Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Hainan Master Spring Invitational - Europe Qualifier

[e][h]Hainan Master Spring Invitational - Europe Qualifier
League Information
Organizer:
BOMI Esports Culture Media Co., Ltd.
Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Dates:
Jan 15 - 20, 2020
Teams:
8
Format:
Double-elimination
Liquipedia Tier:
Links
Upcoming Matches

Format[edit]

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:
    • Russia Double D (Vladimir Vylegzhanin)
    • Russia Toll (Pavel Grigoriev)
    • Russia Zloba (Dmitriy Irinchuk)
    • Russia Zais (Nikita Zakharov)
  • Commentators:

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Vikin.gg
1Netherlands Shad
2Czech Republic BOOM
3Austria Tobi
4Israel Aramis
5Netherlands Seleri
Godsent
1Sweden Era
2Georgia W1sh-
3Finland Buugi
4Denmark NoiA
5Finland okcya
OG Seed
1Greece Madara
2Sweden Chessie
3Sweden Xibbe
4United States Zfreek
5Finland Peksu
Infinity
1Denmark Ace
2United States 747
3Germany KheZu
4Sweden Pajkatt
5Denmark MasterRisk
Substitutes
3Ukraine Ghostik
Main Roster
Team Moriarty
1Romania kAAN
2United Kingdom Adzantick
3Russia meLes
4Russia Storoh
5Romania Flash
Substitutes
SRussia Ceyler
Main Roster

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Chicken Fighters
2
January 15, 2020 - 14:00 CET
Magnus Disruptor Puck Beastmaster Clinkz
Io Rubick Omniknight Drow Ranger Shadow Fiend
29m43s
Doom Templar Assassin Lion Axe Gyrocopter
Rubick Puck Io Slark Razor
45m35s
Doom Lone Druid Lion Underlord Meepo
Disruptor Puck Rubick Phantom Lancer Kunkka
55m25s
Team Moriarty
1
Vikin.gg
1
January 15, 2020 - 17:30 CET
Disruptor Magnus Tusk Drow Ranger Brewmaster
Lich Shadow Fiend Ursa Elder Titan Legion Commander
42m47s
Magnus Disruptor Drow Ranger Doom Beastmaster
Omniknight Shadow Fiend Treant Protector Puck Lifestealer
35m44s
Shadow Fiend Rubick Lich Doom Drow Ranger
Winter Wyvern Magnus Elder Titan Brewmaster Sniper
26m12s
Godsent
2
OG Seed
2
January 15, 2020 - 20:00 CET
Treant Protector Alchemist Clockwerk Dark Seer Shadow Fiend
Abaddon Puck Ancient Apparition Terrorblade Storm Spirit
62m05s
Rubick Magnus Elder Titan Necrophos Anti-Mage
Lich Abaddon Tidehunter Drow Ranger Storm Spirit
33m14s
Lich Brewmaster Morphling Dark Willow Kunkka
Puck Omniknight Bane Phantom Lancer Batrider
32m13s
Infinity
1
Aggressive Mode
2
January 16, 2020 - 14:00 CET
Disruptor Templar Assassin Puck Bloodseeker Doom
Rubick Shadow Fiend Lich Underlord Phantom Lancer
24m32s
Tiny Skywrath Mage Omniknight Rubick Puck
Winter Wyvern Dark Willow Bloodseeker Timbersaw Outworld Devourer
40m02s
Minor Atendari
0
Semifinals
Chicken Fighters
2
January 16, 2020 - 20:00 CET
Disruptor Doom Lone Druid Lion Clinkz
Magnus Puck Elder Titan Lifestealer Beastmaster
48m45s
Puck Lone Druid Chen Shadow Fiend Spirit Breaker
Rubick Tiny Beastmaster Lich Drow Ranger
19m23s
Godsent
0
OG Seed
1
January 17, 2020 - 18:00 CET
Rubick Doom Winter Wyvern Phantom Lancer Kunkka
Enchantress Disruptor Beastmaster Drow Ranger Shadow Fiend
39m27s
Puck Omniknight Lich Terrorblade Kunkka
Disruptor Rubick Abaddon Pangolier Naga Siren
34m17s
Rubick Omniknight Lich Riki Dragon Knight
Puck Morphling Elder Titan Underlord Lina
60m08s
Aggressive Mode
2
Winners' Finals
Chicken Fighters
2
January 19, 2020 - 19:00 CET
Centaur Warrunner Elder Titan Shadow Fiend Winter Wyvern Naga Siren
Doom Templar Assassin Lich Bloodseeker Batrider
32m25s
Disruptor Naga Siren Ember Spirit Dark Seer Clinkz
Puck Elder Titan Omniknight Leshrac Lifestealer
32m42s
Doom Lone Druid Slardar Lich Clinkz
Elder Titan Lifestealer Winter Wyvern Beastmaster Shadow Fiend
30m45s
Aggressive Mode
1
Losers' Round 1
Team Moriarty
0
January 16, 2020 - 17:00 CET
Disruptor Omniknight Lich Razor Huskar
Io Tiny Winter Wyvern Storm Spirit Centaur Warrunner
60m12s
Doom Rubick Treant Protector Slark Windranger
Disruptor Tiny Lich Batrider Bloodseeker
33m53s
Vikin.gg
2
Infinity
2
January 17, 2020 - 15:00 CET
Puck Abaddon Vengeful Spirit Phantom Lancer Lina
Treant Protector Drow Ranger Oracle Huskar Timbersaw
29m32s
Doom Lich Lina Storm Spirit Troll Warlord
Disruptor Abaddon Rubick Bloodseeker Shadow Fiend
31m05s
Minor Atendari
0
Losers' Round 2
OG Seed
0
January 17, 2020 - 21:00 CET
Winter Wyvern Puck Drow Ranger Abaddon Razor
Io Lich Batrider Templar Assassin Vengeful Spirit
45m24s
Treant Protector Morphling Puck Brewmaster Shadow Demon
Omniknight Lich Ancient Apparition Drow Ranger Huskar
42m59s
Vikin.gg
2
Godsent
2
January 18, 2020 - 20:00 CET
Omniknight Rubick Grimstroke Leshrac Clinkz
Slark Treant Protector Lina Beastmaster Dragon Knight
34m06s
Abaddon Rubick Shadow Fiend Earthshaker Anti-Mage
Lich Slark Outworld Devourer Clockwerk Dark Seer
53m26s
Omniknight Disruptor Enchantress Ursa Shadow Fiend
Rubick Brewmaster Elder Titan Drow Ranger Templar Assassin
33m40s
Infinity
1
Losers' Round 3
Vikin.gg
2
January 19, 2020 - 16:00 CET
Io Tiny Chen Centaur Warrunner Ursa
Treant Protector Disruptor Puck Timbersaw Lone Druid
31m45s
Magnus Lich Elder Titan Puck Ursa
Winter Wyvern Doom Slark Enchantress Huskar
25m46s
Omniknight Shadow Fiend Winter Wyvern Lycan Beastmaster
Slark Lich Lina Zeus Tidehunter
41m42s
Godsent
1
Losers' Finals
Aggressive Mode
2
January 20, 2020 - 14:20 CET
Rubick Lich Abaddon Venomancer Templar Assassin
Omniknight Disruptor Ursa Beastmaster Shadow Fiend
31m51s
Puck Venomancer Disruptor Slardar Ursa
Doom Winter Wyvern Lich Lifestealer Huskar
34m44s
Vikin.gg
0
Grand Finals
Chicken Fighters
0
January 20, 2020 - 17:00 CET
Elder Titan Shadow Fiend Spirit Breaker Dark Seer Lone Druid
Disruptor Templar Assassin Winter Wyvern Abaddon Slardar
32m49s
Winter Wyvern Lone Druid Lich Brewmaster Clinkz
Disruptor Slardar Enchantress Shadow Fiend Riki
51m28s
Aggressive Mode
2
Qualified
Aggressive Mode

Stream[edit]