Shaman Tidehunter
Chen Slardar Puck Riki Necrophos
47m19s
Earthshaker Batrider Nature's Prophet Naga Siren Leshrac
Clockwerk Razor Disruptor Faceless Void Dark Seer
28m32s
Puck Oracle Omniknight Huskar Lifestealer
Winter Wyvern Batrider Elder Titan Outworld Devourer Night Stalker
56m24s
You Know Who
2
Upper Bracket Finals
Team Serenity
0
February 26, 2020 - 14:55 CST
Rubick Slardar Lifestealer Mars Shadow Fiend
Chen Puck Drow Ranger Timbersaw Necrophos
40m38s
Chen Medusa Nyx Assassin Queen of Pain Vengeful Spirit
Slardar Keeper of the Light Pangolier Razor Riki
22m15s
You Know Who
2
Lower Bracket R1
Desperado
0
February 24, 2020 - 14:30 CST
Legion Commander Skywrath Mage Crystal Maiden Faceless Void Magnus
Slardar Templar Assassin Oracle Razor Jakiro
18m51s
Crystal Maiden Puck Windranger Clinkz Pangolier
Io Slark Ogre Magi Abaddon Magnus
18m18s
The New Top
2
Team Sirius
2
February 24, 2020 - 20:15 CST
Crystal Maiden Void Spirit Tiny Necrophos Riki
Chen Slark Rubick Omniknight Kunkka
39m48s
Lich Nyx Assassin Puck Timbersaw Razor
Io Ember Spirit Tiny Slardar Gyrocopter
36m21s
Look For Smile
0
Lower Bracket R2
Team Strawberry
2
February 25, 2020 - 17:30 CST
Snapfire Tiny Necrophos Lifestealer Queen of Pain
Rubick Slark Oracle Void Spirit Death Prophet
26m42s
Lich Void Spirit Disruptor Naga Siren Storm Spirit
Rubick Slark Batrider Legion Commander Ember Spirit
38m15s
Oracle Timbersaw Tiny Ember Spirit Huskar
Void Spirit Jakiro Morphling Outworld Devourer Undying
50m25s
The New Top
1
Newbee
0
February 25, 2020 - 14:35 CST
Earthshaker Nature's Prophet Morphling Monkey King Brewmaster
Snapfire Nyx Assassin Ember Spirit Legion Commander Outworld Devourer
34m23s
Rubick Centaur Warrunner Troll Warlord Ancient Apparition Death Prophet
Snapfire Timbersaw Earthshaker Riki Ember Spirit
32m08s
Team Sirius
2
Lower Bracket R3
Team Strawberry
1
February 26, 2020 - 11:20 CST
Slardar Clockwerk Rubick Morphling Windranger
Nyx Assassin Razor Vengeful Spirit Necrophos Batrider
49m43s
Rubick Void Spirit Batrider Medusa Necrophos
Lich Earthshaker Ember Spirit Phantom Lancer Tidehunter
41m23s
Slardar Batrider Ember Spirit Morphling Undying
Treant Protector Razor Disruptor Omniknight Outworld Devourer
39m45s
Team Sirius
2
Lower Bracket Finals
Team Serenity
0
February 26, 2020 - 18:35 CST
Chen Rubick Bloodseeker Slardar Morphling
Nyx Assassin Timbersaw Snapfire Troll Warlord Kunkka
24m23s
Nyx Assassin Troll Warlord Puck Pugna Kunkka
Treant Protector Slardar Lifestealer Necrophos Outworld Devourer
41m04s
Team Sirius
2
Qualified
You Know Who
Team Sirius

Streams[edit]

References[edit]